Sezen Aksu’dan İranlı kadınlara yardımcı

Sezen Aksu’dan İranlı kadınlara yardımcıİran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı sebebi öne sürülerek ‘ahlak polisi’ tarafınca öldürülmesinin ardından süregelen eylemler sürüyor.

Tüm dünyadan İranlı hanımlara yardımcı gelirken; sanatçı Sezen Aksu da bir açıklama yaparak desteğini gösterdi.

Resmi internet sayfasından izahat icra eden Aksu şunları yazdı:

”Uzun zamandır karmakarışık duygu ve düşüncelerle olup biteni izliyorum, acaba diyorum bu ataerkil adam terazisinde eşitlenebilmek için daha kaç ton acı lazım? Özgürlük kaç ölüm ister? Kaç kadın, kaç evlat, kaç kavga, kaç harp, kaç işkence, kaç cehennem talep eder?

İranlı bayanlar bu üzüntülü geçmişin örtüsünü yırttılar, yanlarına iyi insanları aldılar, ateşin üstüne üzerine yürüyorlar. Genç yaşta hayatı elinden alınan Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren bütün İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum…

Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir.”

MELEK MOSSO SAHNEDE SAÇINI KESTİ

Geçtiğimiz günlerde müzisyen Melek Mosso da Harbiye Açık Hava konserinde saçını keserek Mahsa Amini protestolarına yardımcı vermişti.

NE OLMUŞTU?

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül’de, zorunlu başörtüsü yasalarını tatbik eden ve “ahlak polisi” olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafınca saçının bir bölümü görünmüş olduğu sebebi öne sürülerek gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulduğu düşünülen Amini, 16 Eylül’de hayatını yitirdi. Amini’nin ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler sürüyor. Taktıkları başörtülerini yakan, saçlarını kesen bayanlar; şeriat diyetinin yıkılmasını istek ediyor.

Protestolara Türkiye’den ve dünyadan kadınlar da saçlarını keserek destek verdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın