Sony Xperia 5 IV kablosuz şarj desteği ve daha parlak ekranla geliyor

Sony Xperia 5 IV kablosuz şarj desteği ve daha parlak ekranla geliyorSony Xperia 5 IV bir süredir geçindiren sızıntıların sonucunda resmen gözler önüne çıktı. Kompakt bir tasarıma sahip olan amiral gemisi telefon, geçmiş yıllardaki çizgiyi sürdürüyor. Sony Xperia 1 modelindeki kuvvetli özellikleri daha kompakt bir tasavvur arasında kullanıcılarına sunmaya devam ediyor.

Xperia 5 IV’ün kalbinde de Xperia 1 IV’te olduğu benzer biçimde Snapdragon 8 Gen 1 işlemci bulunuyor. Bunun Snapdragon 8 Plus Gen1 işlemcili telefonlara karşı Xperia 5 IV’ü bir miktar dezavantajlı hâle getirdiği söylenebilir.

Sony 21:9 imaj oranından da vazgeçmiyor. Ancak firma bu sefer ekranın parlaklığını artırıyor. Full HD+ çözünürlük ve 120 Hz yenileme hızı taraflarında bir değişiklik olmazken, Sony’nin X1 Mobile çipinin de varlığıyla kullanıcılara daha iyi bir video seyretme deneyimi vadediliyor.

Akıllı telefona gereksinim duyduğu enerjiyi ise 5000 mAh kapasiteli pili veriyor. Bu pil, kablosuz şarj desteğine de haiz. Hem pil kapasitesinin artırılması bununla beraber kablosuz şarj desteğinin varlığı Xperia 5 IV’ün güçlü yönleri arasında yer alıyor.

Telefonun çerçevesine yerleştirilen hoparlörler kuvvetli bir ses deneyimi vadederken, kompakt kasaya 3.5 mm kulaklık jakının yerleştirilmiş olması da dikkat çeken bir öteki faktör oluyor. Sony’den meydana getirilen açıklamada, bunun güçlü kablolu kulaklıklara sahip olanları desteklemek amacıyla alınan bir karar olduğunun altı çiziliyor.

Sony Xperia 5 IV ses destekleri tarafında oldukca yoğun bir aygıt. Yüksek kaliteli kablosuz ses tarafında LDAC desteğine haiz olan telefonda 360 Reality Audio özelliğiyle de standart müziklerin kullanıcıyı daha etkisi altına alan halde içine çekmesi olası oluyor.

Tasarım tarafında ise büyük bir değişim laf mevzusu değil. Sony Xperia 5 IV de IP65 ve IP68 dayanıklılık sertifikalarıyla geliyor.

Akıllı telefonun peşinde 12 megapiksel çözünürlüğünde olan üç kamera mevcut. Bunlardan biri ana kamera, biri ultra geniş açılı kamera ve diğeri de telefoto kamera işlevi görüyor. Tüm arka kameralarla 4K 120 fps video kaydı yapılabiliyor. Göz takibi yapabilen otomatik odaklama teknolojisi de kameranın özellikleri içinde yer ediniyor. Ön tarafta da 12 megapiksel çözünürlüğünde olan kamera bulunuyor.

Sony Xperia 5 IV üç yıl güvenlik güncellemesi alacak

Sony yeni telefonunun üç yıl süresince emniyet güncellemesi alacağının sözünü verirken, kaç Android güncellemesi alacağı mevzusunda net bir malumat paylaşmadı.

Sony Xperia 5 IV Avrupa’da 1049 avro karşılığında satılacak. Telefon için eylül ayının sonlarından itibaren sipariş vermek olası olacak.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın