Meta, bir AI araştırma topluluğu başlatır, ancak buna çok az kaynak ayırır

rent a car 34

Gelişen yapay zeka alanında alakalı kalmak için olta balıkçılığı yapan Meta, yeni bir organizasyon başlatıyor. Açık İnovasyon AI Araştırma TopluluğuAI araştırmacıları arasında “şeffaflık, yenilikçilik ve işbirliği” olarak tanımladığı şeyi teşvik etmek.

Başlangıçta grubun odak noktası, OpenAI’nin ChatGPT’si gibi büyük dil modellerinin gizliliği, güvenliği ve güvenliği olacak; yapay zeka modellerinin iyileştirilmesine girdi sağlamak; ve gelecekteki araştırmalar için bir gündem belirlemek. Meta, kendi araştırmacılarının organizasyona katılmasını beklediğini, ancak Açık İnovasyon AI Araştırma Topluluğunun her zaman “üye liderliğinde” olacağını ve Meta’nın AI Ar-Ge grubu Meta AI’nın “kolaylaştırıcı” olarak hizmet edeceğini söylüyor.

Meta, bir blog yazısında, “Grup, ortakların birbirleriyle işbirliği yapabileceği ve etkileşim kurabileceği, öğrendiklerini paylaşabileceği ve sorumlu ve güvenli temel modellerinin nasıl oluşturulacağına ilişkin sorular sorabileceği, büyük açık kaynaklı temel modellerini savunan bir uygulama topluluğu haline gelecek.” “Yeni nesil araştırmacıların eğitimini de hızlandıracaklar.”

Meta, “kritik açık araştırma soruları” ve “sorumlu açık kaynak modeli geliştirme ve yayınlama için yönergeler geliştirme”ye odaklanan bir dizi çalıştaya sponsor olmayı amaçlıyor. Ancak bunun ötesindeki ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Meta, Açık İnovasyon Yapay Zeka Araştırma Topluluğu diyor belki sonunda bir web sitesine, işbirliği için sosyal kanallara ve akademik konferanslara araştırma sunumlarına sahip olur, ancak bunların hiçbirini taahhüt etmez.

Açık İnovasyon Yapay Zeka Araştırma Topluluğu üyeleri, muhtemelen çalışmalarını finanse etmek için kancaya takılıyor. Meta, grubun çabaları için sermaye ayıracağını veya hesaplama yapacağını belirtmedi – adalet içinde, muhtemelen gereksiz etki algısını önlemek için. Ancak bu, AI araştırmasıyla ilişkili yüksek harcamaları hesaba katan zorlu bir satış.

Açıkçası, Açık İnovasyon Yapay Zeka Araştırma Topluluğu, yapay zeka söz konusu olduğunda tartışmalarla defalarca flört eden bir şirketten performans olarak anlaşılıyor.

Geçen yılın sonlarında, Meta zoraki ırkçı ve yanlış bilimsel literatür yazdıktan sonra bir AI demosu çekmek. Raporlar, Meta’nın AI etik ekibini büyük ölçüde dişsiz ve anti-AI-bias araçları piyasaya sürülmüş “tamamen yetersiz” olarak Bu arada akademisyenler sanık Reklam sunma algoritmalarında şiddetlenen sosyoekonomik eşitsizliklerin metası ve gösteren otomatik moderasyon sistemlerinde Siyah kullanıcılara karşı bir önyargı.

Açık İnovasyon Yapay Zeka Araştırma Topluluğu tüm bunları değiştirecek mi? Pek mümkün görünmüyor. Meta, “yapay zeka ile ilgili deneyime” sahip “akredite üniversitelerdeki profesörleri” katılmaya teşvik ediyor, ancak bu yazar, kaynağı göz önüne alındığında neden yapacaklarını merak ediyor. açık makine öğrenimi araştırma toplulukları herhangi bir Big Tech şirketi ile bağlantısı yoktur.

Belki de haksız çıkacağım. Belki de Meta’nın Açık İnovasyon AI Araştırma Topluluğu, “daha sağlam ve temsili modelleri teşvik etmek için bir dizi pozitif dinamik” yaratarak gerçekten de sözünü yerine getirecektir. Ancak burada, Meta’nın samimiyetini ve bağlılık düzeyini sorguluyorum – özellikle de başından beri bu çabaya ne kadar az kaynak ayrıldığını göz önünde bulundurarak.

Açık İnovasyon Yapay Zeka Araştırma Topluluğu’na son başvuru tarihi 10 Eylül. Meta, “farklı araştırma disiplinlerinden” ve “araştırma yapmak için teknik yeteneklerden” başvuruları kabul ettiğini ve aynı üniversiteden birden fazla katılımcının başvurabileceğini söylüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın