Kraliyet ailesi Kraliçe Elizabeth için toplandı

Kraliyet ailesi Kraliçe Elizabeth için toplandıİngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, doktorların esenlik durumundan endişe duyduğu gerekçesiyle bugün öğlen saatlerinde tıbbi gözetim dibine alındı. Buckingham Sarayı tarafınca meydana getirilen açıklamada, doktorların Kraliçenin sağlık durumunun “kaygı verici” bulunduğunun ifade edilmesinden sonrasında Kraliyet ailesi üyeleri İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde toplanmaya başladı.

Uzun süredir sıhhat sorunları yaşadığı malum 96 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’i ziyaret eden aile üyeleri arasında başta Kraliçenin 4 çocuğu, Prens Andrew, Prens Edward, Prenses Anne ve Prens Charles yer aldı. Diğer Kraliyet ailesi üyeleri arasında ise Cambridge Düşsesi Kate Middleton ve evlatları Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis, Cornwall Düşmesi Camilla’nın Balmoral Kalesi’ne geldiği bildirildi. Kraliçenin torunları Cambridge Dükü Prens William ve Sussex Dükü Prens Harry’nin ise Balmoral’a doğru yola çıktıklarını açıklandı.

Markle, Balmoral Kalesine gitmiyor

Kraliyet görevlerinden ayrılan Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın Balmoral Kalesine gitmeyeceği belirtildi.

Truss, İskoçya’ya gitmeyecek

Sarayın duyurusunda hemen sonra Başbakan Liz Truss, bütün ülkenin Kraliçe için endişelendiğini söyleyerek, “Tüm iyi dileklerim şu anda Kraliçe ve ailesiyle beraber” dedi. Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada Truss’ın Perşembe yada Cuma günü için İskoçya’ya gitme planının olmadığı belirtildi.

İskoçya Birinci Başkanı Nicola Sturgeon, “Majestelerinin sağlığıyla alakalı haberler hepimizi derinden endişelendiriyor. Düşüncelerim ve dileklerim şu anda Kraliçe ve tüm Kraliyet ailesiyle beraber” dedi.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Benim ve bütün Kanadalıların tüm düşünceleri Majesteleri Kraliçe II Elizabeth ile birlikte. Onun iyiliğini diliyor ce Kraliyet ailesine en içten dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Yeni hükümet atamasını yapmış oldu

Salı günü Kraliçe Elizabeth, Muhafazakar Parti tarafından partinin yeni lideri ve ülkenin Başbakanı olarak seçilen Liz Truss’un Başbakan olarak atamasını Balmoral Kalesi’nde yapmıştı. Eski Başbakan Boris Johnson ise Truss’tan önce Kraliçe’ye resmi istifasını sunmuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın