Teröristlere büyük darbe

Teröristlere büyük darbeMilli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye bakılırsa, Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflere yönelik gerçekleştirilen “Pençe-Kilit Operasyonu” planlandığı biçimde başarıyla devam ediyor.

Mehmetçik, bölgede teröristler tarafından kullanılan mağara, sığınak ve barınakları tespit ederek kullanılmaz hale getiriyor, terör yuvalarını bir bir imha ediyor. Nisan ayının ortasında başlayan operasyon kapsamında 455 terörist nötr hale getirildi, 557 mağara ve sığınak kullanılamaz hale getirildi, bin 904 el yapımı patlayıcı, mayın imha edildi. Bunların yanı sıra aralarında tanksavar füzeleri AT-3, AT-4, AT-5’in yanı sıra, roketatar, Doçka ve Zagros uçaksavarlar, Biksi makinalı tüfek, Kanas keskin nişancı tüfekleri, Kalaşnikof ve M-16 piyade tüfekleri başta olmak üzere bin 203 adet muhtelif çapta tabanca ele geçirildi. Silahlarla beraber bunlara ilişik 522 bin mühimmat, 205 tane telsiz, 121 adet termal ve gözetleme dürbünü ile 88 ton yaşam malzemesi de ele geçirilen malzemeler arasında yer aldı.

Güvenlik kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgedeki operasyonu ile iyice sıkışan terör örgütünde çözülmenin de hızlandığını belirtti. İki gün arayla operasyon bölgesinde 7 terörist teslim olurken, çöküşün önlenmesi, terör örgütünün vakit kazanması için “kimyasal tabanca” gibi iftiraların ortaya atılmaya çalışıldığına dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da geçen hafta sınır hattındaki birliklere yapmış olduğu inceleme ve denetlemeler sırasında harekat merkezinden Pençe Kilit Operasyonu’na katılan birliklerin komutanları video konuşma yöntemi ile görüşmüş, “Pençe Kilit Operasyon sahasının tüm bunlar test altına alınmak suretiyle, sona doğru doğru yaklaştık. Zap’ı teröristlerden temizleyeceğiz ve böylece hudutlarımızın tamamını kilit altına alacağız” ifadelerini kullanmıştı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın