"Maden ihracatında yeni rekor geliyor”

”Maden ihracatında yeni rekor geliyor”Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin maden ihracatında geçen yıl rekor kırıldığını belirterek, “Veriler gösteriyor ki bu sene da maden ihracatında yeni bir üstün dereceli geliyor.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya gore, 2021’de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 5,93 milyar dolarlık ihracata imza atan maden sektörü, 2022’ye de rekor hedefiyle girdi.

Yeni pazar arayışlarını sürdüren, mevcut pazarlara da katma kıymetli ürün ihraç eden sektörde ihracat yılın 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 2,82 milyar dolardan 3,36 milyar dolara yükseldi.

İhracatta ilk sırada 713 milyon dolarla Çin yer alırken, bu ülkeyi 328 milyon dolarla ABD ve 214 milyon dolarla Bulgaristan takip etti.

Ürün bazında ihracatta ise 484 milyon dolarla işlenmiş mermer, 306 milyon dolarla blok mermer ve traverten, 301 milyon dolarla çinko ilk sıralarda yer aldı.

“Hedef yeni üstün dereceli”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Dönmez, Türkiye’nin yer altı zenginliği açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden bulunduğunu ifade etti.

Son yıllarda Türkiye ekonomisinin büyümesinde ihracatın lokomotif görevi üstlendiğini belirten Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Maden ihracatımız da bu lokomotif arasında, hatta en ön sıralarında yer alıyor. Geçen yıl maden ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştık. Veriler gösteriyor ki bu yıl da maden ihracatında yeni bir rekor geliyor. Bu artışta yarı mamul ve mamul ürünlerinin yükseliş yakalaması bir öteki sevindirici gelişme. Katma kıymetli ürün ihracatını daha da artırarak ülkemize daha fazla döviz kazandıracağız.”

Yer altı zenginliğini doğaya ve çevreye zarar vermeden ekonomiye kazandırmak için çalıştıklarını bildiren Dönmez, “Her zaman söylediğimiz şeklinde. Ne çevremizden vazgeçeriz ne de madenlerimizden. Bu yüzden doğaya saygılı, çevreye duyarlı, ulusal maden politikasıyla hareket etmeyi sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın