Merkez Bankası Başkanı’ndan resesyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı’ndan resesyon açıklamasıYatırım ve üretim ortamını desteklemek üzere ekonomi politikalarının icra edildiğini aktaran Kavcıoğlu, “Son beş yılın averajına baktığımızda en düşük ürem oranlarının uygulandığını görüyoruz. Sadece kredi faizinde değil, mevduat faizinde de devlet tahvilinde de en düşük oranlar geçerli. Merkez Bankası siyaset faizi yüzde 12, Hazine yüzde 9,9 ile borçlanıyor” dedi.

2021 yılının son çeyreğinden itibaren uygulamaya alınan para politikası ve makro ihtiyati tedbirler ile kredi kompozisyonunda TL’nin payının arttığını bildiren Kavcıoğlu, KOBİ, esnaf ve ziraat kredileri şeklinde krediye erişim imkânı daha sınırı olan olan müşterilerin uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman imkânına kavuşarak faaliyetlerini sürdürülebilir bir yapıda devam ettirmelerinin amaçlandığını söyledi. Kavcıoğlu, “Makro ihtiyati politikalarla yatırım, istihdam, katma kıymetli üretim ve ihracatı artırıcı selektif kredi anlayışını uygulamaya başladık” dedi.

Kavcıoğlu, 2021 senesinde yaklaşık yüzde 23 civarında olan ticari kredi faizlerinin yüzde 18 seviyesine gerilediğini bildirdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın