Lordstown Motors, Foxconn’a dava açtı, iflas başvurusunda bulundu

Lordstown Motors başarılı oldu Foxconn’a dava açma tehdidiApple’ın iPhone’larını üretmesiyle tanınan Tayvanlı şirket. EV şirketi Salı günü Foxconn’a karşı yasal işlem başlattı ve aynı anda iflas başvurusunda bulundu ve kendisini satışa çıkardı.

Lordstown, bir şirketle birleşme yoluyla halka açılan EV girişimi 2020’de özel amaçlı satın alma şirketiDelaware’de Bölüm 11 koruması için başvurdu.

Dava ve yeniden yapılanma, Lordstown’ın Foxconn ile önceden kararlaştırılan bir yatırım konusundaki anlaşmazlığını çözememesinin ardından geldi.

Salı günü yapılan bir şikayette Lordstown, Foxconn’u “bir Amerikan girişiminin işini” mahveden hileli davranışlarla suçladı. Lordstown ayrıca Foxconn’un davranışının, tüketici elektroniği şirketinin şirkete yatırım yapma ve hisselerin önemli bir bölümünü satın alma anlaşmasıyla ilgili olarak “bir dizi tutulmayan söz ve tekrar tekrar herhangi bir işlem yapmayı reddetme” ile dolu olduğunu iddia etti.

Hon Hai Technology Group olarak da bilinen Foxconn, 2021’de Lordstown’ın Ohio üretim tesisini zor durumdaki EV SPAC’tan satın almıştı. O sırada Foxconn, 230 milyon dolar ödemeyi ve adi hisse senetlerinin %10’unu satın almayı kabul etti. Lordstown’ın hisseleri darbe almaya devam etti ve sonunda 1 doların altına düştü, bu da Nasdaq’ın listeden çıkarma uyarısı vermesine ve Lordstown’u Foxconn ile olan anlaşmasını ihlal etmesine neden oldu. Foxconn kapatmakla tehdit etti Lordstown tekrar uyum sağlamazsa yatırım anlaşması.

Mayıs ayında Lordstown, yatırımcıları bunun olabileceği konusunda uyardı. iflas başvurusunda bulunmak zorunda Foxconn fonunu çekerse. EV girişiminin yönetim kurulu 1:15’i onayladı ters stok bölünmesi Hail Mary olarak. Lordstown’ın hisseleri Salı gününü 2,76 dolardan kapattı.

Lordstown, şikayetinde Foxconn’un EV üreticisini araç geliştirme planlarında işbirliği yapma konusunda yanılttığını ve “söz verdiği ortak olmadığını” söyledi. Şikayet Foxconn’u, Lordstown’ın en değerli varlığı olan Ohio üretim tesisi üzerindeki mülkiyeti güvence altına almak ve Lordstown’ın yetenekli üretim ve operasyon çalışanlarından bazılarını kaçırmak için Endurance kamyonetini ve gelecekteki ortak ürün geliştirmeyi destekliyormuş gibi yapmakla suçluyor.

“Foxconn, fabrikanın mülkiyetini aldıktan ve onunla çalışacak bir iş gücü edindikten sonra, yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetti… [Lordstown] önemli kaynakları aynı amaca ayırmak” iflas mahkemesinde açılan davayı okur.

Yorum için Foxconn’a ulaşılamadı.

İflas başvuruları ve dava, Foxconn’u EV vaatleri ve diğer otomobil üreticileriyle ortaklıkları ve kendisi için mercek altına alabilir. Şirketin ayrıca Fisker ve Monarch Tractor ile de anlaşmaları var ve bunu yapmayı planladığını söyledi. Wisconsin ve Ohio’da EV pilleri üretin, ancak Foxconn, hacimli üretime ulaşmakta zorlandı.

Kasım 2022’de Lordstown, Foxconn yapımı Endurance’ı göndermeye başladı kamyonetler. Otomobil üreticisi, bu yılın başlarında Endurance’ın üretimini durdurdu ve kalite sorunlarıyla uğraştıktan sonra Nisan ayında düşük bir oranda üretime devam etti.

Lordstown ayrıca General Motors’u kaybetti Mart ayında bir yatırımcı olarak.

Lordstown ona bir cankurtaran halatı atacak ve Endurance’ın tam üretiminin yeniden başlatılmasına yardımcı olacak birini bulamazsa, Foxconn, Enflasyon Azaltma Yasası teşviklerinden yararlanmak isteyen denizaşırı otomobil üreticileri için EV’ler inşa etmek için Ohio fabrikasını kullanma hakları dahilinde olacaktır. ve ABD topraklarında EV’ler inşa edin.

Lordstown bir alıcı aramayı planlıyor ancak elinde bir ilk teklif yok, bu da minimum fiyat teklifiyle bir müzayede olacağı anlamına geliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın