Koreli fintech Kakao Pay, ABD’li aracı kurum Siebert’in çoğunluk hissesini satın alıyor

Kakao ÖdemesiGüney Koreli mesajlaşma ve internet devi Kakao’nun online ödeme hizmeti olan . Siebert Finans, New York merkezli bir aracı kurum. Kakao bu işlem için 17 milyon dolar harcadı ve şirket şu anda Siebert’te %19.9 hisseye sahip.

Kakao Pay, hissedar ve düzenleyici onayına bağlı olarak Siebert’te ek %31,1 hisse almayı planladığı için bu sadece ilk adım. Eğer gerçekleşirse Kakao Pay, toplamda %51 hisseye sahip olarak Siebert’in en büyük hissedarı olacak. Siebert’in hakim hissedarı ve yönetim kurulu üyesi Gloria Gebbia, TechCrunch’a ikinci işlemin 2024’ün ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Kakao Pay, mobil ödeme hizmetini ilk olarak 2014 yılında başlattı. 2017 yılında Kakao Corp’tan ayrıldı ve şu anda Güney Kore’deki başlıca mobil ödeme oyuncuları. Koreli fintech firması, Güney Kore’de yaklaşık 40 milyon kayıtlı kullanıcıya çevrimiçi ve çevrimdışı ödemeler, para transferi, kredi notu, sigorta ve kredi hizmetleri sunuyor. ABD merkezli aracı kurum ve finansal danışmanlık firması Siebert Financial ve yan kuruluşları 50 yılı aşkın bir süredir finansal hizmetler sunmaktadır. Bağlı kuruluşlarından biri olan Muriel Siebert & Co’nun (MSCO) 100.000’den fazla müşterisi bulunmaktadır.

Bugünkü satın alma, Kakao Pay’in kendi iç pazarı dışındaki ilk M&A işlemini temsil ediyor. Şirket aynı zamanda ABD pazarına açılmayı ve aracılık birimi Kakao Securities’i güçlendirmeyi planladığından, bu daha büyük bir stratejinin parçası.

Gebbia, “Kakao Pay, Kakao Securities’in kullanıcı merkezli MTS’sini (para transferi hizmetleri) Siebert’in komisyonculuk altyapısıyla birleştiren ve Güneydoğu Asya’dakiler de dahil olmak üzere yabancı fintech şirketlerine genişletilebilecek yeni bir denizaşırı hisse senedi alım satım çözümü oluşturmayı planlıyor” dedi. TechCrunch.

Gebbia, Kakao Pay’in stratejik ortaklığın bir parçası olarak teknoloji uzmanlığını Siebert’in finansal hizmetlerine entegre ederek “ABD menkul kıymetlerine genişletilmiş piyasa erişimi, daha düşük menkul kıymet alım satım ücretleri ve daha fazlası aracılığıyla gelişmiş bir kullanıcı deneyimi” sunacağını söyledi.

Kakao Pay’in CEO’su Won-Keun Shin yaptığı açıklamada, “Kakao Pay, 55 yılı aşkın geleneğe ve deneyime sahip bir şirket olan Siebert’e stratejik bir yatırım yaparak finansal işini yurtdışında genişletmek için harika bir fırsat yakaladı.” Dedi.

Kakao Pay şu anda Güney Kore, Japonya, Makao, Singapur, Fransa ve Çin’de ödeme hizmetleri sunmaktadır.

Siebert’in mevcut yönetim ekibi, Gebbia ailesi liderliğinde, şirketin başında kalacak. İki firma TechCrunch’a verdiği demeçte, 120 çalışandan oluşan ekibin işlem kapandıktan sonra kalacağını söyledi. Gebbia, “Bu işlemin günlük işleri etkilemesini beklemiyoruz ve işimizi müşterilerimiz ve çalışanlarımız için uzun vadeli başarı sağlayacak şekilde yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

Kakao Pay sözcüsüne göre Kakao Pay’in 1.130 kişilik bir ekibi var.

Gebbia yaptığı açıklamada, “Kakao Pay ile ortaklık, Kakao Pay’in “erişimimizi genişletmek ve teknoloji tekliflerimizi geliştirmek için” uzmanlığından ve teknolojik yeteneklerinden yararlanırken, ana iş kollarımıza fırsatçı bir şekilde yatırım yapmamız için önemli finansal kaynaklar sağlayacaktır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın