Lilz, gösterge izleyen akıllı kameralarını ABD’ye getirdi ve 4 milyon dolar topladı

Gerçek hayattaki büyük endüstriyel operasyonları yürüttüğünüzde, tesisin derinliklerinde bir yerde, mühendislerinizin veya saha ekiplerinizin şahsen kontrol etmesi gereken bir gösterge veya okuma vardır. Lilz, bu sayaçları uzaktan okumak için kurabileceğiniz cihazlar üreten bir Japon şirketidir ve şirket, Kuzey Amerika pazarına girerken 4,1 milyon dolar topladı.

Lilz’in cihazları temel olarak şarjlar arasında yıllarca dayanabilen pille çalışan akıllı kameralar7/24 basınç göstergesi gibi bir şeyi izlerken.

Bu modern çağda biraz garip gelebilir – neden en başta akıllı bir buhar ölçer olmasın? Basit gerçek şu ki, çoğu altyapı ve ağır sanayi bu seçeneğe sahip değil veya güçlendirme aşırı derecede pahalı olabilir. Yine de güvenlik veya verimlilik nedenleriyle, bazı basit okumaların düzenli olarak gözden geçirilmesi gerekir.

Bir insanı aşağı göndermek en basit çözümdü ya da Lilz birkaç yıl önce cihazlarını kullanıma sunana kadar öyleydi. Sağlam ancak düşük güçlü bilgisayar görüş yığını, göstergenin görüntülerini analiz eder ve bu bilgiyi dijital olarak iletir.

Şu anda Okinawa merkezli şirketin 500 lokasyonda yaklaşık 3.500 aktif kamerası var ve işlerinin bir sonraki aşamasını desteklemek için 590 milyon yen (bugün yaklaşık 4.1 milyon $) topladı. Yatırımcıları arasında JIC Venture Growth Investments, Mitsubishi UFJ Capital, Tokyo Century, Dimension Fund, Okinawa Development Finance Corporation, Okinawa’s Science and Technology Development Center ve Dogan Beta yer alıyor. Bu bir B turu, 2021’deki 2,2 milyon dolarlık A turunun yaklaşık iki katı.

Şirket, cihazları için FCC ve ISED sertifikası aldı ve ABD ve Kanada’da lansman yapmaya hazırlanıyor. Kamera dağıtımlarını ikiye katlamayı ve ardından hızla genişlemeyi planlıyorlar.

Gerçek dünya durumundaki bir Lilz cihazı ve okumalarının bir örneği. (Açık olmak gerekirse, aynı göstergeler değil.)

Donanıma gelince, Lilz aynı zamanda “kendinden güvenli” sertifikası almak için çalışıyor, yani kameralar kısa devre yapma ve yanıcı dumanları tutuşturabilecek bir kıvılcıma neden olma gibi güvenlik sorunları yaratma riski taşımıyor. Bu genellikle cihazlar için büyük muhafazalar içerir, ancak Lilz en başından bunun için tasarlandı ve kendinden güvenli kameraları yalnızca 550 gram ağırlığında olacak.

Ayrıca RGB kameraya benzer niteliklere sahip bir termal kamera çıkarmayı planlıyorlar; Termal izleme, bir kişinin kontrol etmek için elde taşınabilir bir termal kamera ile ziyaret etmesi gereken mürettebatsız elektrik santrallerinde önemlidir. Doğal olarak bu işlemi otomatikleştirmek arzu edilir. Gaz depolama ve dağıtım gibi yaygın olarak dağıtılan diğer işletmeler gibi, bu kontrollere olan ihtiyacı ortadan kaldırmak yalnızca daha güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda para, zaman ve yakıt tasarrufu sağlar.

Lilz’i bir AI şirketi olarak adlandırmak zor olsa da, AI pazarı genişlemeye devam ederken kesinlikle akrabalık iddia edecek kadar yakın. Şirketin CTO’su Kuba Kolodziejczyk, bilgisayarlı görü algoritmalarını ve verilere erişim yöntemlerini düzenli olarak geliştirmesine rağmen, cihazlar genellikle tesislerde önemli konumlarda olduğundan sayaç okumanın ötesinde ilgi gördüklerini söyledi.

TechCrunch’a “Biz analog göstergelere odaklanırken, müşterilerimiz kameralarımızla süreçlerinin daha önce izleyemedikleri diğer yönlerini de yakalayabilirler ve bizden ilgilendikleri olayları algılama yeteneklerimizi isterler” dedi. “Şu anda gördüğümüz bazı örnekler, hem ekipman hem de çevredeki ortam için anormal sıcaklık değişimleri (termal görüş kamerası teklifimize bağlı) ve sızıntılardır.”

Lilz cihazlarının çok seyrek verilerle aykırı değerleri tespit etmeyi öğrenebileceğini söyledi, ancak “bu projenin hala keşif aşamasında” olduğu konusunda uyardı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın