DeepMind, bir sonraki chatbotunun ChatGPT’ye rakip olacağını iddia ediyor

ChatGPT dünyanın dikkatini çekmiş olabilir. Ancak DeepMind, bir sonraki büyük dil modelinin OpenAI’lere rakip, hatta en iyisi olacağını iddia ediyor.

Binaen Google’ın sahibi olduğu araştırma laboratuvarı olan DeepMind, Wired’daki bir parçaya şu teknikleri kullanıyor: AlfaGoDeepMind’in Go masa oyununda profesyonel bir insan oyuncuyu yenen ve Gemini adında ChatGPT’ye rakip bir sohbet robotu yapan ilk yapay zeka sistemi.

DeepMind CEO’su Demis Hassabis, Wired’den Will Knight’a, her şey plana göre giderse, Gemini’nin metin analiz etmenin yanı sıra sorunları planlama veya çözme yeteneğine sahip olacağını söyledi.

Hassabis, “Yüksek düzeyde, Gemini’yi AlphaGo tipi sistemlerin bazı güçlü yönleriyle büyük modellerin şaşırtıcı dil yeteneklerini bir araya getiren bir sistem olarak düşünebilirsiniz” dedi. “Ayrıca oldukça ilginç olacak bazı yeni yeniliklerimiz var.”

Knight, Mayıs ayında Google’ın I/O geliştirici konferansında kısaca tanıtılan Gemini’nin, günümüzün dil modellerinin mücadele ettiği görevleri yerine getirmek için pekiştirmeli öğrenmedeki yeniliklerden yararlanacağını tahmin ediyor. Takviyeli öğrenme, sisteme belirli bir durumda hangi davranışları sergileyeceğini “öğretmek” amacıyla belirli davranışlar için bir AI sistemini “ödüllendirmeyi” ve/veya istenmeyenleri cezalandırmayı içerir.

Knight’ın da belirttiği gibi, takviyeli öğrenme, dil modeli alanında şimdiden kazanımlara yol açmıştır — ChatGPT gibi sistemlerin bilgi istemlerine yanıt verme biçiminin anahtarıdır. Takviyeli öğrenme konusunda zengin bir deneyime sahip olan DeepMind (AlphaGo buna bir örnektir), öğrendiklerini üretken yapay zeka alanına uygulamak konusunda hiç şüphesiz isteklidir.

Gemini, DeepMind’in dil modellerine ilk girişi değil, kayda değer. Şirket geçen yıl, laboratuvarın diğer dil modellerine göre sorulara “güvenli olmayan” veya “uygunsuz” yanıtlar verme olasılığının daha düşük olduğunu iddia ettiği bir sohbet robotu olan Sparrow’u tanıttı. Hassabis, Ocak ayında Time’a DeepMind’in Sparrow’u bu yıl içinde özel bir beta için yayınlamayı düşüneceğini söyledi; Bu planların hala yolunda olup olmadığı belli değil.

Bununla birlikte Gemini, en azından ilk raporlara inanılacaksa, DeepMind’in uzaydaki şimdiye kadarki en iddialı çalışmasıdır. Bilgi bildirildi Mart ayında, Google’ın chatbot projesi Bard’ın ChatGPT’ye ayak uydurmakta başarısız olmasının tetiklediği Gemini’ye, şirketin en kıdemli yapay zeka araştırma yöneticisi Jeff Dean de dahil olmak üzere Google üst kademelerinden doğrudan katılım sağlandı.

Üretken yapay zeka alanında hakimiyet yarışı, çok yüksek yatırımcı ve müşteri coşkusunun ortasında geliyor. Binaen Grand View Research’e göre üretken yapay zeka pazarı – Gemini gibi metin analiz eden yapay zeka da dahil olmak üzere – 2030’a göre %35,6 artışla 2030’a kadar 109,37 milyar dolara ulaşabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın