Mistral AI’nın mega bağış toplaması, kapsayıcılık konusunda endişeli birçok kişi için kırmızı bir bayrak.

rent a car 34

Çoğu zaman, insanlar Bana girişim ve girişim piyasasının nasıl olduğunu sorun, bir dakikanızı ayırmam gerekiyor. Kolay cevap, bir gerileme görüyoruz. Doğru cevap daha incelikli: Gerçekten bir gerileme var, ancak bazılarını diğerlerinden çok daha fazla etkiliyor.

Bunun gün gibi açık bir örneği, Mistral Yapay Zekason 113 milyon dolarlık tohum bağışı. Üç Fransız beyaz adam tarafından kurulan şirket sadece dört hafta önce kuruldu ve henüz bir ürünü bile yok. Şirkete 260 milyon dolar değer biçen o raunt, selamlanıyor Avrupa’nın bugüne kadarki en büyük tohum turu olarak.

Mistral AI’nın bağış toplaması, bazı yönlerden zamanın bu noktasına özgüdür. Orada şu anda yapay zeka etrafında çok fazla çılgınlıkve bu tur bazı ABD’li ve uluslararası yatırımcıların katılımını gördü, ki bu pek çok Fransız girişim için pek sık görülmez.

Ama ne kadar abartılırsa anlatılsın değişmeyen bazı şeyler var. Pazar, yapay zeka girişimleri için gelişiyor olabilir, ancak henüz kadınlara veya beyaz olmayan insanlara çok fazla para gittiğini görmedik. beni yanlış anlamayın kadınlar para alıyorlar yapay zekada oluşturmak için (Siyah kurucular, pek değil), ancak erkeklerin göründüğü oranlarda değil. Tabii ki, bu üç Fransız adam, 113 milyon dolarlık bir tohumluk çeki alması muhtemel olanların profiline uyuyor: hırslı Google’ın Deep Mind ve ikisi, Fransa’nın MIT’si olan École Polytechnique’den diploma sahibi olan Meta mezunları.

Elbette, bugün Fransa’da kadınları desteklemek için daha fazla çaba var, ancak bazı Fransız Siyahi kurucular için bağış toplama ortamı hem açık hem de gizli bir şekilde ayrımcı olmaya devam ediyor; Siyah bireylere genel muamele ülkede. Fransa’da kaç kadın ve beyaz olmayan insanın fon aradığına dair bile yeterli veri yok (Fransa’da azınlık ölçümlerini izlemek yasa dışıdır, bu nedenle bu tür veriler mevcut değildir), bu da yeterince temsil edilmeyen kurucuların ne kadar artırdığını ölçmeyi zorlaştırıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın