Köy ömür merkezleri iş donanması protokolü imzalandıMilli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde köy ömür merkezlerinde genel, mesleki ve teknik kurslar düzenlenmesi; ziraat, bahçecilik, ormancılık, tarım teknolojileri, gıda ve hayvancılık alanlarında gereken kurs programlarının geliştirilmesi amacıyla “Köy Yaşam Merkezleri İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleşen imza töreninde konuşan Bakan Kirişci, gençliğin dinamizminden yararlanılması gerektiğine dikkati çekti.

“Bu ahaliye tereyağını, zeytinyağını terk ettirdiler”

Gençliğin tarıma olan ilgisini ve arzusunu geliştirmenin her insanın önceliği bulunduğunu belirten Kirişci, “Maalesef bu ülkede tıpkı ‘zeytinyağlı yiyemem aman, basmada fistan giyemem aman’ dedirtip bu ahaliye tereyağını, zeytinyağını terk edip onun yerine margarinin almasına nasıl alkış tutulmuşsa, kırsaldan da uzaklaşıp kentlerin çevresinde varoşların oluşturulması da aşağı yukarı aynı döneme muadil gelir” dedi.
Kırsala dönüşte bir anarşi yaşanmaması için imzalanan protokole ayrı bir ehemmiyet ve ehemmiyet verdiklerini dile getiren Kirişci, “İnşallah bizler bu okullarımızla, bu eğitimle ilgili faaliyetleri en üst düzeyde sürdürerek tarımdan hem bereketlilik noktasında hem daha fazla üretim ve kalite noktasında ciddi bir mesafe kat edeceğimizi hassaten belirtmek istiyorum” diye konuştu.

“Tarlalarımızda 55 yaş üzerini değil, gençleri göreceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye Yüzyılı vizyon belgesi çerçevesinde Tarım ve Orman Gençlik Konseyi ismi altında bir yapı oluşturacaklarını bildiren Kirişci, şunları aktardı:

“Çünkü bu gençliği bu işin içerisine katmaz, bu tarz şeyleri kale almaz, bunlarla oturup istişare etmezsek tarım sektörüne ilgi duymalarını beklemek ham hayal olur. Bunun altının doldurulması adına kurumsal anlamda konseyi ihdas edeceğiz ve bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladıktan sonrasında iş birliği protokolünün gereği olan birtakım çalışmaları yaptıktan sonrasında bizim artık tarlalarımızda 55 yaş üstü değil, gençleri göreceğiz ve onlar da para kazandıklarının farkına varacaklar. Daha konforlu, tabiatla iç içe yaşamın bulunduğunu ayrım edecekler ve hepimize dua edeceklerdir diye düşünüyorum.”

“12 milyon vatandaşımıza 3 binin üzerinde kurslarla öğrenim verme imkanını konuşmuş olacağız”

İmzalanan protokolle köy yaşam merkezleri projesinin daha iyi bir boyuta taşınması için bir araya geldiklerini anlatan Bakan Özer, son yirmi yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yapılan yatırımlarla “Türkiye Yüzyılı”na hazırlıkla alakalı eğitim alanında büyük dönüşümlerin gerçekleştirildiğini kaydetti.
“On aylık müddette 10 milyon 500 bin vatandaşa ulaştık, sene sonunda 12 milyon vatandaşımıza 3 binin üzerinde kurslarla öğrenim verme imkanını konuşmuş olacağız” diyen Bakan Özer, dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye’nin gelişmesine oldukca önemli katkılar sağlayacaklarını söylemiş oldu.

“Yıl sonuna kadar Türkiye’de kapalı hiçbir köy okulu kalmayacak”

Konuşmasına Köy Yaşam Merkezi projesinin detaylarını paylaşarak geçindiren Özer, şöyle devam etti:
“Şu ana kadar 15 bin vatandaşımızın ziraat ve hayvancılık alanlarında tahsil almalarını sağladık. Bugün meydana getirilen iş birliğiyle mevcut durumu bir hiyerarşi daha üste taşıyacağız. Köylerdeki erişkin yurttaşlarımızın tarım ve hayvancılık ile ilgili her türlü eğitimi almaları, mevcut eğitimlerin güncellenmesi, aynı zamanda o okulların etrafında bulunan alanlarda üretim yapılması ve üretimden elde edilen gelirlerin özellikle hanımefendilerin istihdamına katkı sunacak biçimde düzenlenmesinde çok mühim bir adım atmış oluyoruz. İnşallah, sene sonuna kadar Türkiye’de kapalı hiç bir köy okulu kalmayacak. Bu protokol, Türkiye’deki tüm köy okullarını kapsayan bir protokol olmuş olacak. Her iki Bakanlığımızın emek veren tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Bakan Kirişci ile Bakan Özer, konuşmaların peşinden iş donanması protokolünü imzaladı.

Tarım teknolojileri, besin ve hayvancılık programları geliştirilecek

Hazırlanan protokolle bu merkezlerde Tarım ve Orman Bakanlığı iş donanmasında genel, mesleki ve teknik kurslar düzenlenmesi; tarım, bahçecilik, ormancılık, ziraat teknolojileri, gıda ve hayvancılık alanlarında ihtiyaç duyulan kurs programlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Protokol çerçevesinde düzenlenecek kursların yanı sıra köy/mahalle okulu uygulama bahçesi ve arazilerinde Tarım ve Orman Bakanlığının yardımıyla üretim yapılacak ve bu üretimden elde edilen gelirler yeniden bu merkezlerin gereksinimleri için il/ilçe milli öğrenim müdürlüklerince kullanılacak. Ayrıca bu merkezler tarafından ortaya konulmuş olan başarıya ulaşmış örnekler muhit köy/mahalle ve il/ilçe merkezlerindeki okulların düzenleyeceği gezilerle tanıtılacak, bu konuda da Bakanlıkların banliyö teşkilatları da iş donanması yapacak. Aynı zamanda köylerdeki hanım kooperatifleri de köy yaşam merkezleriyle entegre edilerek eğitimle iş gücü piyasasını iç içe geçiren bir mekanizma, hayata geçirilmiş olacak.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın