Rusya’nın alternatifi oldu... 45 şirket yatırımını ‘komşu’ya kaydırdı

Rusya’nın alternatifi oldu… 45 şirket yatırımını ‘komşu’ya kaydırdıKazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, Rusya pazarından ayrılan ve çoğunu Batılı şirketlerin oluşturduğu 250’den fazla firmanın ülkeye taşınması için emek harcamalar yürüttüklerini ve şu anda 45 firmanın bu yönde müspet karar aldığını söyledi.

İsmailov, Tengrinews haber sitesine verdiği röportajında, jeopolitik kriz ile Rusya karşıtı yaptırımların ancak Kazakistan’ı değil bir bütün olarak dünyayı negatif etkilediğini bildirdi.

Yabancı yatırım çekme alanında faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını kaydeden İsmailov, “Şu anda Rusya pazarından ayrılan 250’den fazla şirketin (Kazakistan’a) taşınması için emekler yürütüyoruz. Bunlar ağırlıklı olarak ham madde dışı sektörlerde etkinlik meydana getiren batılı firmalar.” dedi.

İsmailov, halihazırda 45 şirketin faaliyetlerine Kazakistan’da devam ettirme sonucu aldığını belirterek “Üretimlerini bizim ekonomiye konumlandırmaları için her şirket ile ayrı ayrı çalışıyoruz ve her proje için çalışma grupları oluşturduk.” ifadesini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın