Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk lirası almayı değerlendiriyor

Rusya, Ulusal Refah Fonu için Türk lirası almayı değerlendiriyorRusya Merkez Bankası, Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervlerde değerlendirmek için Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Rusya Merkez Bankası tarafından piyasaya sürülen raporda, bütçe kuralları çerçevesinde ilave petrol ve naturel gaz gelirleriyle Amerika doları ve avro ile alım satım işlemlerinin yaptırımlardan ötürü imkansız hale geldiği açıklandı.

Yaptırım dönemi nedeniyle, bütçe politikasının mühim ölçüde gevşetildiği ve belirlenen harcama sınırlarının aşıldığına işaret edilen raporda, yaptırımlar ve küresel petrol piyasasındaki değişikliklerin göz önünde bulundurularak, bütçe kurallarında değişikliklerin yapılmasına yönelik çeşitli seçeneklerin değerlendirildiği kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, birtakım arkadaş ülkelerin para birimleriyle çeşitli işlemler yapılmasına yönelik çalışma yapmış olduğu bilgisine yer verilen raporda, “Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Refah Fonu’nun yenilenmesi ve masrafları için arkadaş ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve ötekiler) para birimlerine yönelik bütçe kuralı yöntemine ilişik bir işletim yöntemi uygulanması üzerine çalışıyor.” ifadesine işaret edildi.

Raporda, laf konusu adımın atılması halinde, bütçe kuralının ruble üstündeki döngüsel tesirinin tekrar devam edeceği açıklandı.

Rusya, Ulusal Refah Fonu’nu desteklemek için daha önce dolar ve avro üstünden işlem yapıyordu.

Ülkenin uluslararası rezervlerinin bir kısmını oluşturan Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervler temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (yaklaşık 201 milyar dolar) çıkmıştı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın