Madencilik sektörü 2023’te ihracat artışı hedefliyor

Madencilik sektörü 2023’te ihracat artışı hedefliyorMaden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu, Türkiye’nin maden ihracatının 2022’de önceki yıla oranla yüzde 9,13’lük artışla 6 milyar 469 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Efendioğlu, dünya genelinde bir resesyonun olduğu dönemde Türk madencilerinin beklentilerin üstünde bir performans sergilediğini anlatarak, özellikle işlenmiş üründeki ihracat artışının sevindirici bulunduğunu kaydetti.

Blok mermer ihracatının 809 milyon dolardan 669 milyon dolara gerilediğini ve bu düşüşe olumlu baktıklarını vurgulayan Efendioğlu, şöyle konuştu:

“Yıllardır Türkiye’de hükümet politikası mermerin işlenmiş olarak satılması. Blok olarak daha azca satılması. İşte bunu yavaş yavaş başarmaya başladık. 2021 yılında 1 milyar 282 milyon dolar olan işlenmiş mermer ihracatımız 2022 senesinde 1 milyar 470 milyon dolar oldu. Ocakçılıkta İtalya’yı ekipman ve ocak kapasitesi olarak geçmiştik. Şimdi Denizli ve Afyonkarahisar civarına yeni yeni kurulan mermer fabrikalarıyla İtalya ve İspanya’yı fabrikacılıkta da geride bırakmaya başladık. İtalya ve İspanya’yı geçiyoruz.”

Efendioğlu, blok mermer ihracatıyla alakalı doğru malum yanlışlara dikkati çekerek, “Blok mermerlerin yurt dışına ucuza verilip işlenmiş ürün olarak geri alındığına ait şehir efsanesi var. Biz bloklarımızı iyi fiyata satıyoruz. İşlenmiş mermerin yurt dışından getirilmesi devede kulak bile değil.” ifadelerini kullandı.

 “2023’te işlenmiş mermer ihracatındaki artış devam edecek”

Madencilik sektörünün geçen sene en çok dış satımı Çin, ABD ve Bulgaristan’a gerçekleştirdiğini dile getiren Efendioğlu, “Bulgaristan fazlaca küçük bir ülke olduğu şekilde Türkiye’den oldukça iyi bir maden alımı yapıyor. 2022 hepimiz madenciler için fazlaca müspet geçti. Hele mineral madenlerdeki yüzde 24 artış bizi oldukca mutlu etti.” dedi.

Efendioğlu, sektörün 2023 hedefine de değinerek, laflarını şöyle bitirdi:

“2023’te işlenmiş mermerde ihracat artışının devam edeceğini düşünüyorum. Blok mermerde yine düşüş olur. Blok mermerdeki düşüşü önemsemiyoruz. Niye? Hedefimiz işlenmiş ürün. Yani katma değer katabilmek, o şekilde satabilmek. Çin mermerde tedarikçi olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Pazarı Türkiye’ye kaptırıyor. Onun için hepimiz Türk madencileri, Türk mermercileri olarak 2023 yılından da oldukca umutluyuz. İhracatta minimum yüzde 25 artış bekliyoruz. Yani resesyona rağmen madenci ve mermerci artış bekliyor. 2023 yılı Türk mermerciliği, Türk madenciliği için oldukça iyi olacak.”

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın