TikTok, araştırma API’sini Avrupa’ya genişletiyor ve reklam şeffaflığı kitaplığını başlatıyor

rent a car 34

TikTok nihayet, Avrupa’da yayınlanan reklamlar ve diğer ticari içeriklerle ilgili verilerle başlayan ancak bunu genişletmeyi planlayan bir reklam şeffaflığı kitaplığı başlattı.

Ayrıca bugün, araştırma API’sine erişimin Avrupa’ya genişletildiğini duyurdu.

Her iki hamle de şirketin Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında gelen gereksinimlere uymasına yardımcı olmayı amaçlıyor gibi görünüyor. Nisan ayında, video paylaşım sosyal ağının, algoritmik şeffaflık ve hesap verebilirlikle ilgili bir dizi ek uyumluluk gereksinimi getiren bir atama olan DSA kapsamında çok büyük çevrimiçi platformlar (VLOP’lar) olarak adlandırılan 19’dan biri olduğu onaylandı.

Buna ek olarak: Pan-AB düzenlemesinin 39. Maddesi, platformları reklamları görüntüleyen VLOP’ların, reklam için kimin ödeme yaptığı, ana hedefleme parametreleri ve görüntülemelerle ilgili veriler dahil olmak üzere bilgileri içeren aranabilir bir reklam veritabanı sunmasını gerektirir. Madde 40, yönetmeliğin büyük platformlardan kaynaklanan sistemik risklerin sağlam bir şekilde incelenebilmesini sağlama hedefini ilerletmek için incelenmiş ve diğer harici araştırmacılar için veri erişimi ile ilgilidir.

TikTok, “Bugün, Araştırma API’mıza erişimi Avrupa’ya genişletiyoruz ve ticari içerik için yeni şeffaflık araçlarının kapılarını açıyoruz” diye yazdı. Blog yazısı lansmanları duyuruyor. “Bu araçlar, platformumuzdaki içerikle ilgili şeffaflığı artırmak için tasarlandı ve araştırmacılardan ve sivil toplumdan duyduğumuz geri bildirimlerle bilgilendiriliyor.”

Bir TikTok sözcüsü, araştırma API’sinin yalnızca AB içindeki kurumlarda değil, Avrupa’da çalışan araştırmacılara sunulduğunu doğruladı – bu nedenle AEA (Avrupa Ekonomik Alanı), İsviçre ve Birleşik Krallık’ta çalışan akademisyenlerin başvurularına da açık.

Sosyal medya platformu, araştırmacılar için bir API geliştirdiğini duyurdu geçen yaz – uygulamadaki içerik ve etkinlik hakkında halka açık ve anonimleştirilmiş verilere erişim sağlayarak seçkin araştırmacılara platformu ve moderasyon sistemi hakkında daha fazla şeffaflık sağlayacağını söylediğinde. Research API’nin ilk sürümü, TikTok’un 2019’daki İçerik ve Güvenlik Danışma Konseyleri üyeleri tarafından test edilmeye hazırdı. Kasım — bu yılın başlarında ABD’deki akademik araştırmacılara açılmadan önce, Şubat.

Şimdiye kadar ücretsiz API, TikTok başına tüketici eğilimleri, yanlış bilgilendirme ve akıl sağlığı gibi konularda ABD’li kar amacı gütmeyen akademik araştırmacılardan 60’tan fazla başvuru gördü.

Sosyal medya platformlarının gençlerin yaşamları ve esenlikleri üzerindeki etkisi, ana akım medyada bir tartışma ve endişe konusu olmaya devam ediyor. Ancak bilim adamları, güçlü sonuçlara varmak için hala sağlam verilere sahip olmadığımız konusunda uyardılar – bu nedenle AB milletvekillerinin büyük platformları dış incelemeye açık hale getirme çabası.

TikTok’un araştırma API’sine yaklaşımı, araştırmacıların bir hesap oluşturmasını ve erişim izni vermeden önce kriterlerinin karşılandığından emin olmak için incelediği bir uygulamayı tamamlamasını gerektirir. Bu nedenle, Avrupa’daki ilk kar amacı gütmeyen akademik araştırmacıların “önümüzdeki haftalarda” erişim sağlamasını beklediğini söyledi.

TikTok’un API’ye erişim kriterleri, bölgesel araştırmacıların kanıtlanabilir olmasını gerektirir Akademik Tecrübe ve başvuruda belirtilen araştırma alanındaki uzmanlık; çıkar çatışması yok hizmetleri kullanmakla ilgili olarak; A açıkça tanımlanmış araştırma önerisi; ve olmak verileri yalnızca şunlar için kullanmayı taahhüt eder: ticari olmayan amaçlar.

Ayrıca bugün, başkalarıyla işbirliği yapan araştırmacılara ortak bir araştırma projesinde birlikte çalışma yeteneği verebilmek için çalıştığını söyledi. Eski kullanıcılardan gelen geri bildirimlere yanıt olarak eklendiğini söylediği bu gelen işbirliği özelliğinin adı “Laboratuvar Erişimi” olacak.

“Aldığımız başvuruların yarısından fazlası diğer araştırmacılarla işbirliği talep ediyor, bu nedenle yakında 10’a kadar araştırmacının ortak bir araştırma projesinde birlikte çalışmasına izin vereceğiz” diye yazdı. “Tüm araştırmacıların kendi TikTok for Developers hesabına sahip olmaları ve Research API’mize erişmek için ABD veya Avrupa’da bulunmaları gerekecek.

“Aynı üniversiteden ortak çalışanlar için sorumlu araştırmacılar tek başvuru yapabilecek. Birden fazla üniversiteyi içeren projelerde her okul için ayrı başvuru yapılması gerekecek.”

Sonunda reklam şeffaflığı

Reklam şeffaflığı kitaplığı veya “Ticari İçerik Kitaplığı” TikTok bunu faturalandırdığı için daha yeni bir girişim – ve lansman, platform için uzun süredir devam eden bir şeffaflık boşluğunu dolduruyor.

Mozilla’dan TikTok hakkında eleştirel bir rapor, geri döndü 2021 ortasıpolitika boşlukları, etkileyici pazarlama konusundaki gevşek denetim ve genel, aranabilir bir reklam veri tabanının olmaması, platformu siyasi reklamları organik içerik olarak göstermeye karşı savunmasız hale getirdi – render TikTok’un siyasi reklamları yasaklayan resmi politikası oldukça anlamsız.

Şimdi TikTok reklamlarını herkes arayabilir veya ülkeye, tarihe ve anahtar kelimeye göre diğer ticari içerik.

Ancak – büyük uyarı! — şimdilik yalnızca Avrupa’da yürütülen ticari ürünlere ilişkin veriler mevcuttur. TikTok, gelecekte “daha fazla ülkeden” veri eklemeyi planladığını söyledi (ancak nerede ve ne zaman olduğunu belirtmedi).

TikTok, “Ticari İçerik Kitaplığı, ücretli reklamlar ve reklam kreatifi, reklamın yayınlandığı tarihler, hedefleme için kullanılan ana parametreler (ör. yaş, cinsiyet), reklamın sunulduğu kişi sayısı ve daha fazlası gibi reklam meta verileri hakkında bilgiler içeren aranabilir bir veritabanıdır.”

Araç ayrıca “doğası gereği ticari olan ve bir markayı, ürünü veya hizmeti tanıtan ancak ücretli bir reklam olmayan içerik gibi ücretli bir ortaklık etiketi veya promosyon etiketiyle etiketlenen” diğer içerikler hakkında bilgiler de içerir.

TikTok etkileyici pazarlama

İspanya’daki milyonlarca TikTok kullanıcısı tarafından görülen ve TikTok veritabanında “diğer ticari içerik” altında listelenen birkaç “Ücretli ortaklık” (Screengrab: Natasha Lomas/TechCrunch)

TikTok, “Ticari İçerik Kitaplığının erken bir sürümünü, daha geniş çapta kullanıma sunmadan önce son birkaç ay içinde geri bildirim toplamak için araştırmacılar ve sivil toplumla birlikte test ettik” diye ekledi. “Testlerimiz ve uzmanlardan aldığımız girdiler sayesinde, diğer güncellemelerin yanı sıra hassas aramalar yapma yeteneği ekledik, daha fazla hedefleme parametresi ekledik ve veri kalitesini iyileştirdik.”

TikTok ayrıca, araştırmacıların reklam veritabanını sorgulamasını sağlamak için bir Ticari İçerik API’sine erişim sağlıyor.

“Araştırmacıların, kötü niyetli aktörlerin bu verileri kötüye kullanmasını önlemeye yardımcı olmak için incelediğimiz Ticari İçerik API’sine erişmek için bir TikTok Developers hesabı oluşturmaları ve bir başvuru göndermeleri gerekecek.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın