macOS 14 Sonoma şimdi herkese açık beta sürümünde yayında

rent a car 34

Apple yeni düştü macOS 14 Sonoma’nın herkese açık beta sürümü. Belki de bir süredir o şarap ülkesi sularında yüzüyorsunuz. Ne de olsa, WWDC’de şirket, yeni işletim sistemlerine erken erişimi geliştirici hesabı olan herkese açtığını duyurdu – yalnızca Geliştirici Programı için 99 $ harcayanlara değil.

Tabii ki, normal bir miktar dikkat geçerlidir. Geçen ayki geliştirici konferansından beri tüm makinelerimde beta çalıştırıyorum ve burada burada birkaç hatayla karşılaştım. Önemli bir şey değil, ancak insanların son sürüm düşene kadar günlük sürücülerini yüklemeye devam etmelerini önermek için yeterli.

Tüm Apple OS sürümlerinde olduğu gibi, farklı platformlar arasında pek çok ortak DNA var – bu, sonraki her sürümde daha doğru ve daha doğru görünen bir şey. macOS 14 ve iOS 17 arasında bir dizi paylaşılan özellik var. Aşağıdakilere değineceğiz, ancak yalnızca masaüstüne özel en iyi eklemelerden bazılarıyla başlangıç ​​yapacağız.

Her zaman olduğu gibi, ücretsiz bir güncelleme olduğundan, uyumlu sistemlere sahip olanların doğru zaman geldiğinde yükseltme yapmalarını büyük ölçüde öneriyoruz. Tabii ki, bazı eski uygulamalarınız ve iş akışlarınız varsa, insanların olağan forumlarda herhangi bir kırmızı bayrak atıp atmadığını görmek için birkaç hafta beklemek asla kötü bir fikir değildir. Herhangi bir büyük işletim sistemi yükseltmesi, bir şeyleri bozmak gibi gerçek bir risk taşır. Güncelleme kolaydır – tersi genellikle daha azdır.

İşte Sonoma ile uyumlu olanlar:

• iMac: 2019 ve sonrası
• Mac Pro: 2019 ve sonrası
• iMac Pro: 2017
• Mac Studio: 2022 ve sonrası
• MacBook Air: 2018 ve sonrası
• Mac mini: 2018 ve sonrası
• MacBook Pro: 2018 ve sonrası

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

En büyük güncelleme? Tek kelimeyle: Widget’lar. Spesifik olarak, widget’lar artık kenar çubuğunun tek alanı değildir. Artık bunları masaüstüne sürükleyip bırakabilirsiniz – iOS’un önceki yinelemelerinden ödünç alınan bir numara. Bu dinamik bir süreçtir ve masaüstünde bir kez, widget’lar açık pencerelerin altına yerleşecek ve açık bir uygulamanız olduğunda yarı saydam bir bölmeye dönüşecektir. İlginç bir şekilde, onları masaüstünde duran dosyaların üzerine sürüklemeye çalışırsanız, onları yoldan çekerler.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

İlişkili bir iPhone’u yakınınızda tutarsanız, kenar çubuğunun altında o aygıtın widget’larını da masaüstüne çekmenize olanak tanıyan bir seçenek açılır.

Son birkaç macOS güncellemesi, neyse ki, video konferansa çok daha fazla odaklandı. İyileştirilmiş web kamerası donanımı ve (bağlı bir iPhone’u web kamerası olarak kullanmanızı sağlayan) Süreklilik Kamerası gibi özelliklerin yanı sıra, şirketin iş ve hayatın COVID kısıtlamaları gevşetilse bile solmayan bu yönüne odaklandığını görmek güzel.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Center Stage gibi şeylere katılmak, konfeti, kalp ve havai fişek gibi Mesajlar animasyonları getiren tepkiler gibi özelliklerdir. Bunlar bir fare tıklaması veya el hareketi ile etkinleştirilebilir. Bunlar, Zoom da dahil olmak üzere çeşitli telekonferans uygulamalarında uyumludur, bu nedenle avantaj sağlamak için yalnızca FaceTime içinde çalışmanız gerekmez. İnsanlar açıkçası FaceTime’ı iş aramaları için kullanmadıkları için Apple açısından akıllıca bir hareket. Önizleme gibi uygulamalar için Windows’ta yeni bir “paylaş” özelliği de mevcuttur ve doğrudan bir telekonferans uygulamasında paylaşmanıza olanak tanır.

Sunumunuzu sanal bir beyaz tahta gibi bir arka plana dönüştüren Presenter Overly de vardır. Ya da başınızı bir balona çevirebilir ve sunumun ekranı tekeline almasına izin verebilirsiniz.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Safari’nin dosyalama sistemi, Profillerin eklenmesiyle bir kez daha yükseltildi. Akış yer imleri, sekme grupları, geçmiş ve tanımlama bilgileri arasında geçiş yapmadığınızdan emin olmak için bunları “Ev”, “İş” ve “Okul” gibi farklı yerlere ayırabilirsiniz. Tarayıcı artık “web uygulamalarını” Dock’a kaydetmenize de izin veriyor. Safari’de bir siteyi ziyaret edin, şu adrese gidin: Dosya > Dock’a Ekle ve kolay erişim için sitenin favicon’unu aşağıya kaydedecektir.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Aileler için yeni olan, dinamik olarak güncellenecek bir grup paylaşılabilir parola oluşturma yeteneğidir. Kişileri istediğiniz zaman listeden çıkarmayı seçebilirsiniz. Safari, siz uzaktayken özel tarama pencerelerini de kilitleyerek içeriği gizler ve sizi istenmeyen gözetlemelerden korumak için onları parola korumalı hale getirir.

Her zamanki gibi, Mesajlar bazı işletim sistemleri arası güncellemeler alıyor. Bu, birden fazla arama filtresi ekleme, yeniden oynatmak için kaydırma ve konumunuzu Apple Haritalar aracılığıyla paylaşma (eğer böyle bir eğilim varsa) yeteneğini içerir. Otomatik düzeltme de yükseltiliyor, böylece sonunda “fuck” yazabilir ve gerçekten ciddi olabilirsiniz.

Nihai sürümün bu yılın sonlarında gelmesi bekleniyor (işaretler Eylül/Ekim zaman dilimini gösteriyor). Hadi kaçalım.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın