SpaceX’in Starship’i test lansmanı sırasında planlandığı gibi kendini hemen yok etmedi

SpaceX’ler son Starship test uçuşuSuper Heavy yörünge güçlendiricisi ile uçtuğu ilk uçuş, büyük bir patlamayla sona erdiğinde göründüğünden bile biraz daha karışıktı. Cumartesi günü bir Twitter Space sırasında, SpaceX’in kurucusu ve Twitter sahibi Elon Musk, SpaceX’in görevle ilgili amaçlarına göre hala “başarılı” olarak nitelendirdiği fırlatma hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı.

Fırlatma sırasında, uçuş sırasında ilk aşama güçlendiricinin Starship üst aşamasından ayrılması gereken noktada, iki parça ayrılmadığında ve bunun yerine tüm parça ayrıldığında, işlerin tam olarak planlandığı gibi gitmediği açıktı. fırlatma aracı çılgınca dönerken Dünya’ya geri düşmeye başladı.

Starship, devasa uzay aracının Dünya’ya kontrolden çıkma riskini azaltmak için tasarlanmış otomatik bir kendi kendini yok etme özelliği ile donatılmıştır. Musk, bu son uçuş denemesinde komutun hemen çalışmadığını, bunun yerine roketin büyük kısmını yok eden bir patlamayla sonuçlanmadan önce 40 saniyenin geçtiğini açıkladı.

Musk ayrıca, roketin toplam 33 motorundan üçünün, Starship rampadan ayrılmadan önce kapandığı için fırlatma itişine bile katılmadığı gerçeği de dahil olmak üzere, uçuşta neyin yanlış gittiği hakkında ek ayrıntılar açıkladı. Bu, uzay aracı yükselirken, amaçlanan davranış olmayan bir “yalın” ile sonuçlandı.

Son olarak, fırlatmaya 30 saniyeden kısa bir süre kala, kalan Raptor 2 motorlarından birinde, yakınındaki diğer motorlara da zarar veren bir arıza oluştu. Yaklaşık bir buçuk dakikada, motorlar fırlatma aracının yönünü kontrol etme yeteneklerini kaybetti, bu yüzden dönme meydana geldi.

Orijinal kalkış ayrıca, kalkış itişinden kaynaklanan beton fırlatma rampasının tahrip edilmesiyle oluşan devasa toz ve moloz bulutu gibi planlanmamış olayları da içeriyordu. Bu, fırlatma tesisi çevresinde savrulan enkaz gönderdi – ve yeni uydu görüntüleri, olayın etkisinin bir kısmını gösteriyor.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın