Rusya’ya karşı Batı yaptırımları: Uyumluluk riskini yöneten teknoloji şirketleri için ipuçları

savaş olarak Ukrayna’da şiddet devam ediyor, yetkililer, teknoloji endüstrisi üzerinde etkileri olan bir girişim olan Rusya’nın savaş çabalarını desteklemek için ABD teknolojisinin kaçakçılığına baskı yapıyor. Bunun önemli bir örneği, Rusya’nın Aralık 2022 tarihli insansız hava aracı programıdır. ortaya çıkarmak düşürülen Rus dronlarında bulunan ABD çiplerini, devre kartlarını ve amplifikatörleri tanımlıyor ve Batı yaptırımlarına rağmen bu tür ürünleri Rusya’ya kaçakçılığı yapan tedarik zincirinin bir kısmını haritalıyor.

Bu, Batı teknolojisinin yasadışı son kullanımları desteklemek için Rusya’ya yönlendirilmesiyle ilgili daha geniş endişelere yol açtı, örneğin, Rus hükümetinin yüz tanıma teknolojisi muhalifleri ezmek için.

Buna cevaben ABD ve ortakları yakın zamanda Rusya’ya Ukrayna’nın işgalinin birinci yıl dönümüne denk gelecek şekilde insansız hava aracı bileşenleri, elektronik, endüstriyel ekipman ve diğer kalemler üzerindeki genişletilmiş ihracat kontrolleri de dahil olmak üzere yeni yaptırımlar uyguladı. ABD hükümeti bunu, üçüncü şahısların ürünlerini Rusya’ya yönlendirme riskine karşı şirketleri uyaran bir tavsiye ile takip etti.rent a car 34

Rus ordusunun savaş alanı ekipmanına yönelik devam eden talebi göz önüne alındığında, elektronik, insansız hava aracı bileşenleri ve diğer yaptırıma tabi öğelerin tedarikçileri, üçüncü tarafların ürünlerini Rusya’nın savunma sanayi üssüne veya Ukrayna’daki savaş alanına yönlendirme riskiyle karşı karşıyadır. Şirketler, karşı taraflar üzerinde durum tespiti yaparak ve satış kanallarını denetleyerek bu riski azaltabilir.

Rusya yaptırımlarına genel bakış

Amerika Birleşik Devletleri ve ortakları (Birleşik Krallık, Avrupa Birliği, Kanada, Avustralya ve Japonya dahil), Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım ve ihracat kontrolü uyguladılar ve diğer şeylerin yanı sıra şunları yasakladılar:

  • kısıtlı taraflarla (büyük bankalar, oligarklar ve oligarklara ait şirketler ve Rusya’nın savunma sanayi üssündeki şirketler gibi) ilişkiler;
  • Rusya’da yeni yatırım; Ve
  • çok çeşitli elektronik, insansız hava aracı bileşenleri, yazılım, sensörler ve lazerler, deniz ekipmanı, havacılık ve uzay ekipmanı, güç kaynakları ve endüstriyel ekipman dahil olmak üzere belirli kalemlerin Rusya’ya ihracatı.

Özellikle, ABD ihracat kontrolleri, nerede bulunursa bulunsun tüm ABD menşeli ürünlere uygulanarak dünya çapında erişime sahip olabilir; “de minimis” seviyesinden daha fazlasını “kontrollü” ABD içeriği içeren ABD dışı öğeler; ve belirli ABD teknolojisinin veya yazılımının “doğrudan ürünü” olan ABD dışı öğeler.

Yaptırımların ve ihracat kontrollerinin ihlali, 353.534 $’a (enflasyona göre yıllık olarak ayarlanmış) veya işlemin değerinin iki katına varan para cezaları ve 1 milyon $’a kadar cezai yaptırımlar ve/veya 20 yıl hapis cezası dahil olmak üzere ağır cezalar getirir.

Eşyaların Rusya’ya yönlendirilmesiyle ilgili endişe

ABD yetkilileri, yaptırımlar kapsamında kısıtlanan maddelerin Rusya’ya yönlendirilmesi konusunda derin endişe duyuyor ve bunu bir politika odağı haline getirdi. Bu endişe Mart 2023’e yansıdı. danışma ABD Adalet Bakanlığı, ABD Hazine Bakanlığı ve ABD Ticaret Bakanlığı’nın, dikkate alınması gereken bazı kırmızı bayraklar belirleyerek, Rusya adına mal tedarik etmeye çalışan üçüncü taraf aracıların riskine karşı sektörü ortaklaşa uyardığı yukarıda belirtildiği gibi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada