Starbucks yeni CEO’sunu duyurdu: Nisan ayından itibaren göreve başlıyorStarbucks, Nisan ayından itibaren Laxman Narasimhan’ı yeni CEO olarak atadı. Narasimhan en son sağlık ve hijyen firması Reckitt’in CEO’su olarak vazife yapıyordu. Narasimhan, yeni görevini üstlenmeden ilkin Ekim ayında şirkete katılacak.

Starbucks Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada bir sonraki CEO’sunun Laxman Narasimhan olduğunu duyurdu. Narasimhan son olarak Lysol, Durex ve Mucinex benzer biçimde markaların sahibi olan sağlık ve hijyen şirketi Reckitt’in CEO’su olarak vazife yaptı. Bu görevinden 30 Eylül itibarıyla ayrılacak.

55 yaşındaki Narasimhan rolü üstlenene kadar Howard Schult, bir dünya markası haline gelen kahve zincirinin geçici CEO’su olarak görevine devam edecek. Schultz, Narasimhan görevi devralınca Starbucks’ın idare kurulunda duracak ve Narasimhan’a danışmanlık yapacak.

Schultz, kendi seçtiği halefi Kevin Johnson’ın beş yıl çalıştıktan sonra emekli olduğu Nisan ayından bu yana yeniden dümende.

Yeni atamayla ilgili açıklamada bulunan Starbucks Kurucusu Howard Schultz, Laxman Narassimhan’ın tüketici ürünleri konusunda derin bilgi birikimi olan dünya genelinde bir önder bulunduğunu belirtti.

Narasimhan daha önce PepsiCo’da çalıştı; yiyecek ve içecek devinde çalışmaya başlamadan önce McKinsey’de kıdemli ortaktı.

Hindistan, Pune’da doğmuş Narasimhan, 1991 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton Okulu’na katılmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. McKinsey & Company’ye katıldı ve sonucunda kıdemli bir ortak oldu. 2012’de PepsiCo’ya geçti ve burada terfi etti. 2019’da Reckitt’te görev aldı.

Narasimhan şimdi dünya genelinde yaklaşık 35.000 mağaza ve 383.000 çalışanı bulunan Starbucks’ın dümenine geçmeye hazırlanıyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın