ShopZetu, moda pazarının Kenya’nın ötesinde büyümesini hızlandırmak için tohum öncesi finansmanı artırıyor

Kenyalı moda e-ticaret girişimi MağazaZetu portföyüne güzellik ve ev dekorasyonu kategorilerini eklemeye hazırlanıyor. büyüyen Afrika’daki genç ve stil sahibi kadınların ihtiyaçları. Bu, uluslararası moda markalarını çekmek için çalışırken önümüzdeki birkaç ay içinde bölgesel olarak ölçeklenmesi ve platformundaki satıcı sayısını üç kattan fazla 1.000’e çıkarmasıdır.

Başlangıç, Ruanda, Tanzanya ve Uganda’daki bölgesel teslimat hizmetlerini denemeyi planlıyor ve yeni kapattığı 1 milyon dolarlık bir ön tohum finansmanının desteğiyle 2021’de başlattığı Kenya’nın ötesine geçmeyi planlıyor.

“Hedef, ShopZetu’nun lider yaşam tarzı platformu haline gelmesidir. Kişinin kimliğinin ifadesi olan güzellik, cilt bakımı, saç ve ev dekorasyonu tekliflerimizi genişletmek istiyoruz. Tek durak noktası olmak istiyoruz” dedi. Marvin KiraguStartup’ı kuran ShopZetu CEO’su Wandia Gichuruayrıca popüler Kenyalı moda markasının kurucu ortağı Vivo.

Başlangıç ​​turu, Launch Africa, Roselake Ventures ve Logos Ventures’ın katılımıyla Chui Ventures tarafından yönetildi. Tura katılan melek yatırımcılar arasında RT Knits’in CEO’su Kendall Tang; Nadine West’in kurucu ortağı ve CEO’su Ben Munoz; Estee Lauder Inc’den Sumit Bhasin; WPP Scangroup CEO’su Patricia Ithau ve Twiga Foods’un kurucu ortağı ve CEO’su Peter Njonjo.

Kiragu, TechCrunch’a ShopZetu’nun Instagram, Facebook ve WhatsApp dahil çevrimiçi ve çevrimdışı “yüzbinlerce satıcıya” sahip oldukça parçalanmış bir endüstri arasında köprü kurmak için çok markalı bir pazar ihtiyacından doğduğunu söyledi. Bunun, alışveriş sürecini külfetli hale getirdiğini, fiyat görünürlüğünden ve müşteri güveninden yoksun olduğunu belirtti.

Sınırsız sayıda olası stok tutma biriminin, herhangi bir oyuncunun mevcut ürün çeşitlerini tek bir fiziksel konum altında barındırmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini ekledi.

“ShopZetu, mevcut moda ve yaşam tarzı ürünlerini tek bir çatı altında toplayarak bu sorunu çözmeye çalışıyor” dedi.

ShopZetu’nun büyük ve küçük yerel üreticilerden ve ithal moda ürünleri tüccarlarından oluşan 300’den fazla satıcısı, şu anda ShopZetu pazarında 20.000’den fazla ürünü listeledi. Satıcı katılımı ücretsizdir, ancak platformda üretilen satışlar ve teslimat dahil diğer ek hizmetler için bir komisyon öderler.

“Ayrıca satıcılara içerik, dijital pazarlama, depolama, son mil teslimatı ve iade yönetimi gibi çeşitli hizmetler sunuyoruz. Bu hizmetler bir ücret karşılığında sunuluyor, ancak satıcının çevrimiçi başarısını sağlamak için büyük ölçüde sübvanse ediliyor” dedi.

“Hedefimiz, ShopZetu’nun erişiminden ve kaynaklarından yararlanan bir moda markasını başlatmak ve ölçeklendirmek için herkesin önündeki engeli azaltmaktır. ShopZetu’da kuluçkaya yatırılan ve piyasaya sürülen ve ardından çevrimiçi ölçeklendirmeye devam eden ve fiziksel mağazalar kuran markalarla ilgili iyi vaka incelemelerimiz var” dedi.

Başlangıç, pazarda satış yapan satıcıların, diğer koşulların yanı sıra, iyi stoklanmış, yüksek kaliteli ürünlere ve kapsayıcı boyutlandırmaya sahip olmasını gerektirir.

Girişim, son iki yılda 30.000’den fazla müşteriye hizmet verdiğini ve 100.000’den fazla ürün sattığını ve Ocak 2021’den bu yana aylık siparişlerde %400’ün üzerinde artış elde ettiğini söylüyor.

ShopZetu, şu anda ikinci el giysilerin hakim olduğu Sahra altı Afrika’da büyüyen moda endüstrisini izlediğini söylüyor. Bununla birlikte, ShopZetu gibi girişimler, büyümelerini uygun fiyatlı yeni giyim seçeneklerine ve Afrika’da artan moda bilincine sahip, teknoloji meraklısı nüfusa bağlıyor.

“Giyim temel bir insan ihtiyacı olduğu için moda pazarının çok büyük olduğuna inanıyoruz. Bunun büyük bir yüzdesine şu anda ikinci el giysiler hizmet verirken, piyasaya daha uygun fiyatlı seçenekler sunuldukça kademeli olarak yeni giysilere geçiş görüyoruz” dedi.

“Çevrimiçi moda perakendeciliğinin resmi perakendeyi geride bırakacağına ve Afrika’daki en büyük e-ticaret kategorisi haline geleceğine inanıyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın