Red Hat CEO’su işten çıkarmalar ve yapay zekanın yükselişi ile nasıl başa çıkıyor?

Ne zaman Matt Hicks terfi etti Red Hat’ta CEO Geçen yaz, herhangi bir yeni CEO’nun selefi Paul Cormier gibi kıdemli bir yöneticiden görevi devralmasının tipik zorluklarıyla karşılaşmakla kalmadı, aynı zamanda ikiz testlerle de karşı karşıya kaldı: makroekonomik ortam ve yapay zekaya artan vurgu.

Köşe ofise geçmeden önce şirkette 16 yıl geçirdiği için belki de teknoloji tarafında daha rahat. Ancak baş honcho olarak, daha geniş ekonomiyle ve bunun herkes üzerindeki etkisiyle de uğraşıyor. Şirketi muaf tutulmadı.

Aynı zamanda IBM şirketi ile de çalışmaktadır. Red Hat’i satın aldı 2018’de 34 milyar dolar. İlişki ve angajman kurallarının çoğu Cormier tarafından belirlenmiş olsa da Hicks, geliri artırmaya yardımcı olmak için ana şirketin satış gücünden yararlanırken, şirketinin bağımsızlığını koruduğundan emin olarak bu ilişkide ilerlemek zorunda kaldı.

IBM’in en son kazanç raporu, Red Hat geliri, döviz dalgalanmalarını hesaba katan sabit para biriminde %11 olmak üzere önceki yıla göre %8 arttı. Sonuç olarak, şu anda bir yazılım şirketi için fena değil, ancak önceki çeyrekteki çift haneli %10’luk büyümenin altında.

Hicks, görevi devraldığından beri birbiriyle rekabet halinde olan birçok gereksinimle uğraşmak zorunda kaldı ve buna şunlar da dahildir: 700 kişiyi işten çıkarmakveya Nisan ayında şirketin 19.000 güçlü iş gücünün yaklaşık %4’ü.

Hiçbir şekilde kolay bir ilk yıl olmadı. Hicks ile bu haftanın öncesinde konuştuk. Red Hat Zirvesi değişen ortamla, zor kararlarla nasıl başa çıktığı ve şirketini bir belirsizlik döneminde nasıl yönlendirdiği hakkında.

Kafası huzursuz

Makroekonomik ortamla başa çıkmak kolay bir başarı değil ve yukarıda belirtilen işten çıkarmalar da dahil olmak üzere birkaç farklı yönetim stratejisi denedi.

CRN bildirildi işten çıkarmaların en çok müşteri başarısı ve proje yönetimini vurduğu, çoğunlukla satış ve mühendislikten kaçınıldığı. Kayıt bildirdi bazı çalışanların, özellikle olumlu gelir raporları ışığında, şirket içi kanallardaki işten çıkarmalara karşı öfke ve hayal kırıklıklarını dile getirdikleri.

Hicks, çalışanlara işten çıkarmalarla ilgili bir notta, “Başarılı, büyüyen bir şirket olduğumuz ve hala bu zor önlemleri almamız gerektiği konusunda uzlaşmanın zor olduğunu biliyorum,” diye yazdı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın