SoLo Funds, Columbia Bölgesi’ndeki yağmacı borç verme suçlamalarıyla ilgili davayı çözdü

Columbia Bölgesi Başsavcısı bugün ilan edildi eşler arası borç verme olanağı sağlayan bir fintech şirketi olan SoLo Funds ile SoLo Funds’ın yağmacı borç verme uygulamaları yaptığı iddia edilen bir davayı sonuçlandırmak için bir anlaşma.

İddia edilen uygulamalar arasında, Los Angeles merkezli SoLo Funds’ın müşterilere “platformundaki kredilerin gerçek maliyetini” söylememesi ve “ortalama %500’ün üzerinde yıllık faiz oranıyla kredileri kolaylaştırdığı – Bölge’ninkini çok aştığı” yer alıyor. %24 tefecilik sınırıBaşsavcılığın yazılı açıklamasına göre.

Buna ek olarak, OAG, şirketin “faizsiz ve ücretsiz uygun fiyatlı ve esnek kredilerin reklamını yaptığını”, ancak daha sonra borçlulardan “borç verenlere bir ‘bahşiş’ olarak kredinin belirli bir yüzdesini ödemelerini” ve “borçlulardan borç almalarını talep ettiğini” iddia ediyor. kredinin bir yüzdesini ‘bağış’ olarak şirkete ödeyin.” OAG’nin ofisi ayrıca “SoLo’nun ‘hızlı bir geri dönüş sağlayabileceklerini’ ilan ederek borç verenleri platformuna çektiğini iddia ediyor. [their] ekstra nakit’, ancak “gerçekte, SoLo tarafından sunulan kredilerin yüksek bir yüzdesi için, borçlular kredileri ya zamanında ya da hiç geri ödeyemedi – SoLo da bunu ifşa edemedi.”

Başsavcı Brian Schwalb yaptığı yazılı açıklamada, “Ofisimiz, geleneksel krediler için sıklıkla uygun olmayan savunmasız konut sakinlerini olumsuz yönde etkileyen yeni, aldatıcı uygulamalara başvuran fintech borç verenlerine müsamaha göstermeyecektir” dedi. “SoLo, fahiş faiz ücretlerini aldatıcı bir şekilde ‘bahşiş’ ve ‘bağış’ olarak adlandırarak gizlemeye çalıştı. Bu anlaşma, yağmacı borç verenin gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağaza olmasına veya tamamen çevrimiçi faaliyet göstermesine bakılmaksızın, Bölgede ve ülke çapında yağmacı borç verme modellerine karşı kesin yasal işlem başlatacağımızı açıkça ortaya koyuyor.”

SoLo Funds, bahşişler ve bağışlarla ilgili uygulamalarında belirli değişiklikler yapmayı ve hem borç alanlara hem de borç verenlere “dürüst açıklamalar” sağlamayı kabul etti. Uzlaşma ayrıca District of Columbia borçlularına kredilerini almak için ödenen bahşişler ve bağışlar ile District’e yapılacak bir ödeme için tazmin etmek üzere 30.000 $ ödemeyi de içeriyor.

Başsavcılık ayrıca, “tefecilik kısıtlamalarından kaçınmak için bahşiş ve bağış kullanımı konusunda SoLo ile anlaşmaya varan ilk devlet düzeyindeki icra dairesi” olduğunu söyledi.

Mayıs 2022’de, Connecticut eyaleti SoLo Fonları verdi bahşişler ve bağışlarla ilgili eyalet kurallarının benzer şekilde ihlal edildiğini iddia eden geçici bir durdurma emri ve “bahşişleri ifşa etmemek ve eyalette borç verme ve tahsilat ruhsatlarına sahip olmamak” nedeniyle.

Bu arada, District of Columbia yerleşimi aşağıdakileri takip eder: Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı ile bir anlaşma bu hafta SoLo Funds’ın California Eyaletindeki faaliyetlerine devam edebileceğini duyurdu.

SoLo’nun kurucu ortağı ve başkanı Rodney Williams e-posta yoluyla, “SoLo, 2023 CNBC Disruptor 50 listesine yakın zamanda dahil olmamızın da gösterdiği gibi, çığır açan ve yenilikçi bir topluluk finansmanı modeli yarattı” dedi. “Sonuç olarak, geleneksel çerçevelere kolayca kategorize edilemiyoruz. DC ve CA’daki son yerleşimlerimiz, her bir yargı biriminin departmanıyla yapılan tartışmaların sonucudur ve daha kapsayıcı bir finansal sistem etrafında yenilikçi fikirlere açık olmalarını takdir ediyoruz. SoLo artık geleceğe odaklanmış durumda ve Columbia Bölgesi ile California eyaletinde faaliyetlerimizi sürdürmekten heyecan duyuyoruz.”

Şubat ayında, TechCrunch bildirdi SoLo Funds, 1 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı ve 1,3 milyondan fazla indirme elde etti. Williams o sırada bunu “Siyahların sahip olduğu en büyük ve ilk kişisel finans platformu” yaptığını söyledi.

Şirkete göre, 2020’den bu yana SoLo Funds 800.000’den fazla krediyi işleme koydu. Ayrıca, Serena Ventures ve ACME Capital dahil olmak üzere firmalardan 13 milyon $’ın üzerinde risk destekli sermaye topladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın