Rusya rezervlerini Türk lirası, yuan ve rupi ile güçlendirmek istiyor

Rusya rezervlerini Türk lirası, yuan ve rupi ile güçlendirmek istiyorAnadolu Ajansı’nın haberine gore yaptırımlar nedeniyle dolar ve avro kullanımından uzaklaşmak zorunda kalan Rusya, rezervlerini güçlendirmek için Türk lirası, yuan ve rupi gibi arkadaş ülkelerin para birimlerini değerlendirmek istiyor.

Haberde paylaşılan bilgiler şöyle:

Batılı ülkeler, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının arkasından Rusya Merkez Bankası’nın yaklaşık 600 milyar dolar değerindeki internasyonal rezervlerinin yabancı bankalarda bulunan 300 milyar dolarlık kısmını dondurmuştu.

Kremlin, rezervlerinin mühim bir bölümüne erişiminin durdurulması sebebiyle ülkede kapsamlı kapital kontrolleri uygulamaya başlarken, ihracatçılara döviz gelirlerini rubleye dönüştürme talimatı vermek durumunda kaldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ülkesine yaptırım tatbik eden tüm ülkeleri “arkadaş olmayan ülke” olarak tanımlayarak, bu ülkelerin başta naturel gaz olmak suretiyle çeşitli Rus ürünlerini artık yalnızca rubleyle alabileceklerini söyledi.

Yaptırımlar nedeniyle ekonomisi krize giren Rusya’da dolar/ruble paritesi yüzde 70 artışla 120 seviyesine kadar çıkarken, Moskova yönetimi, kapital kontrolleri ve Putin’in açıklamış olduğu yeni rubleyle ödeme sistemi yardımıyla dolar/ruble paritesini yeniden 60 bandına düşürmeyi başardı.

Rusya Merkez Bankası, dolar ve avro kullanımının artık riskler barındırdığını, bu yüzden laf konusu dövizlerden uzaklaşma periyodunu hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu tür para birimlerinde bankacılık işlemlerini azaltmaya yönelik ek önlemler getirileceğini duyurmuştu.

Ancak Rus yetkililer ve uzmanlar, kapsamlı yaptırımların yanı sıra söz mevzusu müdahalelerin Rus şirketlerin iç ve dış piyasalardaki rekabetçiliğine önemli ölçüde zarar verdiği sebebi öne sürülerek hal çaresi arıyor.

Rusya iç piyasada avro ve dolardan uzaklaşmak istiyor

Rus ekonomisini yine rayına oturtabilmek için dolar ve avronun kullanımına alternatif arkadaş ülkelerin para birimlerini kullanma fikri son dönemde popülerlik kazanıyor.

Rusya Merkez Bankası tarafınca ağustosta yayımlanan raporda, yabancı ülkelerin para birimleriyle ruble üzerinde tesir yaratabilmek için dost ülkelerin para birimlerinin rezervlerde daha fazla kullanılması konusunun incelendiğine vurgu yapıldı.

Rapora nazaran, Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Refah Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları için dost ülkelerin Türk lirası, yuan, rupi gibi para birimlerine yönelik bütçe kuralı yöntemine ilişkin bir işletim yöntemi uygulanması üzerine çalışmalara başladı.

RUSYA’NIN ULUSAL REFAH FONUNDAKİ PARA BİRİMLERİ

Rusya’nın Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervleri temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (yaklaşık 201 milyar dolar) çıkarken, fonun yarısı arkadaş olmayan ülkelerin para birimlerinden oluşuyor.
Fonda dolar rezervi bulunmazken, yüzde 40’ı İngiliz sterlini, yüzde 10’u Japon yeni, yüzde 30’u yuan ve kalan bölümü altın ve ruble cinsinden muhafaza ediliyor.

Kremlin, dış ticarette de milli para kullanımını artırmayı planlıyor

Rusya uluslararası rezervlerini tekrar yapılandırmak, ticarette de dolar ve avrodan uzaklaşmak istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Nisan’da yapmış olduğu açıklamada, milli para birimleri üstünden ticarete geçiş sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirterek, “İş dünyasına, emin tecim ortaklarıyla milli para birimleriyle ticarete geçişin hızlandırılması dahil azami destek vermeliyiz.” ifadesini kullanmıştı.

Söz konusu süreçte atılan en somut adım ise Rusya’nın Avrupa’ya sattığı organik gazda artık dolar veya avro yerine rubleyle ödeme kabul etmesi olarak görülüyor.

Uluslararası Ödeme Sistemi SWIFT’in ağustosta yayımladığı raporda, Rusya’nın yüzde 4 payla uluslararası ödemelerde en oldukca yuan kullanan üçüncü ülke konumuna yükseldiği bildirildi. Rusya daha ilkin en çok yuan kullanan ülkelerin yer aldığı listede bulunmuyordu.

Öte taraftan, Rusya ve Çin arasındaki ticaret hacmi artarken, söz mevzusu ticarette yuanın oranı 2014’te yüzde 3,1 seviyesindeyken 2021’de 17,9’a çıktı.

Hindistan basınında yer edinen haberlerde ise Batılı ülkelerin yaptırımları sebebiyle bilhassa Rus petrolünün rupi ile ödenmesine yönelik müzakerelerin yürütülmüş olduğu bildirilmişti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın