Meta tarafından geçen yıl 1 milyar dolara satın alınan CRM girişimi Kustomer, 250 milyon dolarlık bir değerlemeyle dönüyor

Meta’nın kurumsal kullanıma hazır bir müşteri hizmetleri platformu oluşturma konusundaki büyük deneyi sona erdi: Facebook’un ebeveyni, resmi olarak Kustomer’i çıkardıgeçen yıl satın aldığı CRM girişimi yaklaşık 1 milyar dolara.

Yeni varlık, önceki destekçileri Battery, Redpoint ve boldstart’tan 60 milyon dolarlık yeni bir infüzyonla hayata başlıyor ve önceki değerlemesinde büyük bir düşüş – şu anda 250 milyon dolar, dedi. bir rapor geçen hafta bugünün haberlerini tahmin ediyordum, bugün erken saatlerde CEO ve kurucu ortak Brad Birnbaum’a sorduğumda tartışılmaz bir rakam. Birnbaum, ayrılan şirketin yönetiminde kalacak; Meta, azınlık sahibi olarak kalacak.

“Kustomer, dışa açılmanın şirketin, müşterilerin ve çalışanların yararına olduğuna kesinlikle inanıyor” dedi ve “dünya çapındaki platformumuzu yalnızca birkaç yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde geliştirmeye devam etmekten büyük heyecan duyuyoruz” dedi. gelişmiş otomasyonlar ve üretken yapay zeka kullanıyor.”

Meta’nın kendisini Kustomer’den çıkarma niyeti ilk olarak şu tarihte bildirildi: Martşirkette daha büyük bir maliyet düşürme ve yeniden yapılandırma çabasının ortasında.

CEO ve kurucu ortak Mark Zuckerberg’in kullandığı tabirle Meta’nın “verimlilik yılı” şunları da içeriyor: yaklaşık 21.000 işten çıkarma; birkaç yeni uygulama ve içerik çalışmasının kapatılması (Taşınmak, NFT desteğive Cameo klonu Süper aralarında); ve şirketin yıllar boyunca yapmış olduğu diğer tüketici dışı bahislerin bazılarını öldürmek, örneğin bağlantı altyapı çabaları.

Kustomer’i almakla ilgilenen alıcıların olup olmadığı net değil, ancak CRM işinde azınlık hissesine sahip olmak Meta’ya ürünler oluşturmak için onunla çalışmaya devam etme ve aldığı tüm müşterilere hizmet vermeye devam etme seçeneği veriyor. Meta’nın sahibi olduğu yıl.

Sonuç olarak, Meta dahil herkesin üretken yapay zeka etrafında peşinden koştuğu yeni yeniliklerle birlikte, ikisinin Meta’nın platformlarında oluşturup entegre edebileceği bazı çok ilginç araçlar olması muhtemeldir. Ancak öte yandan, ikilinin şimdiye kadar birlikte ne kadar iş kurdukları da net değil. Kustomer anlaşması ilk olarak Kasım 2020’de duyurulsa da, tüm düzenleyici izinler yalnızca 2022’nin başlarında tamamlandı ve Facebook, anlaşmayı resmi olarak Şubat 2022’de kapattı – yani Facebook (nihayetinde “Meta” olarak yeniden markalaştı) gerçekten Kustomer’e çok az bir süre için yalnızca 1 milyar dolara sahip oldu. bir yıldan fazla.

Kustomer’in asıl amacı, “çok kanallı” iletişim kavramı etrafında yeni bir CRM yaklaşımı oluşturmaktı. Birnbaum’a göre geleneksel CRM’ler, tüketicilerin (ve işletmelerin müstakbel müşterilerinin) bu günlerde şirketlerle nasıl ilişki kurduklarına uygun değildi.

Temel müşteri hizmetleri hatları ve müşteri hizmetleri masaları kullanım dışıdır; çeşitli sosyal medya platformları, web siteleri ve mesajlaşma uygulamaları mevcuttur. Bu nedenle Kustomer’in amacı, tüm bunları daha kolay yönetebilmek için modern bir platform oluşturmak ve bu verileri tüketici duyarlılığı hakkında daha iyi içgörüler elde etmek ve giden pazarlamayı iyileştirmek için kullanmaktı. yanında iletişim.

Bu, Facebook’un (ve nihayetinde Meta’nın) Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi platformların gelişimini nasıl gördüğüne ilişkin vizyonuna çok iyi uyuyor: insanlar ve işletmeler bunları gayri resmi iletişim için zaten kullanıyorlardı, bu nedenle düşünce, resmileştirmek, para kazanmak için kurumsal düzeyde ürünler oluşturmaktı. ve bu aktiviteyi geliştirin.

Hala durum böyle olabilir; sadece şimdi Kustomer ile bağımsız bir varlık olarak yapılacak.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın