Apple ilk genel beta sürümünü yayınladığından, iOS 17’de neler beklenebilir?

rent a car 34

Apple, iOS 17’nin ilk genel beta sürümünü yayınladı. Geliştirici betalarının aksine, bu, normal insanlar tarafından kullanılabilecek kadar kararlı olması gereken beta sürümüdür.

Şirket, iOS 17’nin son sürümünü bu sonbaharda yayınlamayı planlıyor. Ancak Apple, yaz boyunca birkaç haftada bir beta yayınlayacak. Mümkün olduğu kadar çok hatayı düzeltmenin ve büyük bir kullanıcı grubundan veri toplamanın iyi bir yolu.

Kendinizi maceracı hissediyorsanız, iOS 17’yi yüklemeden önce cihazınızı iCloud’a veya bilgisayarınıza yedekleyin. Bundan sonra, Ayarlar uygulamasına, ardından ‘Genel’ ve ‘Yazılım Güncelleme’ye gidin. Oradan, ‘Beta Güncellemeleri’ adlı bir menü görmelisiniz. iOS 17 Public Beta’yı seçebilir, önceki menüye dönebilir ve güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Ama sonuçta iOS 17’deki yenilikler neler? Birkaç haftadır iOS 17’yi test ediyorum. iOS 16’dan büyük bir sapma değil. Güncellemeden sonra kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Ancak epeyce yeni özellik ve genel iyileştirmeler var.

Birçok yönden, iOS olgun bir platform gibi hissettiriyor. Ve bu iyi bir şey. Apple, iOS üzerinde halen aktif olarak çalışıyor ve yeni şeyler ekliyor. Ancak şirket artık evi yıkıp her yıl yeniden inşa etmiyor.

Özellikle beğendiğim özelliklerden bazıları, Mesajlar’daki iyileştirmeler, yeni Bekleme modu, Haritalar’daki iyileştirmeler, widget’lar ve dikte.

Görsel Kaynakları: Elma

İle başlayalım Mesajlar. Bu benim en çok kullandığım uygulamalardan biri ve eminim ki birçok iPhone kullanıcısı Mesajlar’ı kullanarak haftada birkaç saat harcıyor. iOS 16’da pek iyi çalışmayan şeylerden biri de aramaydı. Bir mesaj bulmak çok zordu.

iOS 17 ile arama tamamen elden geçirildi. Mail’de olduğu gibi, aramanızı farklı kriterler kullanarak filtreleyebilirsiniz. Örneğin, arkadaşınız Sarah’ın size gönderdiği bir bağlantıyı bulmak istiyorsanız, önce Sarah’nın adını yazabilirsiniz ve Mesajlar, aramanızı Sarah ile olan mesajlarla sınırlamanızı önerecektir. Buna dokunduktan sonra, herhangi bir anahtar kelime girebilir veya özel görüşmenizde görünen bağlantıların listesini görüntülemek için ‘Bağlantı’ya dokunabilirsiniz.

Apple ayrıca sesli mesaj deneyimini iyileştirmek için biraz zaman harcadı. Kullansanız da kullanmasanız da, sesli mesajlar giderek daha yaygın hale geliyor. Ancak, iOS’un önceki sürümünde uzun sesli mesajlarla ilgili deneyim pek iyi değildi. iOS 17 ile artık uygulamadan çıkıp bir sesli mesajı dinlemeye devam edebilir veya bir grup sesli mesaj alıp belirli bir bölümü tekrar dinlemek istemeniz durumunda mesajın dökümünü görüntüleyebilirsiniz.

Diğer küçük ama güzel iyileştirmelerde Apple, WhatsApp’tan bazı fikirler ödünç alıyor, çünkü artık bir konuşmadaki belirli bir mesajı yanıtlamak için bir balonu kaydırabilirsiniz. En eski okunmamış mesaja kolayca atlamanızı sağlayan yeni bir ok var. Bu özellik, grup konuşmalarında oldukça kullanışlıdır.

İOS 17’nin ana büyük özelliklerinden biri, adı verilen bir şeydir. Yanında olmak. Bence StandBy dünya çapında komodinlerdeki birçok eski radyolu çalar saatin yerini alacak.

iOS 17’ye güncelledikten sonra, iPhone’unuzu şarj olurken yan çevirdiğinizde tam ekran widget’lar görüntülenecektir. iPhone’unuz bir şeye yaslandığı sürece bir kabloyla çalışırken, özellikle MagSafe özellikli bir bağlantı istasyonuyla iyi çalışır.

Üç farklı Bekleme ekranı vardır. İlkinde, yan yana iki kare widget elde edersiniz. Bu widget’lar, iPhone’unuzda zaten kullanıyor olabileceğiniz ana ekran widget’larını temel alır. Örneğin, solda hava tahminini ve sağda bir hatırlatıcı listesi görüntüleyebilirsiniz. Solda ev aksesuarları listesini gösterebilir, sağda sürekli kullandığınız bir notu açabilirsiniz. İki yığın oluşturabileceğiniz ve aradığınız şeye bağlı olarak bu yığınlar arasında yukarı ve aşağı kaydırabileceğiniz için iki widget ile sınırlı değilsiniz.

Sola kaydırırsanız, bir fotoğraf albümü olan ikinci Bekleme ekranına girersiniz. Cihazdaki akıllı sınıflandırma özelliklerine göre belirli bir albüm seçebilir veya rastgele şehir, insan veya doğa fotoğrafları alabilirsiniz.

Son olarak, bir kez daha sola kaydırırsanız tam ekran, özelleştirilebilir bir çalar saat elde edersiniz. Ekran, geceleri çok parlak olmaması için düşük ışığa otomatik olarak uyum sağlar. Birden fazla MagSafe bağlantı istasyonunuz varsa, iPhone’unuz konumunuza bağlı olarak favori Bekleme kurulumunuzu hatırlar.

StandBy’yi kullanmayı planlamasanız bile, iyi haber şu ki aletler ana ekranda bile bir güncelleme alıyor. Artık daha interaktif var. Örneğin, yapılacak işleri tamamlayabilir, şarkıları ve podcast’leri çalabilir veya duraklatabilir ve ev aksesuarlarını kontrol edebilirsiniz.

Görsel Kaynakları: Elma

Yoğun olarak elma haritaları kullanıcı, ayrıca, Haritalar’ın nihayet çevrimdışı haritaları indirebildiğini de belirtmeliyim, böylece herhangi bir hücresel sinyaliniz olmadığında uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama ayarlarında bir şehir arayabilir, cihazınızda tam olarak önbelleğe almak istediğiniz alanı seçebilir ve ardından indirme düğmesine basabilirsiniz. Evet, Google Haritalar çevrimdışı haritaları yıllar önce ekledi. Ama onu Apple Haritalar’da görmek de güzel.

Bunlar, iOS 17’deki yeni özelliklerden yalnızca birkaçı. Ancak burada çok daha fazlası var:

  • Bir kişi posteri oluşturabilir ve kişilerinizle paylaşabilirsiniz. Harika görünüyorlar, bakalım insanlar onları kullanmaya başlayacak mı?
  • En son ne zaman sesli mesaj dinlediniz? iOS 17, insanlar konuşurken ve size bir mesaj bırakırken sesli mesajı metne dönüştürür.
  • Artık sesli mesajları FaceTime’da bırakabilirsiniz. Doğrudan arama geçmişi listesinde görünürler.
  • Konum paylaşımı nihayet Mesajlar’da beklendiği gibi çalışır, yani doğrudan görüşmede bir balon olarak görüntülenir.
  • Konum paylaşımından bahsetmişken, eve güvenli bir şekilde (veya bir varış noktasına) vardığınızda arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi otomatik olarak bilgilendirebilen yeni bir check-in özelliği var.
  • İçeriği seçip telefonunuzun üst kısmını başka birinin telefonunun üstüne koyarak bir AirDrop başlatabilirsiniz. Hiçbir şey seçmezseniz, iletişim bilgilerinizi paylaşmak için bu hareketi kullanabilirsiniz. Güle güle, kartvizitler.
  • Parolaları (ve geçiş anahtarlarını) diğer kişilerle paylaşabilirsiniz. Ailenizi 1Password gibi bir parola yöneticisi kullanmaya ikna etmeyi başardıysanız, artık hepiniz iCloud Parolalarına geçebilirsiniz.
  • Otomatik düzeltme ve dikte iyileştirildi. Yeni metin öneri sistemine alışmak biraz zaman alıyor ama biraz daha sezgisel geliyor.
  • Bir şarkıyı veya videoyu oynatmaya başladığınızda, iOS artık yakındaki AirPlay özellikli cihazları otomatik olarak öneriyor. Gerçekten ne yapmak istediğinize bağlı olarak yararlı veya can sıkıcı olabilir.
  • “Hey, Siri” artık sadece “Siri”.

Genel olarak, iOS 17 daha iyi bir iOS 16 gibi hissettiriyor ve yazılım güncellemelerinde durum her zaman böyle değil. Ve iOS 17’deki en büyük yeni özelliklerden biri olan Journal’a ne olduğunu merak ediyorsanız, bu yılın sonlarına kadar gelmeyecek. Bu yeni uygulama, ziyaret ettiğiniz yerleri ve günün fotoğraflarını içeren günlük kayıtları oluşturmanıza olanak tanır. Ve varsayılan uygulamalardan biri olarak dahil edilecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın