Bu Avrupa girişimi, San Francisco genelinde 50 trafik sayma sensörü kuruyor

Belçika başlangıç Telraam yol kullanıcılarının sayısını saymak için yerleşik teknolojiyi kullanan kamera benzeri bir cihazı herhangi birinin pencereden dışarı doğrultmasına izin veren bir cihaz tasarladı. Şu anda San Francisco’da 50 kadar cihazdan oluşan bir ağ kuruyor.

Telraam (adı Hollandaca’dır ve “sayma penceresi” anlamına gelir), teknolojisinin özellikle “sosyal sorunları ele almak” ve “ulaşım yetkilileri ve şehir planlamacıları için değerli vatandaş katılımı oluşturmak” için yararlı olduğunu iddia ediyor. Trafik izleme uzun süredir şehir planlamacılarının ve trafik kazalarının aklındaydı — TechCrunch, daha iyi veri geri dönüşü için ateşli bir savunma yayınladı örneğin 2015’te.

“Pilot, topluluk gruplarıyla ortaklaşa toplanabilecek verilerin kalitesini SFMTA’ya gösterecek, paradan ve zamandan tasarruf edecek, daha önce mevcut olandan daha fazla ayrıntı düzeyi ekleyecek ve ilgili sakinlerle yeni katılım kanalları yaratacak. ”diyor Telraam’ın CEO’su Kris Vanherle. “Bu 50 cihaz, Yavaş Sokakların beklendiği gibi performans gösterip göstermediğini ve hangi müdahalelerin en başarılı olduğunu gösterebilirse, o zaman hem sayım ağı hem de Yavaş Sokak ağları genişletilebilir.”

San Francisco projesi, şirketin ürünlerinin Avrupa dışındaki ilk dağıtımını temsil ediyor — algılanan mevcut şehirler Utrecht, Amsterdam, Berlin ve Brüksel’dir. Sırada Londra var.

Şirket, şehir planlamacılarının trafik verilerine ihtiyaç duyduğunu, ancak ele aldığı sorunun tarihsel olarak yalnızca ana yollardaki motorlu araç verilerine odaklandığını söylüyor. Bu zorlu bir iş çünkü şehir içi trafik manzarası arabalardan, otobüslerden ve tuhaf polis arabalarından daha fazlasını ifade ediyor. Sensörler, “yaşanabilir kentsel sokaklara” odaklanarak, yürüyüşçüleri, bisikletlileri ve diğer ulaşım türlerini de takip ediyor.

Cihaz, sokağa bakan bir konut penceresinden hareket eden nesneleri algılayan bir kamera sensörüdür. Makine öğrenimi ve yapay zeka kullanarak nesneleri tanımlar, ardından bunları seyahat yönü ve hız (araçlar için) ile birlikte sınıflandırır. Anonimleştirilmiş veriler daha sonra Telraam sunucularına gönderilir. Bu, bir panoda cihaz kullanıcısının ve ayrıca belirli bir alan veya bölgedeki cihazları izleyen yerel ağ istemcilerinin kullanabileceği bir açık veri kaynağı oluşturur. Oradan, şirketin web sitesi haritası ve API aracılığıyla halka duyurulur.

İyi bir patlatılmış-çarpım diyagramını sevmelisiniz. Görsel Kaynakları: Telraam.

Tasarım gereği gizlilik

Gizliliğe giderek daha fazla öncelik veren Avrupa merkezli bir şirketten bekleyebileceğiniz gibi, Telraam cihazı olabildiğince özel olacak şekilde tasarladı. Düşük çözünürlüklü video görüntüleri cihazın kendisinde işlenir, sonra atılır ve şirket, cihaz dışında yalnızca anonimleştirilmiş veri tablosunun iletildiğini söyler.

“Kamera kasıtlı olarak düşük çözünürlüklü. AI çipinin hareket eden nesneleri tanıması ve bunları örneğin bir araba, bisiklet veya yaya olarak sınıflandırması için işlemesi için kalite yeterlidir, ancak bir yüzü görmek veya bir plakayı okumak için yeterli ayrıntı yoktur. Kişileri veya araçları teşhis etme şansı yok” diyor Vanherle. “Bu, Telraam S2 cihazlarının yararlı trafik sayımları sağlayabileceği, ancak yoldan geçen sokak kullanıcıları hakkında herhangi bir özel bilgi toplayamayacağı anlamına gelir.”

Şirketin trafik haritasını kendiniz inceleyebilirsiniz. şirketin web sitesindeve daha fazla endüstriyel kullanıcı, verileri daha ayrıntılı analiz etmek için bir API’ye erişim kazanmak üzere başvurabilir.

“Bireysel kampanyacılar kendi pencereleri için bir cihaz satın alabilir ve sokaklarını izleyebilir ve bunu komşuları ve yerel topluluk için değişim için lobi yapmak için kullanabilir. Sonuç olarak, yerel olarak politika veya planlama kararları verenleri birlikte daha fazla veri toplamaya ve yerel iyileştirmeler konusunda işbirliği yapmaya teşvik edebilirler,” diye açıklıyor Vanherle. “Telraam ayrıca, gereksinimlere bağlı olarak 10 ila 300’den fazla cihazdan oluşan yerel ağların düzenlenmesine ve koordine edilmesine yardımcı olmak ve ardından yerel gönüllüleri işe alırken onları desteklemek için yerel makamlarla birlikte çalışıyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın