Mersin alevlerle boğuşuyor! Yangın 2’nci günündeMersin’in Gülnar ilçesinde dün sabah başlayan ve rüzgarın da etkisiyle Silifke ilçesindeki bir mahalleye kadar yayılan yangın, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol dibine alınmaya çalışılıyor.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlamış olan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayıldı.

Mahallede değişik mevkilere sıçrayan yangın nedeniyle bir sıvıyakıt istasyonu, dinlenme tesisi ve birtakım evler tedbir amacıyla boşaltıldı.

Bölgede gece boyunca yer ekiplerinin yanı sıra gece görüş ve uçuş sistemli 3 helikopterle yangına müdahale edildi.

Yeşilovacık Mahallesi’ndeki farklı noktalara sıçrayan yangına sabah saatlerinde de hava ve yer ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Çalışmalara yer ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar da destek veriyor.

Yangın sebebiyle Mersin-Antalya D-400 karayolu ulaşıma kapatıldı. Karayolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri de trafiğe kapandı.

KAPATILAN YOL VE TÜNELLER

Karayolları Genel Müdürlüğü, Mersin’deki orman yangını sebebiyle kapanan yolları ve tünelleri deklare etti.

790 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Kuvvetli rüzgarın da etkili olduğu bölgedeki yangını söndürme çalışmalarına Mersin’in yanı sıra Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan takımlar ile uçak ve helikopterler yardımcı vermişti. Yangın, akşam saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne yayılmıştı. İki ilçede müessir olan yangın nedeniyle önlem amaçlı 303 mesken boşaltılmış, 790 şahıs tahliye edilmişti.

7 MAHALLEDE 93 TRAFONUN ENERJİSİ KESİLDİ

Öte taraftan Toroslar EDAŞ tarafınca Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi emniyet amacıyla kesildi.

“ÇIKIŞ NEDENİYLE İLGİLİ TÜM İHTİMALLER DEĞERLENDİRİLİYOR”

Vali Pehlivan, yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili bir soru üstüne şunları kaydetti:

“Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kati bundan dolayı olmuştur’ diye hemen hemen diyemiyoruz fakat üstünde ilgili arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o yönlü bir tespit söz mevzusu değil ama oldukca yönlü değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın