Menüde yeni bir vegan protein için yer açın

rent a car 34

Mikrobiyal bir dokunuşla süt içermeyen protein açısından zengin dondurma ister misiniz? Fin başlangıç Güneş GıdalarıYeni alternatif protein Solein, şimdi Singapur’da bir restoranın menüsünde özel (vegan) bir çikolata gelatosunda harmanlanıyor.

Girişimin mikrobiyal proteini ilk kez genel halkın içine girmesi için mevcut. Ve gerçekten de sadece bir restoran (Fiko) şimdiye kadar menüye koydu. Ancak bu, girişimin ticari ölçekte üretimi akışa getirmeye çalışırken, önümüzdeki yıllarda çok çeşitli gıda endüstrisi ortaklıklarına dönüşeceğini umduğu şeye doğru atılmış bir bebek adımı.

Solar Foods, Solein’i geçenlerde Singapur’da satmak için ilk düzenleyici iznini aldı Eylül. Ayrıca, yeni proteininin ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere diğer belirteçlerde insan tüketimi için izin başvurusunda bulundu. Ancak geçen ay, Solein kullanan ürünler geliştirecek olan bir gıda şirketi olan Japon Ajinomoto ile stratejik bir ittifak kurduğunu duyurdu. Asya, gelişmelerin şu ana kadar en hızlı ilerlediği yer.

sahip olduğumuz gibi daha önce bildirildiSolar Foods’un arkasındaki Finliler, insanlığın gıda sisteminin nasıl sürdürülebilir hale getirileceğine dair devasa ama yeterince ele alınmamış odadaki fil sorununu ele alıyor.

Alt satır: İklim felaketinden kaçınacaksak, çiftçiliğin ürettiği emisyonları azaltmak çok önemlidir. Ve bu hayvansal türevli proteinleri üretmek için ne kadar toprak ve su gerektiği düşünüldüğünde, çevre için özellikle sorunlu olan, et ve süt ürünleri için endüstriyel hayvan çiftçiliğidir.

Bu nedenle, son yıllarda, et yiyenlerin damak tadına hitap edebilen yüksek kaliteli vegan suni etler üreterek sürdürülebilirlik sorununa yanıt vermeye çalışan her tür bitki bazlı alternatif protein üreticisi ortaya çıktı.

Solar Foods, ortalama alt protein üreticisinden biraz farklıdır. İlk olarak, herhangi bir yiyeceği doğrudan tüketicilere satmaya çalışmıyor. Aksine, alternatif proteini hiçbir şekilde tarım içermediği için vegan gıda üreticilerinin kuyruğuna bir yenisini daha eklemeyi hedefliyor. Dolayısıyla, bu yoğun besleyici kalorilere bağlı fotosentez yoktur.

Uzaklaştırma, insan gıda üretimi için araziye olan bağımlılığın azaltılması, büyük miktarlarda tarım arazisinin, yeniden vahşileştirme planları, toprak restorasyonu, ağaç dikme ve diğer karbonun geri dönüşüne izin verme gibi, iklim değişikliğiyle mücadele eden ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla mücadele eden farklı kullanımlar için yeniden kullanılması ihtimalini açar. -doğal yaşam alanlarını yakalamak.

Ek olarak, Solein’in ne toprağa ne de hava durumuna bağlı olmaması, onu çok güvenilir bir yenilebilir protein kaynağı yapar – en azından (uygun fiyatlı) elektriğe ve temiz su kaynağına erişiminiz olması koşuluyla. Bu nedenle startup, onu “dünyanın en sürdürülebilir proteini” olarak lanse ediyor. (Yine de, Solein’ın üretiminde yer alan elektrik kaynağı, her Solar Foods biyoreaktörünü çalıştıran %100 yenilenebilir enerji olmadığı sürece veya bu duruma gelene kadar, sürdürülebilirlik tablosunda bazı pürüzler yaratabilir.)

Başlangıç, Solein üretme sürecini bira veya şarap yapımına benzetiyor – ancak yalnızca üç “bileşen” gerekiyor: Hava, su ve elektrik (artı fermantasyon sürecinin gerçekleştiği yukarıda bahsedilen biyoreaktör).

Toplanan, kurutulan ve toz haline getirilen proteinin tadı hafif ve nötr olarak tanımlanır. Solar Foods, bunun onu hem tatlı hem de tuzlu çeşitli gıda maddelerine dahil edilmeye uygun hale getirdiğini söylüyor. Olayda, halka açık ilk yemek bir tatlıdır: Bir protein yumruğunu paketleyen, yukarıda bahsedilen vegan gelato.

Gelato protein açısından zengindir çünkü Solein %65-70 oranında proteindir; bu da onu, gelato için geleneksel temel bileşen olan sütten çok daha fazla protein yapar (gerçi bazı geleneksel gelatolar yumurta sarısı da kullanabilir).

Solein bazlı gelatonun makrobesin parçalanmasının ayrıntılarını ve geleneksel gelatoya kıyasla nasıl bir yığın oluşturduğunu sorduk. Ve alırsak bilgileri ekleyeceğiz.

Per Solar Foods, Solein hücrelerinin makrobesin bileşimi, kurutulmuş soya veya alglerinkine çok benzer. Ayrıca demir ve B vitaminleri sağlar. Bu nedenle, yeni içerik için perdesi, insanların genellikle hayvan türevli gıda maddelerinden elde ettiği besin türleri açısından zengin olmasıdır.

Bununla birlikte, Solein’ın güneşli tarafı, bu besleyici yoğun proteinin, endüstriyel hayvan çiftçiliğine bağlı geniş çevresel, etik ve hatta sağlık sorunlarıyla zincir bağlantılı olmamasıdır – ister Amazon Yağmur Ormanlarının besi sığırlarını beslemek için soya yetiştirmek için ormansızlaştırılması olsun; ortalama bir mezbahanın dehşeti; veya yaban hayatı insanlarla giderek daha fazla yakınlaşmaya zorlandığından, habitat tahribatının daha fazla virüsün vahşi hayvanlardan insanlara zoonotik sıçrama yapmasına yol açması riski.

İklim kriziyle mücadele de elbette mutlak bir ekonomik zorunluluktur çünkü küresel ısınmayı ele almamanın maliyeti, küresel ısınma felaketinden kaçınmak için gerekli yatırımları yapmamızdan çok daha fazla olacaktır.

Dünya sıcaklık rekorları kırmaya devam ederken, iyi haber şu ki alternatif protein kaynakları zaten mevcut ve Solar Foods gibi şirketler üretimi ölçeklendirmek için çalışıyor.

Ancak talep, kırılması daha zor bir cevizdir. Ama çikolatalı dondurmaya kim karşı koyabilir ki?

Şu anda Fico’nun menüsünde yer alan Solein bazlı gelato, şef ortağı tarafından geliştirildi. Mirko Febril.

Solar Foods bir basın açıklamasında, “Solein’ın özelliklerinden, hafif aroması ve cevizli ve kremsiliğe işaret eden umami notalarından ilham alan şef Mirko, Solein’ı tanıdık tatları yükseltmek için hoşgörülü bir çikolata aromasıyla eşleştirmeyi keşfetti” dedi.

Solein, bir bileşen olarak dahil edildiğinde, doğal olarak içerdiği betakarotene sahip olarak gıdalara belirgin bir sarı-turuncu renk katabilirken, ateşliBunun için onu çikolata ile eşleştirme kararı Solein Çikolatalı Gelato, tabakta olduğuna dair görsel bir işaret olmadığı anlamına gelir.

Tadına gelince, ne yazık ki deneme şansımız olmadı, ancak zengin çikolata rengine bakılırsa, tanıdık çikolatalı gelato tat bombasının altında yatan mikroplarla zenginleştirilmiş ince notaları ayırt etmekte muhtemelen zorlanacaksınız. Ancak bunun, bu çok yeni alt proteini daha kolay satacağından şüpheleniyoruz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın