Pinecone, vektör veritabanı talebi arttıkça 750 milyon dolarlık değerlemeye 100 milyon dolarlık yatırımı düşürdü

Ne zaman çam kozalağı 2021’de veri bilimcilere yönelik bir vektör veritabanı başlattı, muhtemelen zamanının ilerisindeydi. Ancak kullanım durumları geçen yıl şekillenmeye başladığında, şirket yapay zeka güdümlü semantik aramayı zorlamaya başladı. Kamu bilincinde LLM’lerin yükselişiyle birlikte, şirketler vektör veritabanlarının değerini daha da fazla görmeye başlıyor.

Yatırımcılar görünüşe göre aynı fikirde. Bugün şirket, 750 milyon $’lık sonradan değerleme üzerinden 100 milyon $’lık B Serisi yatırım yapacağını duyurdu. Pinecone CEO’su ve kurucusu Edo Liberty, muhafazakar bir yatırım ortamında bu tür rakamların elde edilmesinin zor olduğunu, ancak şirketin hızla büyüdüğünü ve yatırımcıların bir pazar lideri kapma fırsatı bulduğunu söylüyor.

“Biz açıkça bu kategorinin yaratıcıları ve liderleriyiz. Bunu vektör veritabanı kategorisiyle ortaya koyduğumuzda, kimse neden bahsettiğimizi bilmiyordu. Şimdi, elbette, bu iyi biçimlendirilmiş bir pazar ve kategorinin farklı oyuncuları var ve bu nedenle yerleşikler ve bulutlar vb. Ve biz açıkça öndeyiz. Ve zaten oluşturulmuş bir kategorinin liderine bahis oynamak çok kolay, ”dedi Liberty TechCrunch’a.

Bu pazara ilk olma avantajı, geçen yıl bir avuç müşteriden bugün 1500’e çıkmalarına yardımcı oluyor ve Liberty, büyüme oranının son derece teknik bir veri tabanından çok bir tüketici aracı gibi olduğunu söylüyor. Şirket, Shopify, Gong ve Zapier gibi teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere her büyüklükteki işletmeden ilgi görüyor.

“Bu, B2B derin teknoloji ürünlerinin tüketici tabanlı benimsenmesi gibidir. Hiç böyle bir şey görmemiştim. Dolayısıyla bu kapasitelerin oluşturulmasını hızlandırmanız gerekiyor ve bu çok pahalı ve çok zor” dedi.

LLM’lere olan ilginin vektör veri tabanına olan ilgiyi artırdığını söylüyor, ancak bu farklı bir önerme. Her ikisi de büyük miktarda veri alırken ve bunlar üzerinde arama yapmanıza izin verirken, bir LLM ile veriler modele dönüştürülür ve bu nedenle daha az esnektir, vektör veritabanı semantik arama için oluşturulmuştur, ancak bir veritabanının esnekliğine sahiptir.

“Bütün bu bilgi yönetimi planı, çok daha esnek, çok daha verimli ve kullanımı çok daha kolay hale geliyor. [with a vector database],” diyor. Örnek olarak GDPR uyumuna işaret ediyor. Bir kaydı silmeniz gerekiyorsa, bunu bir veritabanında yapmak oldukça önemsizdir, ancak yapılandırılma biçiminden dolayı bir modelden kötü verileri çıkarmak çok daha zordur.

Andreessen Horowitz’in bugünkü yatırımına liderlik eden ve Pinecone yönetim kuruluna katılacak olan Peter Levine, vektör veri tabanını AI yığınının kilit parçası olarak görüyor. “Bu vektör veritabanının ve özellikle Pinecone’nin yeni AI veri yığınında gerçekten temel bir bileşen olma fırsatına sahip olduğuna inanıyoruz. Ve bu nedenle, şirketin arkasındaki kaynakları kullanmanın, şirketin Edo’nun nihai vizyonuna ulaşmasına yardımcı olacağına gerçekten çok güçlü bir şekilde inanıyoruz, ”dedi Levine TechCrunch’a.

Dahası, Levine, LLM’lerde gördüğümüz halüsinasyon problemini muhtemelen azaltabilecek bir hakikat kaynağı olarak hareket etmek için LLM’lerle birlikte çalışan vektör veritabanını görüyor. “Pekala, birlikte çalışıyorlar. Demek istediğim, LLM’yi neredeyse bu veritabanının üzerinde oturan bir uygulama olarak düşünün ve veritabanının yapacağı şey, bilgileri tutmak ve sonuçların uzun süreli saklanması için daha kesin yanıtlar için LLM’ye beslemek olacaktır. söz konusu. Liberty, benzer şekilde, bunu LLM için uzun süreli bellek görevi gören veritabanı olarak düşünür.

100 milyon dolarlık bir pist ile şirket işe alacak. Bugün yaklaşık 100 çalışanı var ve Liberty yıl sonuna kadar 150 veya 200 çalışana ulaşmayı bekliyor.

Vektör veritabanı alanı, Pinecone’nin birkaç yıl önce oyuncularla piyasaya sürülmesinden bu yana ısınıyor. Qdrant, Zilliz Ve renkson zamanlarda para topluyor.

Bugünkü yatırım, ICONIQ Growth ve önceki yatırımcılar Menlo Ventures ve Wing Venture Capital’in katılımıyla Andreessen Horowitz tarafından yönetildi. Şirket şimdi bir de dahil olmak üzere 138 milyon dolar topladı. 28 milyon $ Seri A geçen yıl ve 10 milyon dolarlık tohum yatırımı 2021’de.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın