Sosyal konut projesi yabancı basındaİngiliz gazetesi Financial Times muhabiri Laura Pitel, gazete için yazdığı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal mesken projesi olan “İlk Evim İlk İş Yerim” projesine 7 milyondan fazla bireyin kayıt yaptırmak için akın ettiğini belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konuyla ilgili Financial Times gazetesine verdiği röportajda bu projenin seçimle alakalı yapılmadığını, aksine her vakit vatandaşların gereksinimlerine kulak verdiklerini anlatım etti.

Proje masraflarının bir kısmının TOKİ tarafınca karşılanacağını kaydeden Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığının da projeye yardımcı vereceğini söyledi. Bakan Kurum, röportajında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir dizi projeleri daha uygulamaya devam edeceğini ve bazılarının seçim sürecinde açıklanacağını dile getirdi.

“Erdoğan’ın cömertliği muhalefeti zorluyor”

Muhabir Pitel, haberde yaptığı yorumda, AK Parti’nin hanelere yönelik çalışmalarını artırarak ‘kendisine bağlılığı güçlendirmeyi amaçladığını, bu tarz eli açık adımların oy artışında bir tesiri olduğuna dair kanıtları gördüğünü’ söyledi. Analistlerin önümüzdeki aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücrette bir başka büyük artışın yanı sıra, tereddütlü eski partililerin desteğini geri kazanmak için kamu sektörü maaşlarında, emeklilere verilen promosyonlarda ve hane-iş yerlerine ucuz kredilerde artış açıklamasını beklediğini kaydeden Pitel, bu adımların muhalefet partileri için zorluklar oluşturabileceğini ifade etti.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın