Musk hesap etiketleriyle karışırken daha fazla haber odası Twitter’da kefaletle karşılandı

PBS ve bir avuç diğer haber kuruluşu, NPR’ye katıldı bir zamanlar son dakika haberleriyle eşanlamlı olan sosyal medya platformu Twitter’dan uzaklaşarak.

Bir PBS sözcüsü onaylanmış Axios’a, Twitter’ın hafta sonu belirsiz bir “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketi vermesinin ardından PBS’nin “tweet atmaya devam etme planı olmadığını” söyledi. Bir kaç diğer haber kuruluşları Önde gelen Boston NPR üyesi WBUR, Hawaii Public Radio ve LA merkezli yerel haber kaynağı LAist de dahil olmak üzere davayı takip etmiş gibi görünüyordu. Musk’ın medyaya karşı patlamasının sonuçları devam ettikçe, bu listenin uzaması muhtemel.

NPR, geçtiğimiz hafta platformdan tamamen ayrılacağını duyurdu. Twitter yanıltıcı bir şekilde bir etiket ekledi hesabına devlet tarafından işletilen medya kuruluşları için ayrılmıştır. Twitter, o zamandan beri NPR’nin etiketini – Kremlin destekli Russia Today gibi devlet propaganda hesapları için kullanılan “devlete bağlı medya” etiketinden, durum için icat edilen yeni bir etiket olan “hükümet tarafından finanse edilen medya” olarak değiştirdi.

NPR CEO’su John Lansing, “Bu noktada Twitter’da karar verme sürecine olan inancımı kaybettim” dedi. “Twitter’a yeniden güvenilip güvenilemeyeceğini anlamak için biraz zamana ihtiyacım var.”

NPR’ye etiket verilmeden hemen önce Twitter’ın kendi web sitesinde, platform tanımlanmış “devlete bağlı medya” etiketi, “devletin editoryal içerik üzerinde kontrol uyguladığı kanallar” olarak. Daha önce yapılan açıklamada, NPR ve BBC’den, etiketin aşağıdakiler için geçerli olmayacağı hesap örnekleri olarak açıkça bahsedilmişti:

Politika, “İngiltere’deki BBC veya ABD’deki NPR gibi editoryal bağımsızlığa sahip devlet tarafından finanse edilen medya kuruluşları, bu politikanın amaçları doğrultusunda devlete bağlı medya olarak tanımlanmaz” şeklindedir.

Yeni “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketi, Musk’ın son müdahalesinin, kullanıcıları NPR’nin editoryal gündeminin ABD hükümeti tarafından belirlendiğine kasıtlı olarak yanıltarak platformun güvenilirliğini daha da zayıflattığı gerçeğini gizlemek için çok az şey yapıyor. Yeni etiketin tanımı kasıtlı olarak suları bulandırıyor gibi görünüyor ve belli belirsiz bir şekilde bu hesapların “değişen” derecelerde editoryal bağımsızlığa sahip olduğunu öne sürüyor:

“Devlet tarafından finanse edilen medya, medyanın finansmanının bir kısmını veya tamamını hükümetin sağladığı ve editoryal içerik üzerinde değişen derecelerde hükümet müdahalesine sahip olabilen medya kuruluşları olarak tanımlanır. Bu etiketin ne zaman uygulanacağını belirlemek için buna benzer dış kaynakları kullanabiliriz.”

NPR, finansmanının küçük bir bölümünü eyaletlerden ve federal hükümetten alıyor, ancak kuruluş tamamen editoryal olarak bağımsız ve genel olarak ülkenin en güvenilir haber kaynaklarından biri. Ancak Musk’ın hesaba karışması asla şirketin mali durumu hakkında şeffaflık sağlama amacı taşımadı.

Musk’ın şirketi devraldığından beri verdiği çoğu karar gibi, NPR’ye birdenbire bu etiketi verme kararı da herhangi bir tutarlı politika ilkesine göre yapılmış bir seçim değildi. dayanışma jesti ateşli hayran kitlesi ve içinde vakit geçirdikleri ideolojik yankı odaları ile. Musk, kendisi yanlış bilgi yaysa bile, haber kuruluşlarına güvenilirlikleri nedeniyle defalarca saldırdı.

Twitter’ı satın aldıktan günler sonra Musk’ın kendisi komplo teorisi yaymak Nancy Pelosi’nin kocasının evine giren bir yabancı değil, tanıdığı bir seks işçisi tarafından saldırıya uğradığını. Musk, Hillary Clinton’ın konuyla ilgili bir tweet’ine yanıt olarak, “Bu hikayede göründüğünden daha fazlası olma ihtimali çok düşük,” diye yazdı ve yanlış bilgi yaymasıyla ünlü bir web sitesine bağlantı verdi. Başka bir örnekte Musk, kapsamlı hesap yasakları özel jetinin nerede olduğunu izleyen bir robota karşı verdiği savaş hakkında yorum yapan muhabirler hakkında. Musk, The New York Times ve diğer önde gelen medya kuruluşlarını da aradı. sahte haber.

Twitter, eski medya kuruluşlarından gelen geleneksel raporları dünya çapında gelişen olaylara ilişkin görgü tanığı raporlarıyla karıştırarak her zaman önemli bir son dakika haberi kaynağı olmuştur. Haber hesaplarının platformdan çıkışı, bu yeni bölümde Twitter’a ne olursa olsun, platformun gerçek zamanlı olarak güvenilir haberler sunmanın temel işlevinden uzaklaştığını açıkça ortaya koyuyor.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın