Rusya’nın alternatifi oldu… 45 firma yatırımını ‘komşu’ya kaydırdıKazakistan, Rusya’dan çekilen 250 şirketin ülkeye taşınması için çalışmalar yürütüyor

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, Rusya pazarından ayrılan ve çoğunu Batılı şirketlerin oluşturduğu 250’den fazla şirketin ülkeye taşınması için emek harcamalar yürüttüklerini ve şu anda 45 firmanın bu yönde olumlu karar aldığını söylemiş oldu.

İsmailov, Tengrinews haber sitesine verdiği röportajında, jeopolitik kriz ile Rusya karşıtı yaptırımların ancak Kazakistan’ı değil bir tüm olarak dünyayı negatif etkilediğini bildirdi.

Yabancı yatırım çekme alanında faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını kaydeden İsmailov, “Şu anda Rusya pazarından ayrılan 250’den fazla şirketin (Kazakistan’a) taşınması için emek harcamalar yürütüyoruz. Bunlar ağırlıklı olarak ham madde dışı sektörlerde etkinlik icra eden batılı şirketler.” dedi.

İsmailov, halihazırda 45 firmanın faaliyetlerine Kazakistan’da devam ettirme sonucu aldığını belirterek “Üretimlerini bizim ekonomiye konumlandırmaları için her firma ile ayrı ayrı çalışıyoruz ve her proje için emek verme grupları oluşturduk.” ifadesini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın