Greenlyte, CO2’yi yakalamak için 4,5 milyon avro topladı

senin durumunda Fark etmedim, dünya fosil yakıtları yakmayı bırakmadı. Bu hızla gidersek, yakında bir gün muhtemelen işleri zor yoldan yapmak zorunda kalacağız: karbondioksiti doğrudan atmosferden uzaklaştırmak. İdeal değil, ama işte buradayız.

O günün beklentisiyle, bir dizi şirket çözümleri er ya da geç hazır hale getirmek için çalışıyor. Bazıları yayma ezilmiş kaya doğal olarak oluşan bir süreci hızlandırmak için tarlalarda. Diğerleri inşa etti dev kimya kitleri Dünyayı terraform yapma girişiminde.

Greentlyte Karbon Teknolojileri ikinci kategoriye girer. Yüzeysel olarak, Alman girişimi, Climeworks ve Carbon Engineering dahil olmak üzere uzaydaki diğer bazı oyunculara benziyor. Ancak biraz daha derine indiğinizde, bazı temel farklılıklar ortaya çıkmaya başlar.

Birincisi, Greenlyte’ın işlemi sadece havadaki karbondioksiti ortadan kaldırmıyor. Aynı zamanda hidrojen yapar. Aniden doğrudan hava yakalama daha az angarya gibi görünmeye başladı.

Girişimin teknolojisi, son 15 yılını Duisburg-Essen Üniversitesi’nde karbon yakalamayı araştırarak geçiren Peter Behr’in araştırmasına dayanıyor. O sırada, eski bir karbon giderme tekniğinin tozunu aldı ve ince ayar yaparak CO’yu gidermek için kullanılan kimyasal reaksiyonu hızlandırdı.2CEO Florian Hildebrand TechCrunch+’a söyledi.

CO’dan sonra2 Şirketin çözücüsü ile etkileşime girdiğinde, çözeltiden bir tuz düşer. Ortaya çıkan tuzlu çamur, güneş parıldayana veya rüzgar esinceye kadar saklanabilir, bu noktada tesisin güce aç elektrolizörleri, çamurun tekrar kullanılabilmesi için yeniden üretilmesi için açılır. Bu adım karbondioksit ve ding ding ding hidrojen gazı üretir.

Hildebrand, Behr’in süreci anlattığını ilk duyduğunda, “’Aman Tanrım, bu çılgınca’ diye düşündü. Çünkü enerji açısından, çok enerji yoğun bir süreç olan su elektrolizi yapabilirsiniz, ancak enerjiyi iki şey için kullanabilirsiniz. Aynı anda pirinç ve yumurta kaynatmak gibi. Buna bayıldım.”

Şirket, en azından söylemek gerekirse, hızlı bir şekilde hareket etti. Eylül 2022’de kuruldu ve 100 metrik ton CO çıkarabilen bir pilot tesisi tamamlama yolunda ilerliyor.2 Hildebrand, her yıl bu Eylül ayında dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın