Kullanıcıların İngilizce öğrenmesine yardımcı olmak için bir ses arabirimi kullanan üretken bir yapay zeka uygulaması olan Loora, 9,25 milyon dolar yatırım aldı

Jüri, yapay zekanın benimsenmesinin gerçekten bildiğimiz anlamda insanlığın sonunu getirip getirmeyeceği konusunda hala kararsız, ancak bu arada, yapay zeka girişimleri ve yapay zeka anlaşmalarında bir patlama görmeye devam ediyoruz. En son geliştirmede, üretken yapay zeka tabanlı bir dil öğrenme başlangıcı olarak adlandırılan Loora konu ne olursa olsun, isimsiz Loora iOS asistanıyla anında, sese dayalı etkileşimler yoluyla insanların konuşma İngilizcesi becerilerini geliştirmek için 9,25 milyon $’lık tohum finansmanıyla gizlilikten çıkıyor.

Şu anda metin tabanlı üretken yapay zeka uygulamalarının çoğundan farklı olarak – ChatGPT, Midjourney ve diğerleri için istemler yazıyorsunuz – Loora tamamen sese odaklanıyor. Yani, bir insan öğretmenle yapabileceğiniz gibi, öğrenmek için onunla konuşursunuz ve Loora size cevap verir. Başlangıç, yapay zeka eğitmeninin, güneşin altındaki herhangi bir konuda herhangi birinin kötü İngilizcesini ve kötü İngilizce aksanını anlayabileceği ve geliştirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Finansman esas olarak üç erken aşamadaki yatırım uzmanından geliyor; Emerge, Two Lanterns Venture Partners ve Kaedan Capital ile turda lider ve çeşitli melekler katılıyor.

2020’de başlayan Tel Aviv merkezli Loora, bugün gizlilikten çıkıyor olabilir, ancak şirketi Yonti Levin ile birlikte kuran CEO Roy Mor, bir süredir sessizce faaliyet gösterdiğini ve şimdiden kaydolduğunu kaydetti. binlerce” ödeme yapan müşteri — İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek isteyen veya (iş için) ihtiyacı olan ve bunu yapmak için Loora’nın uygulamasını kullanan tüketiciler ve üretici tüketiciler.

Buna karşılık Loora, bilgi tabanını genişletmeye devam etmek için bu etkileşimi kullanıyor.

Mobileye’den bir makine öğrenimi mezunu olan Mor, kendisinin ve Levin’in (Loora’nın CTO’su) birkaç nedenden dolayı dil eğitimine ve özellikle İngilizceye odaklanmaya karar verdiklerini söyledi.

Birincisi, dünya çapında 1 milyardan fazla öğrenen ile İngilizce şu anda öğrenilen en yaygın dildir. (Ve plan şimdilik İngilizce’de kalmak.)

İkincisi, dünyada hâlihazırda düzinelerce (daha fazla değilse) popüler çevrimiçi dil öğrenme platformu olmasına rağmen, iş bire bir öğrenme ortamında konuşma İngilizcesinde uzmanlaşmaya geldiğinde bir boşluk buldular.

Bir uçta dil öğrenme uygulamaları var. Mor, Duolingo, Memrise ve Babel gibi platformların “harika bir iş çıkardıklarını ancak çoğunlukla sıradan bir kitleye hitap ettiklerini” söyledi. Tipik bir kullanıcı, bu uygulamalardan birinde olduğu kadar kolayca TikTok’ta da olabilir ve bu size temel beceriler kazandırabilir, ancak daha fazlasını değil. Mor, “Kahve sipariş edebilmek harika,” dedi, “ancak İngilizce çalışmak istiyorsanız, yeterince alakalı değil.” Ve sahip oldukları sese dayalı etkileşimlerle yapabilecekleri sınırlı.

Diğer uçta, yüz yüze veya çevrimiçi toplantılar aracılığıyla, ele almak isteyebileceğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz belirli konulara odaklanabilen, sizi dinleyen ve öğretimlerini özel ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilen insan eğitmenler vardır. “Fakat birçokları için, bu gerçek öğretmenler fahiş derecede pahalıdır,” diye açıkladı.

Çözüm, kaçınılmaz olarak, teknolojideki ilerlemelerden geldi. OpenAI’den ChatGPT ve sözlü komutlara dayalı görüntüler oluşturan Midjourney illustrator gibi hizmetler tarafından popüler hale getirilen yeni üretken yapay zeka dalgasına dayanan Loora, konuşma komutlarına yanıt veren, konuşma komutlarını vermediğinizde gelen konuşma istemleriyle gelen bir İngilizce öğretmeni oluşturdu. Aklınızda bir tane olsun ve konuşma İngilizcenizi nasıl geliştireceğiniz konusunda size rehberlik etmek için söylediklerinizi anlar ve yanıtlar.

Mor, başlangıçta, 2020’de Loora’nın kendi büyük dil modellerini oluşturduğunu söyledi. Ancak artık bunlar yaygın olarak kullanılabilir hale geldiğine göre, hizmeti için çeşitlilerinden yararlanıyor – bazıları farklı görevler için daha uygundur, bu nedenle farklı LLM’ler kullanılır, örneğin açılışlar için (birisi uygulamayı kullanmaya başladığında), ilk konuşmalar için, sonraki konuşmalar, farklı konular ve her kullanıcının uygulamanın “hafızası” için farklı bir konu. Loora bu üçüncü taraf LLM’leri kullanıyor, dedi, “ama biz kendi verilerimizle eğitim yapıyoruz.”

Açık olmak gerekirse, Loora sesi kendi başına almıyor – bu, şu şirketlerle birlikte hala çok yeni bir alandır: Voicebox’ı başlatan meta, bu alandaki ilk denemesi, ancak bu ayın başlarında; Ve akademideki diğerleri ses tabanlı giriş ve arabirimlerin nasıl ve nerede çalışabileceğine bakmaya yeni başlıyorum. Ancak, amacın konuşma İngilizcesini geliştirmek olduğu göz önüne alındığında, sesin önemli bir bileşen olduğu bir karışım kullanıyor.

Mor, “Konuşma ve gramer geri bildirim modellerimiz metinsel girdiye dayandığından, konuşmayı metne dönüştüren bir model kullanıyoruz,” dedi ancak bununla birlikte, “Telaffuz, prozodi, ve akıcılık, aynı zamanda duyguyu anlamak.

Bu aynı zamanda mevcut haliyle uygulamanın doğasında var olan bir sınırlama olduğu anlamına gelir: Loora okumaya ve yazmaya değil konuşmaya odaklanmıştır ve görünüşe göre başlamak için hiç olmaması yerine en azından biraz İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekir. . Mor, sonraki bir tartışmanın dayanağı olarak okunacak metinler sağlayacak yakında çıkacak bir modülle birlikte bazı okumaların tanıtılacağını söyledi. Ama yazmak şu anda gerçekten masada değil.

Bu, Loora kesinlikle şu anda piyasadaki diğer dil öğrenme uygulamalarının sağladığından farklı bir şey yapmak için yola çıkmış olsa da, diğerlerinde olduğu gibi bir dilde ustalaşmak istiyorsanız, muhtemelen onu diğerleriyle birlikte kullanmanız gerekecek demektir. Öğrenme deneyimleri.

Bununla birlikte, Loora’nın gelişi, bugün piyasada olanlarda kayda değer bir ilerleme gibi görünüyor ve daha uzun vadede, üretici AI hizmetleri için ses arayüzlerini geliştirmeye yönelik birçok çabadan sadece biri olması muhtemel.

“2016’dan beri çığır açan AI şirketleriyle ortaklık yapıyoruz, bu nedenle Loora, portföyümüze doğal olarak uyuyordu. Genel ortak Liad Rubin, 2020’de kurucu ortaklar Roy Mor ve Yonti Levin, üretken yapay zekanın dil öğrenimi için potansiyelini zaten fark ettiler ve ChatGPT’nin tanıtılmasından çok önce, onu toplumun yararına kullanmak için bir misyona başladılar. Emerge’de bir açıklamada. “Genel amaçlı üretken AI modelleri, genel görevlerin yürütülmesinde etkilidir, ancak özellikle bir etki alanı için bir AI oluşturmanın ve eğitmenin çok büyük bir avantajı vardır. Bu nedenle Loora, sanal İngilizce eğitimi için benzersiz, yeni nesil bir çözüm yaratarak, yalnızca İngilizce öğretmek amacıyla yapay zeka eğitmenini tasarladı ve inşa etti. Bu yolculuğun bir parçası olduğumuz için heyecanlıyız.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın