Yatırımcının yeni limanı ‘arsa’ oldu

Yatırımcının yeni limanı ‘arsa’ olduEkonomideki dalgalanmalarla mevduat, döviz, altın gibi yatırım araçlarının getirisi enflasyonun altında kalıyor. Aşırı şişen mesken fiyatları ise arsa ve arazi yatırımını güvenli liman haline getirdi. Büyük inşaat markaları da bu alanda proje geliştirmeye başladı. Pandemi ile birlikte eve kapanmalar ve insanların doğada zaman aktarma istekleri, sayfiyelere ve büyük kentlerin çeperlerine olan ilgiyi artırdı.

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla beraber insanların büyük kentlere olan bağımlılığı da ortadan kalktı. Bu süreçte sakin bir yaşam arayışında olan ve sayfiyelerdeki yüksek fiyatlara erişemeyen kesim, imarsız arsa satın alarak ‘tiny house’ olarak adlandırılan minik ev yatırımı yapmaya başladı.

Ekonomideki dalgalanmaların artmasıyla birlikte borsa, mevduat, döviz, altın benzer biçimde yatırım araçlarının getirisinin enflasyonun altında kalması yatırımcıyı güvenilir liman arayışına yönlendirdi.

Aşırı şişen konut fiyatları da daha ulaşılabilir seviyelerde olan arsa ve arazi yatırımlarını emin liman haline getirdi.

Son dönemde en çok kazandıran yatırım enstrümanı arsa olurken, Nef ile süregelen bütün sorunları çözülmüş imarlı arsa satma trendi Balıkesir’den Çanakkale’ye, Bursa’dan Sakarya’ya kadar çeşitli kentlerde markalaşmamış şirketler tarafından da yapılır hale geldi.

Şişen fiyatlar nedeniyle mesken yatırımlarına olan ilgi giderek azalırken önümüzdeki bir senelik dönemin arsa ve arazi satışının yükselişe geçmiş olduğu bir süreç olması planlanıyor.

Haberin ayrıntıları Ekonomist’in bu haftaki sayısında. Satın almak için tıklayın.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın