Opera, yeni bir sekme gruplama konseptiyle Opera One tarayıcısını başlatıyor

Opera, sonunda amiral gemisi tarayıcısının yerini alacak olan Opera One adlı yeni bir tarayıcı başlattı. Norveç merkezli şirket, ne anlama geldiğini belirtmeden bu yeni tarayıcının kendisini “yapay zeka tabanlı üretken bir geleceğe” hazır hale getirecek unsurlara sahip olduğunu söyledi.

Geliştirici önizlemesi olarak kullanıma sunulan Opera One’ın temel özelliği, “Sekme Adaları” adı verilen yeni bir sekme gruplama konseptidir. Sekmeleri içeriğe göre otomatik olarak gruplandırır. Örneğin, akşam yemeği mekanları arıyorsanız, farklı menülere ve konumlara sahip sekmeler bir araya getirilecektir. Bir grup Google dokümanı üzerinde çalışıyorsanız, bunlar da birlikte gruplandırılacaktır.

Sekme Adası gösterimi Görsel Kaynakları: TechCrunch

Her ada (veya grup), bir tıklamayla genişletip daraltabileceğiniz dikey renkli bir hapla temsil edilir. Doğru sekme grubunu bulmanıza yardımcı olabilecek, daraltılmış adalar için kullanışlı bir araç ipucu özelliği vardır.

Opera ürün direktörü Joanna Czajka, bu yeni yaklaşımın “akışınızı bozmadan sekmelerinizi bağlamsal gruplar halinde düzenlemenin doğal bir yolu” olduğunu söyledi.

Ancak Opera, sekmelere yeni bir şekilde yaklaşmaya çalışan tek tarayıcı üreticisi değil. gibi girişimler Tarayıcı Şirketi Ve SigmaOS farklı çalışma alanları oluşturmaya ve bir görev çubuğu aracılığıyla sekmeleri açmaya/bulmaya odaklandılar.

Şirket, Opera One’ın GPU aracılığıyla farklı karmaşık web animasyonlarını sorunsuz bir şekilde oluşturmaya yardımcı olan Multithreaded Compositor kullandığını da sözlerine ekledi. Czajka, bunun sekme adası ve yeniden tasarlanmış bir adres çubuğu gibi diğer gelecek özelliklerle daha iyi performansa yardımcı olduğunu söyledi.

Yeni tarayıcı için yapay zeka merkezli özellikler açısından Opera çok fazla ayrıntı vermedi. Ama şunu belirt ChatGPT ve ChatSonic entegrasyonları amiral gemisi tarayıcısına Mart ayında tanıtılan varsayılan olarak açık olacak.

Opera, bunun Opera One’ın ilk yinelemesi olduğunu ve bu yıl içinde şirketin Windows, MacOS ve Linux’taki amiral gemisi ürününün yerini alacağını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın