Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk lirası almayı değerlendiriyor

Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk lirası almayı değerlendiriyorRusya Merkez Bankası, Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervlerde değerlendirmek için Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Rusya Merkez Bankası tarafından piyasaya çıkan raporda, bütçe kuralları çerçevesinde ilave petrol ve organik gaz gelirleriyle Amerika doları ve avro ile alım satım işlemlerinin yaptırımlardan dolayı imkansız hale geldiği açıklandı.

Yaptırım periyodu nedeniyle, bütçe politikasının mühim ölçüde gevşetildiği ve belirlenen masraf sınırlarının aşıldığına işaret edilen raporda, yaptırımlar ve küresel petrol piyasasındaki değişikliklerin göz önünde bulundurularak, bütçe kurallarında değişikliklerin yapılmasına yönelik muhtelif seçeneklerin değerlendirildiği kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, birtakım dost ülkelerin para birimleriyle muhtelif işlemler yapılmasına yönelik emek harcama yaptığı bilgisine yer verilen raporda, “Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Refah Fonu’nun yenilenmesi ve masrafları için arkadaş ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve ötekiler) para birimlerine yönelik bütçe kuralı yöntemine ilişik bir işletim yöntemi uygulanması üzerine çalışıyor.” ifadesine işaret edildi.

Raporda, söz konusu adımın atılması halinde, bütçe kuralının ruble üzerindeki döngüsel tesirinin yeniden devam edeceği açıklandı.

Rusya, Ulusal Refah Fonu’nu desteklemek için daha önce dolar ve avro üzerinden muamele yapıyordu.

Ülkenin uluslararası rezervlerinin bir kısmını oluşturan Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervler temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (ortalama 201 milyar dolar) çıkmıştı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın