Meta bir işten çıkarma turu daha yürütüyor

Meta, yaklaşık 6.000 kişiyi etkileyeceği tahmin edilen son işten çıkarma turunu Çarşamba günü gerçekleştiriyor. Bu kesintiler, şirketin sözde “Verimlilik YılıMeta’nın paradan tasarruf etmek ve organizasyon yapısını düzleştirmek için büyük ölçüde yeniden yapılandırıldığı.

Çalışanlar işten çıkarmaların geleceğini biliyordu. Meta kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Mart ayında yayınladığı bir blog gönderisinde keseceğini duyurdu. 10.000 iş Meta, Kasım ayında 11.000 rolü çoktan ortadan kaldırmış olsa da, Nisan sonu ve Mayıs sonunda iki tur işten çıkarma oldu. Bu haftaki işten çıkarmalar öncelikle iş rollerini hedef alırken, Nisan ayındaki işten çıkarmalar teknoloji ekiplerini etkiledi. Meta ayrıca yaklaşık 5.000 açık rol için işe almayı durdurdu. Toplamda yaklaşık 21.000 kişi Meta’da işini kaybetti ve şirketin küresel çalışan sayısı, daha önce Facebook olarak bilinen şirketin yaklaşık 87.000 çalışanı olduğu Kasım ayından bu yana yaklaşık dörtte bir oranında azaldı.

Zuckerberg, Mart ayındaki blog gönderisinde, “Geçen yıl iş gücümüzü azalttığımızdan beri, birçok şeyin daha hızlı ilerlemesi şaşırtıcı bir sonuçtur,” diye yazmıştı. “Geriye dönüp baktığımda, düşük öncelikli projelerin dolaylı maliyetlerini hafife almışım.”

Binlerce ekip üyesinin şirketten ayrılmasıyla birlikte, moral anlaşılır bir şekilde Düşük Meta’da. Çalışanlar, işsiz kalıp kalmayacaklarını belirlemek için aylarca nefeslerini tutarak beklediler ve işten çıkarılmak bazı çalışanlar için yeterince stresli değilse, bu sağlık hizmetlerini veya çalışma vizesini kaybetmek anlamına gelebilir.

Bu arada Meta harcandı. 13,7 milyar dolar Geçen yıl, metaverse geliştirmeleri departmanı olan Reality Labs’ta. yatırımcılar oldu şüpheci Zuckerberg’in VR ve karma gerçekliğin sosyal bağlantının bir sonraki sınırına güç sağlayacağı konusundaki ısrarı, ancak iki katına çıktı.

Zuckerberg geçen ay üç aylık bir kazanç çağrısında “Bir şekilde metaverse vizyonuna odaklanmaktan uzaklaştığımıza dair bir anlatı gelişti, bu yüzden bunun doğru olmadığını baştan söylemek istiyorum” dedi. “AI ve metaverse’ye odaklanıyoruz ve odaklanmaya devam edeceğiz.”

AI, gerçekten de Meta’nın AR ve VR araştırmasına yerleşmiştir. AI ayrıca içerik denetimini, algoritmik sosyal beslemeleri ve Meta teknolojisinin diğer önemli yönlerini destekler. Ancak AI, Silikon Vadisi’nin en sevilen moda kelimesi olarak hüküm sürmeye devam ederken, şirket bu teknolojiyi işinin yerleşik bölümlerine daha da entegre ediyor.

Yalnızca geçen ay, Meta kendi tanıtımını yaptı. üretken AI kodlama aracıadlı reklamverenler için bir aracın yanı sıra Yapay Zeka Korumalı Alanı. Uzun vadede, Meta kendi özel çipleri ve desteklemek için bir süper bilgisayar üzerinde çalışıyor. büyük ölçekli yapay zeka araştırması. Bu girişim, Meta’nın aşağıdaki gibi şirketlerle rekabet etmesine yardımcı olabilir: Microsoft ve kendilerine ait benzer süper bilgisayarları olan Google.

Meta yukarıda belirtilen planlarına sadık kalırsa, bu, Meta’nın şimdilik son toplu işten çıkarma turu olmalıdır. Şirketin geri kalan çalışanlarının iyiliği için, umarım bu bir süre daha geçerli olur.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın