Energy Dome, yenilenebilir enerji depolaması için CO2 bataryasında 44 milyon dolar artış elde etti

İtalyan iklim girişimi Enerji Kubbesibir “CO2 Yenilenebilir enerjiyi depolamak için Pil”, 40 milyon Euro’luk (~44 Milyon Dolar) B Serisi turunu kapatarak, yeni enerji depolama çözümü için toplanan toplamı 54 Milyon Avro’ya (ya da 60 Milyon Doların biraz altında) getirdi.

Tur, İtalyan enerji devi Eni’nin kurumsal VC kolu Eni Next tarafından yönetildi; Avrupa bankacılık grubu Intesa Sanpaolo’nun sahibi olduğu VC şirketi Neva SGR ile birlikte. Barclays’in Sustainable Impact Capital, CDP Venture Capital, Invitalia, Novum Capital Partners ve 360 ​​Capital gibi mevcut yatırımcılar da katıldı. Turdaki diğer yatırımcılar arasında Japan Energy Fund ve Elemental Excelerator yer alıyor.

En son 2020’de kurulan startup’ı kapattığında ele almıştık. 2021’de 11 Milyon Dolarlık A Serisi — sisteminin CO kullandığını açıklamak2 yenilenebilir kaynaklardan (güneş enerjisi gibi) üretilen enerjiyi depolamak için kapalı döngü döngüsünde.

Güneş ve rüzgar enerjisi gibi başlıca temiz enerji üretimi kaynakları değişken olduğundan, güneş her zaman parlamadığından ve rüzgar her zaman esmediğinden, depolama yenilenebilir enerji kaynakları için önemlidir. Bu, yenilenebilir enerjilerin yararsız olduğu anlamına gelmez (olduğu gibi bazı sağcı politikacılar iddia etmeye çalıştılar) ancak bu alternatif (yeşil) güç kaynaklarını kullanarak elektrik şebekesini karbondan arındırmak, depolama teknolojisinde yenilik gerektirir – Energy Dome’un CO ile devreye girmeyi hedeflediği yer burasıdır.2 Batarya.

Sistemi, kimyasal bileşik CO değiştirerek çalışır.2sistemin şarj veya deşarj modunda olmasına bağlı olarak depolanan veya bir jeneratörü çalıştırmak için kullanılan ısı üretmek için gazdan sıvıya ve tekrar gaza (sıkıştırma ve/veya buharlaştırma yoluyla).

Başlangıç, CO ile doldurulmuş şişirilebilir bir atmosferik gaz tutucu için adlandırılmıştır.2 (gaz halindeyken) depolama sisteminin çekirdek bileşenini oluşturur. Bataryası için diğer önemli ‘bileşenler’ çelik ve sudur ve Energy Dome, sistemin sağlamlığını alternatif depolama çözümlerine karşı önemli bir fark olarak öne sürer ve 30 yıllık çalışma süresi boyunca herhangi bir bozulma olmadığını iddia eder.

Aynı zamanda CO’yu da iddia ediyor2 Pil, yenilenebilir enerjiyi “%75 RTE (AC-AC, MV-MV)” ile depolayabilir; bu, depolanan her bir yenilenebilir enerji birimi için sistemin daha sonraki kullanım için %75’ini geri getirebileceği anlamına gelir – bunu söylediği bir maliyetle yapar lityum pillerin yarı fiyatına. (Ve lityum madenciliği çevresel endişeleri artırıyor kendi içinde.)

2021’de girişim, teknolojiyi ticarileştirmek için A Serisi fonları kullanmayı hedefliyordu. Bu cephede bazı ilerlemeler kaydetti – bu aşamada kilit pazarlardaki “birkaç” kamu hizmeti kuruluşu, bağımsız elektrik üreticisi ve kurumsal müşteriyle birlikte çalıştığını söyleyerek, her bir kişiye göre. basın bülteniABD, Avrupa, Güney Amerika, Hindistan ve Avustralya gibi pazarlarda “9 GWh’yi aşan nitelikli bir boru hattı” olarak tanımladığı şeyi lanse ediyor.

B Serisi fonlar, Energy Dome’un “küresel bazda tam ticari ölçeklendirme modu” olarak adlandırdığı şeye girin – ancak ABD’nin aralarında başta olmak üzere bir dizi kilit pazara odaklandığını söylese de (yeşil enerji için vergi teşviklerini göz önünde bulundurarak).

“CO’muz2 Batarya piyasaya hazır ve B Serisi turunu kapattıktan sonra, fosil yakıtlardan kurtulma ve yenilenebilir enerjileri ikame etme konusunda gerçek olan herhangi bir müşteriye performansını garanti etmeye hazırız.” ifade.

Girişim, 2024’ün sonuna kadar ticari olarak faaliyete geçen iki standart 20MW-200MWh çerçeveye sahip olmayı beklediğini ekledi – ilk ünitenin halihazırda yapım sürecinde olduğunu belirtti. imal edilmiştir.

BTAyrıca, yalnızca üç yıl içinde operasyonlara başlamaktan ticari ölçekli konuşlandırmaya geçerek, şirketin şu anda erken ivmeyi sürdürmeye odaklandığını da belirtti.

“Turun gelirlerinin kullanılması, bu ekibin CO’yu konuşlandırmak için müşterilerinin yanında ‘görüşlerini oyuna dahil etmeye’ hazır olduğunun bir göstergesi olarak müşterilere finansal garanti sağlamaya hizmet edecektir.2 Batarya” diye ekledi. “Yatırım aynı zamanda, Energy Dome’un ABD’deki ticari genişlemesini de destekleyecek ve böylece, Enflasyon Düşürme Yasası ve kamu hizmeti ölçeğinde enerji depolama için mevcut olan ilgili Yatırım Vergisi Kredileri.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın