Startuplar için IP: Strateji ile başlar

rent a car 34

Fikri mülkiyet olabilir girişiminizin cephaneliğinde güçlü bir silah olun. Sizi teknolojinizi kullanan rakiplerden koruyabilir ve şirketinizin ne kadar değerli olduğunu büyük ölçüde artırabilir: IP’niz büyük bir şirketin istediğini yapmasını engelliyorsa, bu kendi başına sizi satın almak için yeterli bir neden olabilir.

Bu yeni serimizde, şirketin genel ortağı olan Michele Moreland ile konuşuyoruz. Aventurinhangi alıyor yatırım için IP öncelikli bir yaklaşım. Michele, kariyeri boyunca IP stratejisinin en ileri noktasında yer aldı ve bir portföy stratejisti olarak 3 milyar dolarlık patent kararlarından sorumlu oldu. Bir duruşma avukatı olarak Michele, Qualcomm, Amgen ve Nvidia dahil olmak üzere zamanımızın en önemli teknoloji şirketlerinden bazılarını temsil etti.

IP nedir? İş hayatında kullanılan icatlar, edebi ve sanatsal eserler, tasarımlar, semboller, isimler ve resimler gibi “zihnin yaratımları” anlamına gelir. Bazı IP otomatiktir (örneğin, bu makaleyi ben yazdığım için otomatik olarak telif hakkı kapsamındadır) ve ticari markalar ve patentler gibi diğer IP’lerin daha aktif bir şekilde korunması gerekir.

Bu dizide, patentler, telif hakları, ticari markalar ve ticari sırlar dahil olmak üzere çeşitli fikri mülkiyet türlerini erken aşamadaki girişimlerin merceğinden derinlemesine inceliyoruz. Bir girişim kurucusu olarak, şirketinizin oluşturmakta olduğu IP’yi korurken neleri düşünmeniz gerekiyor – nerede, ne zaman ve bunun maliyeti ne kadar olacak?

“Neden” ile başlayın

Moreland, “Çoğu zaman insanlar, VC’ler için bir kutuyu işaretlediği için patenti almaları gerektiğini düşünüyor” dedi. “Ancak IP’nin iş için bir yapı iskelesi olmasını ve potansiyel olarak değer yaratmasını ve belki de gelecekteki bir çıkış bağlamında destek sunmasını istiyorsanız, daha geniş bir görüşe sahip olmanız gerekir.”

Dikkate alınması gereken çok şey var, ancak şirketinizin pazarda nerede olduğunu ve rakiplerinize kıyasla kapladığınız alanı düşünmekle başlar. Bu, şirketinizin ve müşterilerinizin ve potansiyel satın alanların coğrafi konumu hakkında düşünmeyi içerir. İşletmenizi destekleyebilecek IP türleri ve fikri mülkiyet yaklaşımınızın stratejisine ve uygulanmasına dahil olması gereken kişiler hakkında düşünmeniz gerekir.

“Şirkette karışımın dışında bırakılan bazı insanlar olduğunu düşünüyorum. Bu bir hata olabilir. Moreland, dava deneyimime göre, belirli pazarlama görevlileri fikri mülkiyet hakkında erken konuşmanın bir parçası olsaydı sonuçların farklı olabileceğini gördüm” dedi. “100.000 fitlik görüşten başlayarak, ‘Neredeyiz?’ ve ‘Nereye gitmek istiyoruz?’”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın