Serveti hızla arttı: O şu an dünyanın en varlıklı 3. Insanı

Serveti hızla arttı: O şu an dünyanın en varlıklı 3. InsanıHintli milyarder Gautam Adani, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde  Louis Vuitton, Christian Dior ve Sephora benzer biçimde markaların sahibi Fransız iş insanı Bernard Arnault’u geçerek 3. Sıraya yerleşti. CNN’nin haberine göre bu sıralamayı alan ilk Asyalı olarak şu an (30 Ağustos 2022) dünyanın en zengin 3. Kişisi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne bakılırsa Adani’nin net değeri şu an 137 milyar dolar. Listenin ilk iki sırasında 251 milyar dolarlık servetiyle Elon Musk ve 153 milyar dolarlık servetiyle Amazon’un kurucusu Jeff Bezos var.

Adani de pandemi sırasında serveti artan adlar arasında. Kendi ismini taşıyan Adani Group’un kurucusu, limanlar ve havacılıktan güneş enerjisi ve kömüre kadar uzanan çeşitli sektörlerdeki şirketleri test ediyor.

Adani, Bloomberg’e nazaran, son aylarda yükselişini hızlandıran kömür kullanımındaki artıştan da yararlandı. Adani, Şubat ayında bir öteki Hintli iş insanı Mukesh Ambani’yi geçerek bölgenin en zengin insanı olmuştu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 30 Ağustos itibarıyla sıralama şu şekilde:

 1. Elon Musk (Tesla, Spacex): 251 milyar dolar       (Teknoloji)
 2. Jeff Bezos (Amazon):  153 milyar dolar     (Teknoloji)
 3. Gautam Adani (Adani Group): 137 milyar dolar    (Sanayi)
 4. Bernard Arnault (LVMH): 136 milyar dolar            (Lüks eşya)
 5. Bill Gates (Microsoft): 117 milyar dolar         (Teknoloji)
 6. Warren Buffet (Berkshire Hathaway) 100 milyar dolar    (Yatırımcı)
 7. Larry Page (Google): 100 milyar dolar             (Teknoloji)
 8. Sergey Brin (Google): 95,8 milyar dolar           (Teknoloji)
 9. Steve Ballmer (Microsoft): 93,7 milyar dolar    (Teknoloji)
 10. Larry Ellison (Oracle): 93,3 milyar dolar         (Teknoloji)

ADANİ HAKKINDA

Serveti hızla ardan Adani, Forbes’un milyarderler endeksinde de 4. Sıraya yükselmiş durumda. Forbes, Adani ile alakalı şu detayları paylaşıyor:

 • Altyapı kralı Gautam Adani, Gujarat’ta Hindistan’ın en büyüğü olan Mundra Limanı’nı kontrol ediyor.
 • Adani Group’un iş kolları içinde altyapı, emtia, enerji üretimi ve iletimi ile gayrimenkul yer alıyor.
 • Adani, Eylül 2020’de Hindistan’ın en yoğun ikinci havalimanı olan Mumbai Uluslararası Havalimanı’nın %74 hissesini satın aldı. Şu anda ülkenin en büyük havalimanı işletmecisi.
 • Adani, dünyanın en büyük yeşil enerji üreticisi olmak istiyor ve yenilenebilir enerji projelerine 70 milyar dolara kadar yatırım yapacağını söylemiş oldu.
 • Mayıs 2022’de İsviçre devi Holcim’in Hindistan’daki çimento işini 10.5 milyar dolara satın alma yarışını kazanarak çimentoya büyük bir giriş yaptı.

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın