Meta, Instagram ve Messenger için yeni ebeveyn denetimi araçlarını kullanıma sunuyor

Meta bugün Instagram, Facebook ve Messenger’da yeni ebeveyn kontrolü araçlarını duyurdu. Buna, Messenger’da yeni bir ebeveyn gözetim merkezi, Messenger ve Instagram’da istenmeyen DM’leri önleyici olarak engelleyen bir özellik ve gençlere ara vermeleri gerektiğini hatırlatmak için dürtmeler dahildir.

Şurada kullanıma sunulacak olan Messenger gözetim kontrolleri: Meta’nın Aile Merkezi, ilk olarak ABD, İngiltere ve Kanada’da kullanıma sunuluyor. Bu araçlar, velilerin gençlerin gizlilik ve güvenlik ayarlarını, Messenger kişi listesindeki değişiklikleri ve uygulamada ne kadar zaman geçirdiklerini görmelerini sağlayacak. Veliler, bir genç birini şikayet ettiğinde de bir bildirim alacak – ancak çocuğun bu bildirime açıkça izin vermesi gerekiyor.

Ebeveynler, gençlerine kimin mesaj gönderebileceği (yalnızca arkadaşları, arkadaşlarının arkadaşları veya hiç kimse) ve hikayelerini kimlerin görüntüleyebileceği gibi ayarlara da bakabilir. Çocuğun bu ayarlardan herhangi birini değiştirmesi durumunda veliler de bir bildirim alır.

Görsel Kaynakları: Meta

Son birkaç yılda Instagram, çoklu adımlar ergen etkileşimini sınırlamak için bilinmeyen yetişkinlerle Son hamlede şirket, belirli bir kullanıcıyla bağlantısı olmayan kişilerden etkileşim izni istemek için bir davet göndermelerini isteyecek. Instagram, bunların yalnızca metin davetleri olduğunu ve gönderenin her seferinde yalnızca bir tane gönderebileceğini söyledi.

Görsel Kaynakları: Meta

Şirket ayrıca uzun süreli kullanımı azaltmak için bazı kontroller yapıyor ve kullanıcıları ara vermeye teşvik ediyor. Instagram ilk olarak bir Ocak ayında “sessiz mod”, kullanıcıların bildirimleri duraklatmasına ve ara verdiklerini DM’lere otomatik olarak yanıtlamasına izin verdi. O tarihte ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kullanıcılara sunulacaktır. Bugün şirket, “Sessiz modun” dünya çapında yayıldığını söyledi.

Instagram, sizi cesaretlendiren özellikleri test ediyor “mola ver” ve belirli dakikaların sürekli kullanımından sonra kullanıcıları telefonlarını kapatmaları için dürtün. Meta şimdi bunu Facebook’a genişletiyor ve kullanıcıları 20 dakikalık kullanımdan sonra ara vermeleri konusunda bilgilendiriyor. Ek olarak, şirket ayrıca geceleri Reels izleyen gençleri uygulamayı kapatmaları için bilgilendirecek.

Görsel Kaynakları: Meta

Meta ayrıca gençlere, velilerinin koruma için hesaplarını denetlemesine izin vermek için Instagram’da yeni bir bildirim gönderiyor. Şirket, ebeveynlerin artık bir gencin takip ettiği hesaplar veya onları takip eden hesaplar için karşılıklı görüntüleyebileceğini söyledi.

Bu yılın başlarında Meta, Instagram ve Facebook’ta gençler için reklam hedefleme. Şubat ayında, izin veren bir aracı destekledi. reşit olmayanlar, mahrem görüntülerinin çevrimiçi olarak yayınlanmasını durdurmak için. Ancak şirket, gençlere reklam sunmaktan kaçınmadı. Geçen yıl şirkete binden fazla para cezası verildi Çocukların mahremiyetiyle ilgili GDPR kurallarını ihlal ettiği için 400 milyon dolar.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın