Potansiyel yatırımcılara ciddi olduğunuzu göstermek için aşağıdan yukarıya bir finansal model oluşturun

yükseltmeye hazırlanıyor bir tur finansman, her kurucunun geçtiği en önemli görevlerden biridir. Bir deste, teaser ve yönetici özeti derlemek, bir startup’ın hikayesinin ve faaliyet gösterdiği pazarın kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Ancak birçok kurucu için gereken en zorlu öğe, genellikle en can alıcı olanıdır: bir finansal model oluşturmak.

Sağlam bir finansal model, yalnızca kurucuların kendi işlerini ve ne kadar sermaye artıracaklarını anlamalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda durum tespiti sırasında modeli gözden geçirecek olan bir yatırımcı tarafından da istenir.

Modeliniz finansal yol haritanızdır. Bir kurucu olarak, “pistinizi” asla gözden kaçırmamak sizin sorumluluğunuzdadır – eldeki nakit paranızın aylık harcama oranınıza bölünmesiyle hesaplanan nakit paranızın ne kadar süre önce biteceği. Modeliniz, daha muhafazakar bir gelir varsayımları seti altında sizi bir sonraki finansman turunuza veya başabaş nakit akışınıza ulaştırmak için yeterince uzun bir pisti yansıtmalıdır. Nakit akışı açısından önümüzdeki on iki ila on sekiz ay nasıl görünüyor? Örneğin, beklenen gelirinizin yalnızca yarısını elde etseniz veya hiç gelir elde etmeseniz bile işletmenizin yeterli podyumu var mı?

İşte modelinizin nihai hedefi: potansiyel bir yatırımcıya işinizin hem gelir hem de gider açısından nasıl büyüyeceğini tutarlı bir şekilde göstermek ve ne kadar para toplamanız gerektiğini belirtmek. Her ne kadar tanıdık gelmese de, bir kurucu olarak finansal modelinizin hem sizin için güçlü bir araç hem de yatırımcılar için hazır olmasını sağlayacak akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır.

Bir kurucu olarak, “pistinizi” asla gözden kaçırmamak sizin sorumluluğunuzdadır – eldeki nakit paranızın aylık harcama oranınıza bölünmesiyle hesaplanan nakit paranızın ne kadar süre önce biteceği.

Önümüzdeki beş yılı kapsayan bir model oluşturun

Kimse geleceği tahmin edemez, ancak şirketinizin büyüme potansiyelini gösteren yatırım yapılabilir bir hikaye anlatmanız gerekir. Bir işletmenin nasıl ölçeklendiğini göstermek genellikle beş yıl alır ve işletmenizin bunu nasıl yapacağını sunma konusunda gerçekçi değilseniz, model bir yatırımcı tarafından iskonto edilebilir. Çoğu yatırımcı en az üç yıllık bir projeksiyon görmek isteyecektir – ancak beş yıl, gelir ve karlılıkta daha makul bir artış sağlar.

Bir finansal model genellikle birkaç farklı tablo içerecektir: gelir tablosu (kar ve zarar tablosu), nakit akış tablosu ve bir bilanço. Sınırlı varlık ve yükümlülüklere sahip erken aşamadaki şirketler için, bir bilanço genellikle sonraki aşamadaki bir şirket için olduğu kadar ilgili olmayacaktır. Bu nedenle odak, gelir tablosu ve bir nakit akış tablosunun bir versiyonu üzerindedir. Gelir tablonuz gelir, satılan malın maliyeti, brüt kar, sabit maliyetler ve FAVÖK (faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kazanç) olarak ayrılabilir. FAVÖK, nakit akışı için bir gösterge görevi görebilir veya daha resmi bir nakit akışı tablosu hazırlayabilirsiniz.

“Aşağıdan yukarıya” bir finansal model tasarlayın

Bir finansal model oluşturmanın iki yolu vardır: yukarıdan aşağıya Ve altüst. İçinde yukarıdan aşağıya yaklaşımında, pazarın büyüklüğünü tahmin edersiniz ve her yıl bu toplam pazar gelirinin yüzdesini hesaplarsınız. A altüst model daha güçlü, ayrıntılı ve kapsamlıdır. Bu modelde, geliri artıran ve birbirini temel alan ayrıntılı varsayımlarla başlarsınız.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın