Seedcamp’ın Avrupa’ya yönelik ağ bağlantılı yaklaşımı, 180 milyon dolarlık yeni fonu güvence altına almasına nasıl yardımcı oldu?

Avrupalı ​​erken aşama yatırımcısı tohum kampı “Fon VI”nın 180 milyon $’lık kapanışını duyurdu.

Londra üniversite konferans salonundan çok uzakta 15 yıl önce eylüldeKurucu Ortak ve eş-CEO Reshma Sohoni ayağa kalkıp ilk Seedcamp kohortunu tanıttığında (Bu arada, bu TechCrunch’ın Avrupa’da piyasaya sürüldüğü gündü ve tam zamanlı bir TC gazetecisi olarak ilk günüm).

Seedcamp’ın VI. Fonu, yaklaşık 2,5 yıl önce toplanan (95 milyon $, 2020’de toplanan) Seedcamp Fund V’in neredeyse iki katı büyüklüğünde ve dolayısıyla bugüne kadarki en büyük fon. Yeni fon yaklaşık 100 şirketi destekleyecek. Fon sektörden bağımsız olsa da Seedcamp, Yapay Zeka, siber güvenlik, açık kaynaklı yazılım, sağlık teknolojisi ve fintech gibi alanlarda yazılım platformlarına bağlı kalmayı tercih ederek mobilite gibi alanlarda sermaye yoğun girişimlerden uzak durma eğiliminde.

Yeni fon, Melek ve Tohum aşamasından (1 milyon dolara kadar) turlara liderlik etmeyi ve aynı zamanda artık çok daha yüksek ateş gücüne sahip olduğu göz önüne alındığında, Seri B’ye kadar turlara katılabilmeyi planlıyor. Bu, Seedcamp’in öncekinden daha sonraki bir aşamada çıkışlardan yararlanacağı anlamına gelir.

Daha sonraki aşama fonları, bu belirsiz piyasada artırmayı biraz daha zor bulsa da, Seedcamp’ın erken aşamaya lazer gibi odaklanması, onu yatırımcılar arasında bir favori haline getirdi. Aynı zamanda 15 yıllık bir mirastan ve Avrupa çapında oldukça rakipsiz bir ağdan yararlanmaktadır.

Seedcamp’ı destekleyen kurumlar arasında LGT, Reference Capital, Harbourvest, Legal & General bulunmaktadır. Melekler arasında Michael Pennington (Gumtree), Will Neale (Grabyo), Paul Forster (Indeed), Ilkka Paananen (Supercell), Shakil Khan (Spotify) ve Kärt Siilats (GoBeyondCapital) gibi isimler yer alıyor.

Eski Seedcamp Kurucuları arasında Taavet Hinrikus (Wise), Daniel Dines (UiPath), Jeppe Rindom (Pleo) ve Johnny Boufarhat (Hopin) bulunmaktadır.

Seedcamp’ın portföyü şu anda 9 tek boynuzlu at dahil 460’tan fazla şirketten oluşuyor: UiPath (NYSE: PATH), Wise (LON: WISE), Revolut, Pleo, Hopin, Grover, Viz.ai, wefox ve Sorare.

Seedcamp’ın yükselen yıldızlarından bazıları Synthesia, Buonomics, Griffin, Ramp, Sylvera, Superscript, Primer, Appwrite, PortalOne ve Peppy’dir.

En dikkate değer çıkışları arasında Skew (Coinbase’e); Kitch (Teslimat Kahramanına); ve Nordigen (GoCardless’a).

Seedcamp ayrıca Uber, Stripe, Cloudflare, Revolut, Deliveroo, NextDoor, Skyscanner ve Wise gibi şirketlerde yer almış 100’den fazla operatörden oluşan bir topluluk olan Seedcamp Expert Collective’i de başlatıyor.

UZUN HİKAYE

Uzun yıllar boyunca Seedcamp, şehirdeki aşağı yukarı tek erken aşama yatırımcı oyunuydu. En azından Avrupa’da.

Belki de Seedcamp’ın ABD tarzı hızlandırıcıları basit bir şekilde taklit ettiği ve aynı zamanda yönetilen birçok şirketi çalkaladığı bir “sürgülü kapı” anı vardır. Ve evet, ömrünün yaklaşık yarısında gerçekten de “kohortları” vardı.

Ama sonra farklı bir şey oldu ve belki de benzersiz bir şekilde Avrupa’ya özgü bir şey.

Silikon Vadisi’nin oldukça merkezi ve agresif “Tech Bro” kültürünü üstlenmek yerine Seedcamp, eski Seedcamp destekli kurucular, Avrupalı ​​Süper Melekler ve hatta kendisine erişmek isteyen diğer VC fonlarından oluşan oldukça işbirlikçi bir “topluluk” ağına dönüştü. Bu ağ bağlantılı yaklaşım üzerine inşa edilmiş boru hattı.

Bunu göstermek için, bir keresinde bir TechCrunch Disrupt konferansında sahne arkasında Paul Graham’a YCombinator’ı Avrupa’ya ölçeklendirip ölçeklendirmeyeceğini sormuştum. YC’nin Vadi’de kalacağını ve “herkesin buraya geleceğini” belirtti. Bu yaklaşım YC’ye gayet iyi hizmet etse de, Avrupa’nın dağınık ve karmaşık ekosistemiyle asla ilişki kuramayacağı anlamına geliyordu. Seedcamp, ilk günlerde, çoğu fonun ve hatta çoğu Avrupa fonunun olmadığı bir şekilde sahadaydı.

Bu, eş CEO Carlos Espinal’in bir röportajda söylediği bir şeyde yankılandı: “Toplum liderliğinde olmaya devam edeceğiz. İkincisi, girişimci ruhlu olmaktır. Bu, kendi yolumuzu çizdiğimiz ve diğer insanların yaptıklarını klonlamadığımız anlamına gelir. Avrupa ekosistemi için işe yaradığını düşündüğüm, Fransa, Romanya veya başka herhangi bir yerde bulunan kurucular için işe yarayan şeyler buluyoruz. Ve sonuncusu bir takım çalışması merkezli. Başladığımızda, temelde hiçbir şey bilmiyorduk. Bu, başkalarına bilgelik bahşetmek isteyen başarılı bir kodaman olduğumuzu varsaymak yerine aslında kültürü şekillendirdi.

Her risk sermayedarının yatırıma yönelik ‘veri odaklı yaklaşımları’ hakkında durmaksızın konuştuğu bir çağda, Seedcamp kendi versiyonunun öncülüğünü yaptı: insan odaklı.

Seedcamp’ın, kurucuların basitçe yapabileceği bir VC olarak itibarı Bir formu doldurunuz erişim ona iyi hizmet etti, ancak onun en güçlü varlığı bu ağ oldu.

Ve fon, hisselerini %10’un altında tuttuğu için, küçük çekler yazarak Melekleri bir turda toplayabilir ve böylece bu ağ etkisini genişletebilir ve teşvik edebilir.

Bu organik şekilde olgunlaşmış olması, haklı olarak sakin, düşünceli yatırımcılar ve danışmanlar olarak ün kazanmış ve “Avrupa projesine” tam olarak imza atan Sohoni ve Espinal’in küratörlüğünün kanıtıdır.

Sohoni, yeni fona aşırı abone olunduğunu söyledi: “Bağış toplamak hiçbir zaman kolay olmadı, ancak size ağın tutarlılığını anlatan aşırı abone olduk. Her zaman A serisi öncesi olduk. Bu bizi tanımladı ve etki yaratma konusunda 15 yıllık tutarlı bir rekor.”

O ekledi: “O zamanlar çok fazla bayrak diktik ve desteklediğimiz bu yeteneklerin bir kısmı ABD’ye gitti. Şimdi bu yetenek Avrupa’ya geri dönüyor ve bir nevi beyin göçünü tersine çevirdi. Avrupalı ​​rol modellerini desteklediğimizi ve Avrupalı ​​kurucuların sermaye ve bilgiye erişimini desteklediğimizi hatırlıyorlar.”

Ortaklar Tom Wilson ve Sia Houchangnia, Seedcamp teklifini genişletmek için bir süre önce Seeedcamp’a katıldı. Daha yakın zamanlarda Antonia Whitecourt ve Natasha Lytton Yönetici oldular. Felix Martinez artık Müdürlüğe terfi etti ve Kate McGinn, Yardımcılığa terfi etti.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın