Malatya’dan Avrupa’ya kuru domates ihracatıMalatya’da son yıllarda ihracatıyla dikkati çeken kurutulmuş domateste üretimin oldukca büyük bir bölümünün karşılandığı Kuluncak ilçesinde sezonun son ürünleri tarlalardan toplanarak kurutulma işlemlerinin arkasından Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Kuluncak’ta kayısıya alternatif ürün olarak yüzlerce dekarlık alanda yetiştirilerek kurutulduktan sonra ihraç edilen domatesler kent ekonomisine önemli bir katma değer sağlarken, çiftçilerin ise yüzünü güldürüyor.

“10 dönümle başladık 800 dönüme çıktık”

Kuru domates üretimine 12 yıl önce 10 dönümlük bir alanda başlayarak zamanla üretim kapasitesini arttırdıklarını kaydeden müstahsil Yusuf Boyraz, “Yaklaşık 13 senedir domates işi ile uğraşıyorum. Esas işimiz kayısı idi dışardan domates ile alakalı talepler erişince üretime başladık. İlk denememizi 10 dönümlük bir alanda yaptık. Zamanla bunu artırarak 700-800 dönüme kadar çıktık“ dedi.

“Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediyoruz”

Sektörün istihdama da büyük katkı sağladığını belirten Boyraz, başta Avrupa olmak üzere Orta Doğu ülkelerine ihracat yaptıklarını ifade ederek, ”Sadece Kaynarca Mahallesinde 600-700 şahıs istihdam ediliyor. İşçilerin bir bölümü çevre illerden gelen ziraat işçileri bir bölümü da yerli işçilerimiz. Üretimin yüzde 99’u Avrupa’ya yapılıyor yeni yeni Orta Doğu ülkelerine de ihracat yapılıyor. 14 kg domatesten bir kilo kuru domates elde ediyoruz kilogramı ise 45ila 55 TL aralığında muamele görüyor. Bölgede 300 -400 ton ürün bekliyoruz bu sayı ilçemiz ekonomisine oldukca büyük katkı anlamına gelir” diye konuştu

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın