Piyasalarda gözler ABD’den gelecek eleştiri veride

Piyasalarda gözler ABD’den gelecek eleştiri verideKüresel piyasalar, bugün Amerika’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde artan belirsizliklerle negatif seyrediyor.

Amerika’de idame eden enflasyon ve resesyon ikilemi mevcudiyet fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürüyor.

Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin duruşunu ne kadar daha sürdüreceğine ilişkin belirsizlikler risk iştahını törpülerken, ülkede bugün açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Fed’in siyaset adımlarına yönelik yatırımcı beklentilerini şekillendireceği öngörülüyor.

Geçen hafta açıklanan iş gücü piyasası verilerinin beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesi, Fed’in enflasyonla mücadelede kuvvetli adımlar atmaya devam edebileceği beklentisini öne çıkarırken, bugünkü enflasyon verilerinin arkasından Fed’in olası siyaset adımlarına ilişkin belirsizliklerin azalması umut ediliyor.

Öte yandan, ABD tahvil piyasalarında terse dönen getiri eğrisi belirginleşmeye devam ederken, ülkenin resesyona gireceğine yönelik fiyatlamalar da güçleniyor.

Buna bakılırsa, Amerika’nin 10 senelik tahvil faizi ile 3 aylık gömü bonosunun getirisi arasındaki fark 23 baz puanda seyrederken, ABD’nin 2 senelik tahvil faizi ile 10 senelik tahvil faizi arasındaki fark 47 baz puanla son 22 senenin en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Para piyasalarında laf mevzusu enflasyon verisi öncesinde Fed’in siyaset adımlarına yönelik beklentilerde değişiklik gözlenmezken, bankanın eylül toplantısında yüzde 68 ihtimalle 75 baz puan ürem artırması umut ediliyor.

Söz mevzusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,42, Nasdaq endeksi yüzde 1,19 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,18 geriledi. ABD’de endeks vadeli işlem kontratları yeni güne ise yatay seyirle başladı.

Avrupa ve Asya borsaları

Avrupa tarafında dün hisse piyasaları karışık bir seyir izlerken, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladıkları doğal gaz tüketimini yüzde 15 azaltma planı yürürlüğe girdi.

Enerji arz krizi bölgeye ilişik risklerin başında gelmeye devam ederken, bugünden itibaren bölge ülkelerinin açıklamaya başlayacağı enflasyon verileriyle birlikte piyasalarda oynaklığın artması umut ediliyor.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 kıymet kazanırken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,12, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,53 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,05 kıymet kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de düşüşle başladı.

Asya borsaları, ABD ile Çin arasındaki gerilimin artabileceğine ilişik endişelerle yeni güne satıcılı başlarken, teknoloji hisselerindeki sert düşüşler dikkati çekiyor.

Bugün açıklanan verilere nazaran, Çin’de temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 2,7 ile beklentilerin altında kalsa da son 2 senenin en yüksek seviyesine çıktı, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yüzde 4,2 artış kaydetti. Japonya’da ise ÜFE, temmuzda yüzde 8,6 artarak tahminleri aştı.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,72, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,55, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,90 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,40 kıymet kaybetti.

Yurt içi piyasalar

Yurt arasında, dün görmüş olduğu en yüksek düzen rekorunu 2.807,21 puana geliştiren BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen satışlarla düşüşe geçerek, günü önceki kapanışının yüzde 0,35 altında, 2.785,16 puandan tamamlamış oldu.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,22 azalışla 17,9018’den kapanmasının arkasından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9150 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt arasında işsizlik, yurt haricinde ise Almanya ve Amerika’de enflasyon verileri ile Amerika’de ek olarak toptan eşya stokları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.800 ve 2.820 seviyelerinin direnme, 2.750 ve 2.720 puanın destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyleki:

09.00 Almanya, temmuz ayı TÜFE

10.00 Türkiye, haziran ayı işsizlik

15.30 Amerika, temmuz ayı TÜFE

17.00 ABD, haziran ayı toptan eşya stokları

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın