”Köy ömür merkezleri 81 ile yayılacak”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen 2000 Köy Yaşam Merkezinin Açılış Töreni’nde konuştu.

Kısa bir müddet önce 20 bin muhtarla Ankara’da bir araya geldiğini anımsatan Erdoğan, günümüz dünyasında ilerlemenin, kalkınmanın, rekabetin ilk göstergelerinden birinin öğrenim öğretimde alınan mesafe bulunduğunu anlatım etti.

Eğitim öğretime meydana getirilen her türlü yatırımın malumat topluluğu olmanın mühim bir adımı olduğunu kaydeden Erdoğan, açılışı meydana getirilen Köy Yaşam Merkez’lerini eğitimde gelenekle geleceği buluşturan stratejik hamlelerden birisi olarak gördüğünü bildirdi.

Köy Yaşam Merkezleri ile ancak tahsile yeni bir soluk getirilmediğini evlatları yarının Türkiye’sine hazırladıklarını söylemiş oldu. Merkezlerde gerçekleşen kurslar ve kültür ve sanat faaliyetlerinin köylere yeni bir dinamizm, katacağına inandığını anlatım etti.

Projeye öncülük edenleri tebrik eden Erdoğan,” Köy Yaşam Merkezlerimizde eğitim alan evlatlarımız ile onları vatana, millete ve ailelerine hayırlı birer insan olarak yetiştiren öğretmenlerimize Rabbim ’den muvaffakiyetler niyaz ediyorum. Sıradan bir memurluktan öte vatan rolü yürüten öğretmenlerimizin her birine emekleri ve fedakarlıkları için teşekkür ediyorum. Köy Yaşam Merkezleri’mizin ülkemize milletimize, köylerde bu hizmetlerden faydalanacak tüm vatandaşlara hayırlı olmasını arzuluyorum” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki sene cumhuriyetin 100. Yıl dönümü ile beraber Milli Eğitim Bakanlığı’nın da 100. Yaşına erişeceğini dile getiren Erdoğan,” Tarihimizin dönüm noktalarını teşkil eden sene dönümleri ile ilgili hazırlıklarımıza şimdiden başladık. 2023’ü her bakımdan ülkemiz , milletimiz ve kurumlarımız için yeni bir dönemin mukaddimesine dönüştürmek istiyoruz. Kısa zaman ilkin kamuoyuna açıkladığımız Türkiye Yüzyılı programımız bu hedefimizin adeta çatısını kurmaktır.

Şimdi sıra, meclisteki ve kabinemizdeki arkadaşlarımızın da yer alacağı geniş bir emek harcama ile 81 vilayetimizle birlikte Türkiye Yüzyılını adım adım, tuğla tuğla inşa etmeye gelmiştir. Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimari da, sahibi de 85 milyonun tamamıdır. Bu program, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla ülkemizin tamamının milletimizin bütün fertlerinin eseri olacaktır” dedi.

“Dün Avrupa’nın hasta adamı olarak görülen bir milleti nasıl tekrar ayağa kaldırdıysak Tüm yokluklara ve imkansızlıklara karşın milli mücadeleyi iyi mi zafere taşıdıysak, önümüze çıkartılan engelleri nasıl birlik ve beraberlik içinde aştıysak, darbelerden terör saldırılarına her türlü badirenin üzerinden iyi mi anlımızın akıyla geldiysek, Türkiye’yi nasıl bölgesinin ve dünyanın parlayan yıldızı haline getirdiysek inşallah bugün de milletimizin ve insanlığı tarihinde yeni bir devrin muştusu olacak Türkiye Yüzyılını hep beraberce hayata geçireceğiz” diyen Erdoğan,”

Gazete köşelerinden, televizyon ekranlarından ve ya sosyal medya mecralarından umutsuzluk aşılatan, insanımıza devamlı yapamazsınız diyen, özgüven fukaralarına pirim vermeyeceğiz . Kendisine biçilen sayısız kefeni parçalamış bir ecdadın torunları olarak hedeflerimize doğru kararlılıkla yürüyeceğiz. Cumhuriyetimizin ilk asrından yeni asrına kurulan en mühim köprü olan Türkiye Yüzyılı vizyonumuza bilhassa siz muhtarlarımız ve öğretmenlerimizin kuvvetli desteğini temenni ediyorum, sizlerle birlikte bu yolculuğa devam edeceğiz. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin omuz vermediği hiç bir savaşım zafere ulaşamaz. Demokrasi piramidinin tabanını gerçekleştiren muhtarlarımızın sahip çıkmadığı hiçbir proje başarılı olamaz. Türkiye Yüzyılı inşasına yapacağınız katkılar için sizlere kalpten teşekkür ediyorum” açıklamasında bulunmuş oldu.

Erdoğan Türkiye’nin büyük mücadelelerle bugünlere geldiğini belirterek,” Bugün krizlerden ziyade Türkiye Yüzyılı’ndan bahsedebilmemizin arkasında 20 yıllık bir demokrasi ve kalkınma reformu hamlesi vardır Türkiye bugün bulunduğu yere birilerinin inayeti ile değil nice kurnaz oyunlarla, can ateşli tuzaklarla dolu sıkıntılı bir yolculuktan sonrasında ulaşmıştır. Elde ettiğimiz hiçbir kazanım bize altın tepside sunulmadı. Millet ve memleket olarak hangi başarıya imza attıysak tüm bunlar için savaşım ettik, ter döktük, gerektiğinde karşılık ödedik. Yoklukların, ekonomik krizlerin ülkesinden sanayisiyle, ihracatıyla, turizmi işle, tarımı ile, ekonomisi göz dolduran bir Türkiye’ye işte bu halde ulaştık. Vesayetin adeta kol gezdiği bir ülkeyi demokrasisi parmakla gösterilen bir seviyeye bu biçimde taşıdık. Üniversiteden iş yaşamına, yasakların hüküm sürdüğü bir Türkiye’den hak ve özgürlüklerin her alanda korunduğu bir ülkeye bu halde geldik. 20 sene ilkin ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendiğimizde Türkiye’yi 4 ana sütun üzerinde inşa etme sözünü vermiş ilk sıraya da eğitimi almıştık. Ardına sağlığı koymuştuk arkasından hakkaniyet ve güvenlik demiştik. Bu 4 sütunun da tamamını gerçekleştirdik. Ardından ulaşım dedik, enerji dedik, ziraat dedik, dış ilişkiler dedik. Bunların hepsini teker teker hayata geçirdik” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bütçede en oldukca payın öğrenime ayrıldığının bir defa daha altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Aradan geçen 20 yıllık vakit zarfında milletimize verdiğimiz her laf gibi hamd olsun bunları da hayata geçirdik. Hazırladığımız bütün bütçelerde en büyük oranı geldiğimizde savunmadaydı fakat sonrasında birinci sıraya eğitim – öğretimi yerleştirdik. Biz bunu başardık. Eğitim şimdi birinci sırada, peşinde sağlık var, adalet var, güvenlik var. Eğitim bütçemizi senelik 7 buçuk milyar liradan aldık, geçtiğimiz sene itibariyle 304 milyar liraya çıkardık. Hali hazırda görüşmeleri geçindiren 2023 bütçemizde tahsile tahsis edilen kaynak toplamda 651 milyar lirayı bulmaktadır. 651 milyar, kütüphanesi, laboratuvarları, spor salonları, çalışma atölyeleri ve öteki imkanlarıyla okullarımızın çehresini tamamen değiştirdik. Toplam 750 bin yeni atamayla öğretmen sayımızı bir milyonun üstüne çıkartarak eğitimci başına düşen talebe sayısında OECD ortalamasını da yakaladık” dedi.

Ders kitaplarından yardımcı kaynaklara, öğrencilerin temel gereksinimlerini gidererek eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirdiklerini söyleyen Erdoğan,” Öğrencilerini formatlayan, ideolojik eğitim müfredatı yerine evlatlarımızın yeteneklerini keşfetmelerini sağlayan özgürlükçü bir modeli hakim kıldık. Kur’an- I Kerim ve Siyeri Nebinin aralarında olduğu seçmeli derslerle evlatlarımıza erken yaşlardan itibaren kültürünü, inancını ve uygarlık değerlerini öğrenme imkanı getirdik. Birileri buram buram faşizm kokan sebeplerle kız evlatlarımızın okula gitmesine mani olurken bizler tüm kademelerde bu engelleri kaldırdık. Okul öncesi tahsile yönelik yatırımlarımızla 5 yaş okullaşma oranı yüzde 11’den yüzde 97’ye çıktı. Kız çocuklarımızın okullaşma oranı yüzde 90’ları buldu. Örgün eğitim çalışmalarımızla çocuk ve gençlerimize ulaşırken yaygın öğrenim faaliyetleri ile de 85 milyona eğitimin kapılarını açıyoruz. Okuma yazma seferberliklerinden meslek edindirme kurslarına, toplumsal kültürel faaliyetlerden aile eğitimlerine pek fazlaca alanda vatandaşlarımızın yaşam boyu öğrenme süreçlerine katkı sunuyoruz. Meslek edindirme ve halk öğrenim kurslarımıza bilhassa kadınlarımızın gösterdiği yoğun ilgiden oldukça memnunuz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan’ın da yardımcı verdiği Aile Okulu Projesinin aile kurumuna yönelik tehditlerin arttığı günümüzde mühim bir ihtiyacı karşıladığını kaydetti. Erdoğan, ulusal Manevi değerlerin, öğrencilere aktarılması, aile içi sıhhatli ilişkilerin kurulması, ev yönetimi, öğrencilere rehberlik edilmesi benzer biçimde mevzularda yürütülen çalışmaları kıymetli bulduğunu söylemiş oldu.

“Dünya değişirken ülkemizin yerinde sayması elbet düşünülemez”

Mart ayından bu yana 400 bin aşkın vatandaşın Aile Okulu Projesine katıldığını söyleyen Erdoğan, “İnşallah bundan sonra gerek mevzuat düzenlemeleri ile, gerek bu tür projeler vasıtasıyla aile müessesini korumayı sürdüreceğiz. Dünya değişirken ülkemizin yerinde sayması elbet düşünülemez. Eğitim mevzusunda ulaştığımız noktayı önemsiyor fakat yeterli bulmuyoruz.

Mevcut kazanımlarımız üstüne yenilerini eklemenin mücadelesini veriyoruz. Dünyanın gidişatını göz önüne alarak yeni durum ve şartlara ayak uydurmaya çalışıyoruz. Ülkemizin gereksinimleri milletimizin talepleri doğrultusunda gereken her türlü adımı atıyoruz, atacağız. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz köy ömür merkezlerimiz işte bu çabalarımızın geçmişle geleceği meczetme çabalarımızın bir ürünüdür. Burada amaç tek parti döneminde yapıldığı şeklinde milletimizin inancına, kültürüne, değerlerine aykırı hayat tarzı dayatması asla değildir. Büyüklerimizden dinlediğimiz, insanımızın yüreğine adeta bir hançer gibi saplanan o utanç sahnelerinin yeniden yaşatılmasına izin vermeyiz. Köy kültürünü aşağılayan, köylüyü zulüm ve zorbalıkla tedip etmeyi amaçlayan eski örnekler artık birer acı hatıradan ibarettir. Biz bu merkezlerimiz vesilesiyle Anadolu irfanının en saf halini temsil eden Köylerimizi günümüzün imkan ve araçlarıyla yarına hazırlıyoruz. Bilgi ve teknolojik gelişmeleri köylerimize taşıyıp ihtiyaç duydukları eğitimi sağlayarak köylerimizin rekabet enerjisini artırmayı hedefliyoruz. Kullanılmayan köy okulu binalarımızı, anaokulu, ilköğretim ve halk eğitim merkezlerine dönüştürerek etken tahsil birimleri haline getiriyoruz. Köy ömür Merkezlerimizde genel , mesleki ve teknik kurslardan , tarım bahçecilik, ormancılık, tarım teknolojileri, gıda ve hayvancılık alanlarına kadar geniş bir yelpazede programlar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Köylerde ve Köy Yaşam Merkezlerinde açılan 8 bin 507 kursa yüzde 72’tepsi hanımefendilerin oluşturduğu 122 bin 664 vatandaşın katılım gösterdiğini anlatım eden Erdoğan,” Bilhassa kadınlarımızın kurslarımıza daha çok teveccüh göstermesinden kıvanç duyuyoruz.

Kursların yaygınlaşmasıyla köy ve mahalle okulu uygulama bahçeleriyle, arazilerinde Tarım Bakanlığımızın da desteğiyle üretim yapılacak. Bu üretimden elde edilmiş gelirler ise merkezlerimizin gereksinimleri için kullanılacak. Köy Yaşam Merkezleri’mizde çocuk, genç ve yetişkinin hem de aynı mekanda öğrenim görmesini sağlayarak hayat boyu öğrenmenin felsefesini insanımıza benimsetmek istiyoruz. Açılışını yaptığımız 2 bin yerle birlikte gelecek yıl sonuna kadar bütün köylerimizde bu merkezlerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Muhtarlarımız olarak bu süreçte sizlere de önemli sorumluluklar düşüyor. Sizlerden muhtarı olduğunuz köy mahalledeki kardeşlerimizi köy yaşam merkezlerine yönlendirmenizi isterim. Emekleriniz ve gayretleriniz içi her birinize şimdiden teşekkür ediyorum. Mahallenizdeki, köylerinizdeki her bir kardeşimizi muhabbetlerimi iletmenizi rica ediyorum. Açılışını yaptığımız 2 bin köy Yaşam Merkezi’mizin köylerimize, ülkemize, yurttaşlarımıza hayırlı olmasını arzuluyorum. Eğitime katkı sağlayan, yardımcı veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Köy ve Yaşam Merkezi modelini öğrenim sistemimize kazandıran Milli Eğitim Bakanlığımız ile Projeyi destekleyen Tarım ve İçişleri Bakanlıklarımızı yine tebrik ediyorum. Maalesef Tutak’ta bir otobüsün devrilerek yanması sonucunda 7 vatandaşımız rahmetli oldu. Kendilerine Allah’tan rahmet temenni ediyorum ve beterinden korusun diyorum. Tüm Tutaklı kardeşlerimize, milletimize başsağlığı temennimizi bu vesile ile iletiyorum” açıklamasında bulundu.

Bakan Mahmut Özer tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 15 Temmuz şehitlerine ithafen meydana getirilen Fatiha Süresi tablosu armağan edildi.
Programa Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ve fazlaca sayıda davetli katıldı.

Aydın, Bingöl, Trabzon, Sakarya’ya canlı bağlantı gerçekleştirildi. Daha sonrasında rahmet ve saygıyla 2 bin Köy Yaşam Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın