Micron, yeni nesil bellek yongaları için Japonya’da 3,6 milyar dolar yatırım yapacak

Mikron Teknolojisi söz konusu Japon hükümetinin yeni nesil bellek yongalarındaki oyununu geliştirmek için desteğiyle önümüzdeki birkaç yıl için Japonya’da 500 milyar yen’e (3,6 milyar $) kadar yatırım yapacak.

Hareket, Japon hükümetinin ABD ile Çin arasındaki artan gerilimin ortasında çip tedarik zincirini güçlendirmek için yarı iletken uzay dirilişini iddialı bir şekilde ilerlettiğini ve ülkeye çip teknolojisini getirdiğini gösteriyor.

ABD çip devi, Hiroşima fabrikasında 1-gamma çipleri adı verilen yeni nesil dinamik rasgele erişim belleğini (DRAM) yapmak için Japonya’da aşırı ultraviyole (EUV) litografi kurmayı planlıyor.

Mevcut endüstrinin en gelişmiş 1-beta düğümünü takip eden 1-gamma düğümü, dünyadaki en küçük hücre boyutu olacaktır. Micron yaptığı açıklamada, “2025’ten itibaren Tayvan ve Japonya’daki 1 gama düğümünde EUV’yi üretime sokmayı” beklediğini söyledi. Kasım ayında Micron, Hiroşima fabrikasında 1-beta DRAM’in seri üretimine başladı.

Japonya’da DRAM üreten tek şirket olan Micron, EUV çip yapım ekipmanını Japonya’ya ilk getiren şirket olacak. 1-gama düğümlü EUV teknolojisi, yeni nesil düğümün “daha hızlı, daha fazla güç tasarrufu sağlayan ve daha yüksek performanslı bellek ürünleri sunmasını” sağlayacak.

ABD çip ezici gücü, Japon şirketlerinin otomotiv, veri merkezi, 5G altyapısı ve tıbbi ekipman gibi sektörlerde kullandığı DRAM’in yaklaşık üçte birini üretiyor.

Micron CEO’su Sanjay Mehrotra yaptığı açıklamada, “Japonya’da EUV’yi ilk kullanan kişi olmaktan ve Hiroşima fabrikamızda 1-gama geliştirip üretmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Japonya ülkenin çip endüstrisini destekliyor.

Geçen yıl Japon hükümeti, Kioxia, SoftBank, Sony, Toyota ve NEC dahil olmak üzere bir avuç teknoloji firması destekleniyor Rapidus2027 yılına kadar 2 nanometrelik çipler yapmayı hedefleyen . tahsis edilmiş sübvansiyonlar ortak bir çip araştırma merkezi ve Kioxia, TSMC ve Micron gibi çip üreticilerinin fabrikalarını Japonya’da kurmaları için.

ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel, “Bu ortaklık, müttefiklerin birlikte çalışırken en son teknolojilerde nasıl ekonomik fırsat ve güvenlik yaratabileceğini gösteriyor” dedi.

Bu arada Mikron Çin’de devam eden bir siber güvenlik soruşturmasındaülkenin siber güvenlik gözlemcisi tarafından bir ay önce başlatıldı.

Şu anda Japonya’da 4.000’den fazla mühendis ve teknisyene sahip olan Micron, son beş yılda ülkede 1.500’den fazla işgücünü işe aldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın